Προς το περιεχόμενο

Χορδες για 2 steps down tuning..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατσε γιατι εγραψα για πλακα αλλα εσεις μαγκες… ο φιλος αναρωτιεται αν πρεπει να σκαψει τα λουκια βαθυτερα, αυτο σημαινει οτι δεν ξερει να σεταρει, δεν εχει καταλαβει τι προσπαθεις να κανεις με το σεταπ, αυτο που λεω ειναι ασφαλες για το οργανο του. οι λεπτες χορδες που δεν ειναι τυλιγμενες δεν θα εχουν προβλημα, ειμαι μαγος και το ξερω, οι μπασες που μπορει να μαγκωσουν πρεπει να τις δει μια μια αφου βαλει επανω τις χορδες,

ξαναγυρνα στο hogwarts μαθητευομενε γιατι αν το nut το "φαει" τριγωνικα με την λιμα της γκομενας οπως λες πιο κατω οχι μονο θα μαγκωνουν αλλα θα του τις κοβει κιολας

 

δεν ξερω για τις ειδικες λιμες του μαστορα σου φιλε, αν (ΑΝ) μαγκωσουν οι 3 μπασεσ, μπορεις να ανοιξεις στα πλαγια και απο τις 2 μεριες με μια λiμα νυχιων της γκομενας σου, ειναι αντιεπιστημονικο το ξερω.

 

οταν λεω να ανοιξεις πολυ λιγοτερο απο χιλιοστο, να μην φαινεται το κενο αναμεσα στο νουτ και τη χορδη με το ματι, κανεις 2-3  επαναληψεις και δοκιμαζεις την χορδη   αν παει λιγο παραπανω δεν τρεχει τιποτα, στη χειροτερη αγοραζεις ενα νουτ και ξεκινας απο την αρχη ,

αν γραψεις με μολυβι (απλο μολυβι) το εσωτερικο στα λουκια μπορει να μην χρειαστει τιποτα παραπανω,

Το προβλημα που "μαλλον" δεν εχει καταλαβει ΚΑΝΕΝΑΣ DIYselfer ειναι οτι οι χορδες στο nut ΠΡΕΠΕΙ να ξαπλωσουν και ΟΧΙ να σφινωσουν - γι'αυτο οι "μαστορες" εχουν ειδικες στρογγυλεμενες λιμες σε διαφορα μεγεθη που κανουν διαφορετικη δουλεια για καθε χορδη

καλο ειναι να μαθεις να  σεταρεις το οργανο σου, και ας χαλασεις και ενα νουτ τελικα,

το μονο σιγουρο

ποτε κανεις δεν θα στο σεταρει οπως το θες

αν πας σε μαστορα και του πεις πως την θες να εισαι σιγουρος οτι θα το κανει - δεν πας σε καποιον τεχνικο και του την αφηνεις λεγοντας του "καλησπερα σεταρε μου την" και φευγεις απο το μαγαζι

βαλε ταξη εδω μεσα     

προσπαθω μετα κοπων και βασανων  ;) :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεχομαι την νοοτροπια και την αποψη σου, δεν συμφωνω βεβαια, το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι μου τη λες χωρις να σου δωσω αφορμη, τελος παντων, σου ευχομαι να ανταμειφτουν οι κοποι και τα βασανα σου      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεχομαι την νοοτροπια και την αποψη σου, δεν συμφωνω βεβαια, το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι μου τη λες χωρις να σου δωσω αφορμη, τελος παντων, σου ευχομαι να ανταμειφτουν οι κοποι και τα βασανα σου     

Κανεις λαθος αν νομιζεις οτι ειχα τετοια προθεση

Εδω μεσα ειμαστε ΟΛΟΙ φιλοι προσπαθωντας και βοηθοντας ο ενας τον αλλον με τις γνωσεις και τις εμπειριες που μπορει να εχει αποκομεισει καποιος...

οταν ομως εσυ λες την φραση

αυτο που λεω ειναι ασφαλες για το οργανο του

ειμαι μαγος και το ξερω

πως περιμενεις να ανταπαντησει καποιος ? ;)

να δεχτω οτι το εγραψες καθοτι ηθελες να κανεις πλακα (οπως θα μιλουσες σε καποιον συνομιλητη σου στην πραγματικη ζωη) κανε εναν κοπο παραπανω ομως να τεκμηριωσεις αυτο που λες.......

απο που το ξερεις ?

πως το ξερεις ?

Σου εχει συμβει ξανα ? και αν Ναι πως το αντιμετωπισες ?

 

Ειλικρινα και ΠΑΛΙ δεν ειχα καμια προθεση να σου "την πω" παρα μονο κανοντας πλακα οπως θεωρησα οτι εκανες και εσυ με την παραπανω εκφραση

 

Επισης

δεχομαι την νοοτροπια και την αποψη σου, δεν συμφωνω βεβαια

Γιατι δεν συμφωνεις ? και σε τι πραγμα ακριβως ? μηπως εχω γραψει κατι λαθος ?

 

οπως καταλαβαινεις μεσω της συζητησης και σε ηπιο κλιμα μπορουν να γινουν υγιεις αντιπαραθεσεις και καποιος να μαθει πραγματα απο τον αλλον

 

Φιλικα Χρηστος

 

EDIT και on topic

Φιλε OP θα σου προτεινα να πας σε διαφορετικο σετακι απο τις 11-50

οπως αυτο που προτεινε ο soulreaper πιο πανω.12-60 - για τον λογο οτι οι 11-50 θα ειναι καπως "fluffy" σε αυτο το κουρδισμα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε γιατι εγραψα για πλακα αλλα εσεις μαγκες…

 

 

Aδερφέ δεν υπάρχει πρόθεση για μαγκιά κτλ.

Για τους μάστορες το είπα αυτό γιατί δεν κατάλαβα και μάλλον και άλλοι από εδώ μέσα ότι έκανες πλάκα.

 

Αν κάπου ήμουνα λάθος και δεν το κατάλαβα συγνώμη.

 

Οπότε καλό είναι σε μια παρένθεση να λες ότι είναι για πλάκα γιατί μπορεί ο άλλος να το πάρει σοβαρά και να κάνει καμιά ζημιά στο όργανό του,ο οποίος να μην του περισεύουν ούτε 5 ευρό σε εποχές που ζούμε.

 

 

καλο ειναι να μαθεις να  σεταρεις το οργανο σου,

 

Σε αυτό συμφωνούμε πολλοί εδώ μέσα απλά θέλει nut και fret leveling να περάσουνε μια από τον μάστορα και τα υπόλοιπα μόνος σου.

 

Πάντα φιλικά. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρωτο ποστ που εγραψα

ακους μην λιμαρεις τιποτα, βαλε τις χορδες επανω και αρχισε να χωνεις, θα φτιαξει μονο του

δεν σου εδωσα αφορμη για

εχω διαβασει οτι να'ναι.....

 

δεν συμφωνω στο οτι μπορει ενας μαστορας να μου σεταρει οργανο με οδηγιες, εκτος και αν ειμαι απο πανω του και του τα πρηζω, θα μου πει καντο μονο σου, στην καλυτερη,  

 

οταν αρχισα να βελτιωνω το στησιμο στα οργανα μου, βελτιωθηκε πολυ το παιξιμο μου, βρηκα ας πουμε ενα συμβιβασμο στην αποσταση της χορδης απο τα ταστα που δεν με κουραζει, και δεν τασταρει οταν βαζω το max της δυναμης που χρησιμοποιω, αυτος ο συμβιβασμος ειναι διαφορετικος για τον καθε εναν, και δεν μπορω να το εξηγησω σε μαστορα, για την ακουστικη μου εχω 2 νουτ διαφορετικου υψους, και πολλες γεφυρες που δεν χρησιμοποιω γιατι ειναι λαθος κομμενες, απο εμενα και απο μαστορες παλιοτερα… θελει δουλεια  

 

λεω ειμαι μαγος στο θεμα οτι οι 3 πριμες χορδες που δεν ειναι τυλιγμενες δεν θα μαγκωσουν η αν μαγκωσουν θα ειναι πολυ προσωρινο, και λυνεται με λιγο μολυβι η και μονες τους συντομα,  

 

με μια λεπτη λιμα η ενα κομματι λεπτο γυαλοχαρτο διπλωμενο, μπορεις να ανοιξεις τα λουκια στις τυλιγμενες  διατηρωντας το σχημα τους στρογγυλο στην βαση, και χωρις να τις βαθυνεις… τριγωνο θα το κανεις μονο αν το θελεις, τι να σου πω  

 

συγνώμη.

ΣΑΣ ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΑΓΚΕΣ  >:(  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην λαθος καταλαβες οτι το "εχω διαβασει οτι να'ναι" πηγαινε για σενα - αρα απο μερους μου θεωρω την "ιδεα" οτι σε προσεβαλα ακυρη  ;)

 

παμε παρακατω

 

δεν συμφωνω στο οτι μπορει ενας μαστορας να μου σεταρει οργανο με οδηγιες, εκτος και αν ειμαι απο πανω του και του τα πρηζω, θα μου πει καντο μονο σου, στην καλυτερη, 

φυσικα και δεν ισχυει αυτο που λες (τουλαχιστον σε σοβαρο μαστορα)

πες ποιος τεχνικος θα του πηγαινες την κιθαρα σου ή οτιδηποτε αλλο και θα την σεταρε με αλλουνου στανταρς......αμα δεν του πεις οτι "εκει θελω το action" " αυτες τις χορδες θελω" κ.τ.λ. θα σου βαλει αιντε οτι να'ναι απο μονος του ? τοτε ειναι (συγνωμη) ΒΛΑΚΑΣ

οταν αρχισα να βελτιωνω το στησιμο στα οργανα μου, βελτιωθηκε πολυ το παιξιμο μου, βρηκα ας πουμε ενα συμβιβασμο στην αποσταση της χορδης απο τα ταστα που δεν με κουραζει, και δεν τασταρει οταν βαζω το max της δυναμης που χρησιμοποιω, αυτος ο συμβιβασμος ειναι διαφορετικος για τον καθε εναν, και δεν μπορω να το εξηγησω σε μαστορα, για την ακουστικη μου εχω 2 νουτ διαφορετικου υψους, και πολλες γεφυρες που δεν χρησιμοποιω γιατι ειναι λαθος κομμενες, απο εμενα και απο μαστορες παλιοτερα… θελει δουλεια 

 

Οπως θα διαβασες και πιο πανω συμφωνησα μαζι σου στο οτι πρεπει να μαθει μονος του - ομως το θεμα του nut ειναι κατι διαφορετικο και απαιτει εργαλεια για να το κανεις και οχι λιμες νυχιων.....γι'αυτο τον λογο τον παραπεμπω σε μαστορα και οχι να πειραματιστει πανω στο κυριο οργανο του

λεω ειμαι μαγος στο θεμα οτι οι 3 πριμες χορδες που δεν ειναι τυλιγμενες δεν θα μαγκωσουν η αν μαγκωσουν θα ειναι πολυ προσωρινο, και λυνεται με λιγο μολυβι η και μονες τους συντομα, 

επαναλαμβανω οτι κανεις λαθος σε αυτο το σημειο - δεν μιλαμε απλως για αλλαγη απο 8αρες να πας σε 9αρες χορδες......που και εκει ΙΣΩΣ να μην υπηρχε προβλημα....μιλαμε για αλλαγη απο 10αρες σε 12.....(ή σε 11 με βαση τον OP οπου αργοτερα θα παει σε 12)

με μια λεπτη λιμα η ενα κομματι λεπτο γυαλοχαρτο διπλωμενο, μπορεις να ανοιξεις τα λουκια στις τυλιγμενες  διατηρωντας το σχημα τους στρογγυλο στην βαση, και χωρις να τις βαθυνεις… τριγωνο θα το κανεις μονο αν το θελεις, τι να σου πω

και παλι......η δουλεια θα γινει στο περιπου και οχι στο ακριβως οπως θα στην κανει καποιος μαστορας......

Δεν διαφωνω με την προταση σου αλλα θα ηταν καλυτερο να την προτεινες σε καποιον που ζηταει να πειραματιστει με house αντικειμενα για να κανει την δουλεια του και οχι σε καποιον που ζηταει λυση  :) ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρωτο ποστ που εγραψα δεν σου εδωσα αφορμη για

δεν συμφωνω στο οτι μπορει ενας μαστορας να μου σεταρει οργανο με οδηγιες, εκτος και αν ειμαι απο πανω του και του τα πρηζω, θα μου πει καντο μονο σου, στην καλυτερη, 

 

οταν αρχισα να βελτιωνω το στησιμο στα οργανα μου, βελτιωθηκε πολυ το παιξιμο μου, βρηκα ας πουμε ενα συμβιβασμο στην αποσταση της χορδης απο τα ταστα που δεν με κουραζει, και δεν τασταρει οταν βαζω το max της δυναμης που χρησιμοποιω, αυτος ο συμβιβασμος ειναι διαφορετικος για τον καθε εναν, και δεν μπορω να το εξηγησω σε μαστορα, για την ακουστικη μου εχω 2 νουτ διαφορετικου υψους, και πολλες γεφυρες που δεν χρησιμοποιω γιατι ειναι λαθος κομμενες, απο εμενα και απο μαστορες παλιοτερα… θελει δουλεια 

 

λεω ειμαι μαγος στο θεμα οτι οι 3 πριμες χορδες που δεν ειναι τυλιγμενες δεν θα μαγκωσουν η αν μαγκωσουν θα ειναι πολυ προσωρινο, και λυνεται με λιγο μολυβι η και μονες τους συντομα, 

 

με μια λεπτη λιμα η ενα κομματι λεπτο γυαλοχαρτο διπλωμενο, μπορεις να ανοιξεις τα λουκια στις τυλιγμενες  διατηρωντας το σχημα τους στρογγυλο στην βαση, και χωρις να τις βαθυνεις… τριγωνο θα το κανεις μονο αν το θελεις, τι να σου πω 

  ΣΑΣ ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΑΓΚΕΣ  >:(  ;)

 

Aρχηγέ μου είμαι και εγώ της άποψης του σε τι μάστορα την πας.

 

Αν είναι σωστός την κιθάρα την πάει με τα δικά σου θέλω και πάνω απ'όλα σωστά(όχι ότι αν το κάνεις μόνος σου δεν μπορεί να γίνει σωστά).

 

Απλά το nut και το leveling θα σου τα κάνει θέλει εργαλεία δεν αξίζει να τα αγοράσεις γιατί τα κάνεις μια φορά αντε και μια στο τόσο αν φαγοθεί κατιτής.

 

Τα υπόλοιπα όλα καλό είναι να μάθεις τα κάνεις μόνος σου. 8)

 

Αφού μας θέλεις μάγκες θα πιάσουμε από κανένα κομπολόι για να μας περισεύει η μαγκιά(ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ). :D  8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα σετ 12αρες και πανε σε ενα καλο μαστορα να σου σεταρει ολη την κιθαρα.

 

Εγω φοραω 12αρες σε 6χορδη και ειμαι σε Β κουρδισμενος. Αλλα απο τη στιγμη που εχουμε διαφορετικα οργανα και δεν γνωριζω αν το 'σηκωνει' το δικο σου , καλυτερα ρωτα ενα μαστορα (τηλεφωνικα) για να εισαι σιγουρος .

 

\' InfraVision - When Everything Is Worth \' 2011 album

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα παιδιά μην ξεφευγετε απο το θέμα  ;D¨εγω απλός ηθελα να ρωτήσω αν χωράει στο nut 4 χιλιοστά πιο παχια χορδή ..  Ξέρω να κανω setup (εννοείτε στα standart τα δικα μου, και στον τροπο που με βολευει ) και κανο μονος μου και στης 3 κιθαρες μου, εκτος απο το πρώτο εννοείτε που μου τα έκανε μάστορας.. Απλα το θεμα ειναι οτι ειμαι απο επαρχία και δεν εχω την δυνατότητα να πηγαινοέρχομαι στην πολη με την κιθαρα , για αυτο ρώτησα αν μπορούσα να ανοίξω μονος μου το nut..

 

και κάτι ακομα, γινετε να γυαλίσω μονος μου τα ταστα?? δηλαδή τα ταστα ετσι οπος ιταν οβάλ σε μερικά σιμια έγιναν πολυ ελάχιστα επίπεδα, γινετε να τα διορθώσω ?? ι και εκει πρέπει να επέμβει μάστορας??

Συγνώμη για το offtopic

Ευχαριστω πολυ  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα παιδιά μην ξεφευγετε απο το θέμα  ;D¨εγω απλός ηθελα να ρωτήσω αν χωράει στο nut 4 χιλιοστά πιο παχια χορδή ..  Ξέρω να κανω setup (εννοείτε στα standart τα δικα μου, και στον τροπο που με βολευει ) και κανο μονος μου και στης 3 κιθαρες μου, εκτος απο το πρώτο εννοείτε που μου τα έκανε μάστορας.. Απλα το θεμα ειναι οτι ειμαι απο επαρχία και δεν εχω την δυνατότητα να πηγαινοέρχομαι στην πολη με την κιθαρα , για αυτο ρώτησα αν μπορούσα να ανοίξω μονος μου το nut..

 

και κάτι ακομα, γινετε να γυαλίσω μονος μου τα ταστα?? δηλαδή τα ταστα ετσι οπος ιταν οβάλ σε μερικά σιμια έγιναν πολυ ελάχιστα επίπεδα, γινετε να τα διορθώσω ?? ι και εκει πρέπει να επέμβει μάστορας??

Συγνώμη για το offtopic

Ευχαριστω πολυ  :D

 

Να τα γυαλίσεις μπορείς με το πολύ ψιλό συρματάκι.

 

Αν είναι ελάχιστα επίπεδα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

 

Ο μάστορας έχει ιδικιά λίμα για να βγαίνουν στρόγγυλα τα τάστα (crowning).

Aν μπορείς να τα κάνεις με απλή λίμα crowning  και να τα έχεις στο ίδιο επίπεδο(leveling) με τα άλλα και χωρίς να πλακουτσόσεις το radius του τάστου(γιατί τα κουρμπάρουνε πριν την τοποθέτιση για να ακολουθει το radius της ταστιέρας).

 

Εσυ θα το κρίνεις αν μπορείς να λιμάρεις τηρόντας όλα τα παραπάνω ώστε να γίνει σωστή δουλειά. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου