Προς το περιεχόμενο

Ibanez TS9 σε συγκριση με Maxon OD9


fotistsav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα μου εχει ως εξης :

Παιζω με Fender Stratocaster σε HotRod Deluxe. Μεχρι τωρα για drive ειχα το BB Preamp Plus της Χotic. Ειπα να ψαχτω προς Ibanez TS9 για πιο Blues ηχο..

Και εχω πεσει πανω στα Maxon...Μπορει καποιος που εχει ακουσει και τα δυο πεταλια, να μου εξηγησει τι διαφορες εχουν?? Εγω ενδιαφερομαι για τον κλασικο vintage ηχο που ειναι γνωστο οτι βγαζει το tube screamer...

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το bb δεν εβγαζες τετοιο ηχο; Σε ρωταω γιατι και εγω περιπου με τα ιδια παιζω και το σκεφτομουν το bb!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το BB Preamp Plus ειναι το διπλο, και καπως πιο μοντερνο απο το BB Preamp...

Δεν μπορω να πω οτι το εβγαζε...Το μονο πεταλι νομιζω ειναι αυτο που θελεις, Αυτο που εχει και ο Andy Timmons (ο οποιος εχει και tube screamer αν θυμαμαι καλα)

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω παίξει και τα δυο, αλλά θα σου απαντούσα (και θα θεωρούσα την απάντησή μου ως αξιόπιστη) μόνο αν τα είχα βάλει δίπλα-δίπλα σε έναν βασικό μέσο όρο ενός καλού, σχετικά ουδέτερου καθαρού λαμπάτου ενισχυτή, κάτι που δεν έχω κάνει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω παίξει και τα δυο, αλλά θα σου απαντούσα (και θα θεωρούσα την απάντησή μου ως αξιόπιστη) μόνο αν τα είχα βάλει δίπλα-δίπλα σε έναν βασικό μέσο όρο ενός καλού, σχετικά ουδέτερου καθαρού λαμπάτου ενισχυτή, κάτι που δεν έχω κάνει.

 

Δεκτό. Θα αξιολογήσω την άποψη σου με βάση αυτά που προειπες, οπότε μην διστάσεις να μου πεις παραπάνω πραγματα

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικώς θεωρώ υποβάθμιση το να πάει κάποιος από BB σε TS9 ή κλώνο του. Ειδικά όταν μιλάμε για blues ηχοχρώματα.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "πιο blues" ήχο. Μήπως θες να πεις "SRV ήχο";

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό. Θα αξιολογήσω την άποψη σου με βάση αυτά που προειπες, οπότε μην διστάσεις να μου πεις παραπάνω πραγματα

 

Κοίτα, θα κάνω τα πράγματα ακόμη χειρότερα: θα σου πω πως τα έχω δοκιμάσει σε εντελώς διαφορετικές περιόδους, και όχι πάνω στον ίδιο ενισχυτή. ;D Η ηχητική μνήμη είναι προβληματική ακόμη και με διαφορά λεπτών... Eξακολουθείς να θες να μάθεις τι θυμάμαι? :D

 

Tεσπα, μου είχαν φανεί (σχεδόν) πανομοιότυπα. Το ωραίο όμως με την Maxon είναι πως βγάζει απίθανες παραλλαγές του 808, του 9 και άλλων παλιών σχεδίων (ως ο original κατασκευαστής τους τότε), και όχι μόνο δεν ντρέπεται για αυτό αλλά το διατυμπανίζει κιόλας. Επομένως, την ποικιλία που προσφέρει την κρίνω πολύ θετική.

 

Προσωπικώς θεωρώ υποβάθμιση το να πάει κάποιος από BB σε TS9 ή κλώνο του. Ειδικά όταν μιλάμε για blues ηχοχρώματα.

 

Σου εγγυώμαι πως θα βρεις απείρως περισσότερους κιθαρίστες γενικότερα και bluesmen ειδικότερα να έχουν μεγαλουργήσει με ένα ταπεινό TS9 παρά με ένα BB. Εγώ δεν το θεωρώ ούτε υποβάθμιση, ούτε αναβάθμιση. Είναι απλά ένας διαφορετικός συχνοτικά ήχος, όχι δραστικά αλλά αισθητά. Θα ταιριάξει καλύτερα σε ορισμένες συνθήκες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εγγυώμαι πως θα βρεις απείρως περισσότερους κιθαρίστες γενικότερα και bluesmen ειδικότερα να έχουν μεγαλουργήσει με ένα ταπεινό TS9 παρά με ένα BB. Εγώ δεν το θεωρώ ούτε υποβάθμιση, ούτε αναβάθμιση. Είναι απλά ένας διαφορετικός συχνοτικά ήχος, όχι δραστικά αλλά αισθητά. Θα ταιριάξει καλύτερα σε ορισμένες συνθήκες.

 

Δεν αντιλέγω. Για την ακρίβεια το γνωρίζω. Βέβαια το TS9 βγήκε στις αρχές του 80 ενώ το ΒΒ Preamp κάπου γύρω στο 2006. Σε κάθε περίπτωση, εξέφρασα καθαρά προσωπική άποψη εξ ου και το "προσωπικά θεωρώ". Ειδικά δεδομένου ότι ο OP ανέφερε ότι παίζει με στρατ και fender ενισχυτή, εργαλεία με τα οποία έχω μια μικρή εμπειρία.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τον bloody sunday ότι είναι σχεδον πανομοιότυπα, τα δοκίμασα σε ιδιο λαμπάτο ενισχυτή, θα επέλεγα όμως το ts9 επειδή μου έδινε την εντύπωση ότι έβγαζε λίγο πιο ζεστό ήχο και με πιο γεμάτα μπάσα, αλλά αυτό μπoρεί να είναι και λίγο προσωπικό θέμα προκατάληψης, επειδή το χρησιμοποιούσε ο SRV, οπότε δεν είναι αντικειμενικό.

 

Από τα δύο θα προτιμούσα ένα τρίτο για Blues ήχο το TS808, (προσωπική άποψη).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου