Προς το περιεχόμενο

Peavey 6505+ vs Soldano Avenger 50W



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρη, και ένα βιντεάκι με ήχο από το δωμάτιο αν γίνεται, όχι μόνο απο μικρόφωνο και καρτα ήχου κλπ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άρη, και ένα βιντεάκι με ήχο από το δωμάτιο αν γίνεται, όχι μόνο απο μικρόφωνο και καρτα ήχου κλπ :)

ναι ναι το εχω υπόψιν... Θα γίνει εντός των ημερών. Όσο για τα σόλο... Θα βρω κανένα φιλο μου που να ξέρει να τα παίξει ;-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αβεντζερ έχει το λιντ κανάλι του σλο. Έτσι λέει η σολντανο δηλαδή ...

 

Aυτο εχω διαβασει κι εγω αλλα δεν εχω γνωμη μιας και δεν τον εχω ακουσει απο κοντα. Εχω διαβασει αρκετες φορες οτι στον SLO χρησιμοποιει τα υλικα που ο ιδιος θεωρει τα καλυτερα. Διαφορετικης μαρκας μετασχηματιστες και ποντεσιομετρα απο ολους τους αλλους ενισχυτες του αν και ηδη χρησιμοποιει τοπ υλικα στους υπολοιπους.

 

Σε τεστ του SLO και Hot Rod 50 ο SLO ηταν φανερα καλυτερος σε θεμα διαυγειας, λεπτομερειας και feel... γενικα προτιμηθηκε απο ολους τους παρευρισκομενους (πεντε στον αριθμο). Επειδη τον SLO τον ειχε φιλος και τον ειχα σπιτι για βδομαδες τον εχω ακουσει αρκετα. Αν και ειναι γνωστος για το γκαζι του εχει και ενα καταπληκτικο, οχι απλα να υπαρχει ή απλα καλο, καθαρο καναλι. Ενα τρισδιαστατο καθαρο που προσωπικα το εχω βρει μονο σε μονοκαναλους ενισχυτες. Σε σχεση με τους τρεις πρωτους Diezel που εχω ακουσει και παλαιοτερους (DC σειρα) Μesa ειναι πολυ μπροστα.

 

Για τα clips θα συμφωνησω με τους προηγουμενους. Αξιοποιησε ολες τις χορδες και ταστα της κιθαρας. Δε χρειαζονται γρηγορα σολο, παιξε καποιες μελωδιες με ολους τους μαγνητες, βαλε το gain χαμηλα εως τερμα ειδικα σε καθαρα καναλια που μπορουν να βρωμισουν για να δειξεις το ευρος του καναλιου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα του SLO και του Avenger ΗΧΗΤΙΚΑ ειναι πως ο avenger μοιαζει περισσοτερο μπασσος σαν ενισχυτης,λιγοτερο σφιχτος και με λιγοτερο επισης γκαζι...

Ο SLO και λογω των deyoung μετασχηματιστων ακουγεται περισσοτερο hi-fi...ειναι γενικοτερα πιο πριμος ενισχυτης και πιο σφιχτος...

Θα ελεγα πως ο avenger μοιαζει πολυ με super-hot-rodded marshall...

Ο SLO μοιαζει πολυ με...SLO... ;D ;D ;D

 

Oσο για τα κλιπς...

Και εγω και ο αρης επιφυλασσομεθα για καλυτερη ποιοτητα σε συγκριτικα οσονουπω...

Θα υπαρχουν και σολο και μλουζοειδη περασματα...

Απλα ειναι κατι που θελει μια α οργανωση...

Θα γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SLO είναι  άχρηστος  σε  διαμέρισμα.

Για  να  πάρεις  τα  γκάζια  του  θέλει  άνοιγμα.

 

Απο  περιέργεια  το  master volume του  Avenger  που  το  έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SLO είναι  άχρηστος  σε  διαμέρισμα.

Για  να  πάρεις  τα  γκάζια  του  θέλει  άνοιγμα.

 

Απο  περιέργεια  το  master volume του  Avenger  που  το  έχεις ?

 

απο 1,5 ως 2... αντε 2,3 στο τσακιρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Hot Rod και Astroverb...μόνο τις καλύτερες των εντυπώσεων για την ποιότητα κατασκευής και τον ήχο τους...ΑΛΛΑ μόνο σε δυνατές εντάσεις...μιλάμε για old fashioned κυκλώματα που μόνο σε τρελές εντάσεις δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο..γιαυτό και τους πούλησα. Σε εντάσεις δωματίου ήταν ψιλοχάλια, καλύτερα ακούγονταν modelling amps των 200-300 ευρώ...αλλά όταν παίζαν δυνατά (σε πρόβες και lives με atten) έσκαβαν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Hot Rod και Astroverb...μόνο τις καλύτερες των εντυπώσεων για την ποιότητα κατασκευής και τον ήχο τους...ΑΛΛΑ μόνο σε δυνατές εντάσεις...μιλάμε για old fashioned κυκλώματα που μόνο σε τρελές εντάσεις δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο..γιαυτό και τους πούλησα. Σε εντάσεις δωματίου ήταν ψιλοχάλια, καλύτερα ακούγονταν modelling amps των 200-300 ευρώ...αλλά όταν παίζαν δυνατά (σε πρόβες και lives με atten) έσκαβαν!!

 

Ο Avenger δεν μου εχει δειξει κατι τετοιο...

Παιζει σχεδον παντα σε μια 4χ12 στο 2...

Ουτε ξεκουφαινεσαι ουτε μπουκωνει...

Αληθεια τι προτιμησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου