Προς το περιεχόμενο

Χορδες για 2 steps down tuning..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά , ειμαι κάτοχος μιας epiphone explorer 1984 eb , και παίζω σε standart E με dunlup χορδές 10-46 .. Θέλω να κατέβω όμως 2 steps down σε C κούρδισμα, και θέλω να βάλω της χορδές dunlop heavy core 11-50 , ι απορία μου είναι αν εκτός απο το setup της γέφυρας και το inotation , θα χρειαστεί να πειράξω και το nut για την 50αρα χορδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα παιδιά , ειμαι κάτοχος μιας epiphone explorer 1984 eb , και παίζω σε standart E με dunlup χορδές 10-46 .. Θέλω να κατέβω όμως 2 steps down σε C κούρδισμα, και θέλω να βάλω της χορδές dunlop heavy core 11-50 , ι απορία μου είναι αν εκτός απο το setup της γέφυρας και το inotation , θα χρειαστεί να πειράξω και το nut για την 50αρα χορδή?

 

Αν το κούρδισμα παρέμενε το ίδιο με άλλο νούμερο χορδών ή άλλαζε το κούρδισμα με ίδιο νούμερο τότε στάνταρ θα ήθελε το nut.

 

Τώρα οι χορδές οι ποιό χοντρές τραβάνε πιο πολύ το μπράτσο αλλά και το πιο χαμιλό κούρδισμα το χαλαρώνει οπότε είναι 50-50 κατά την γώμη μου. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κούρδισμα παρέμενε το ίδιο με άλλο νούμερο χορδών ή άλλαζε το κούρδισμα με ίδιο νούμερο τότε στάνταρ θα ήθελε το nut.

 

Τώρα οι χορδές οι ποιό χοντρές τραβάνε πιο πολύ το μπράτσο αλλά και το πιο χαμιλό κούρδισμα το χαλαρώνει οπότε είναι 50-50 κατά την γώμη μου. 8)

 

δλδ εγω τώρα που ειμουνα σε standart e και κούρδισα 2 steps κάτω με της ίδιες χορδές έκανα βλακεία ?? υπάρχει περίπτωση να έφαγα  το nut?? απλά ρωτάω αν θα χωρέσουν οι 11-50 χορδές στο nut :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ εγω τώρα που ειμουνα σε standart e και κούρδισα 2 steps κάτω με της ίδιες χορδές έκανα βλακεία ?? υπάρχει περίπτωση να έφαγα  το nut?? απλά ρωτάω αν θα χωρέσουν οι 11-50 χορδές στο nut :)

 

Νόμιζα ότι εννοείς το παξιμάδι της βέργας(nut)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ εγω τώρα που ειμουνα σε standart e και κούρδισα 2 steps κάτω με της ίδιες χορδές έκανα βλακεία ?? υπάρχει περίπτωση να έφαγα  το nut?? απλά ρωτάω αν θα χωρέσουν οι 11-50 χορδές στο nut :)

 

Tώρα αν δεν πείραξες την βέργα και κουρδίστικες πιο κάτω με ίδιες χοδρές,αν η βέργα σου ήτσν ίσια τώρα κάνει καμπύλη με το 7ο με 8ο τάστο κορυφή της καμπύλης. >:(

 

Παρατίρισες μήπως σου ταστάρουν τα πρώτα 5 τάστα?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε μου!

 

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν θα χρειαστεί μετατροπή το nut, γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε πώς είναι κομμένο. Κάτα 90% θα χρειαστούν τα αυλάκια λίγο "άνοιγμα" στα τοιχώματα. Ίσως και να είναι ήδη σχετικά πλατιά. Μπορείς να βάλεις τις χορδές και να δείς οπτικά αν στριμώχνονται στα slots. Επίσης κάνε μερικά bends για να το τσεκάρεις και παιχτικά. Αν το κούρδισμα δεν "επιστρέφει" μετά τα bends (με την προϋπόθεση οτι πριν επέστρεφε, βέβαια) σημαίνει οτι θέλουν πλάτυνση τα slots.

 

Άποψη μου είναι βέβαια οτι για το scale τις κιθάρας σου και για κούρδισμα σε standard C, πρέπει να πας σε χορδές 12-60.

 

http://www.thomann.de/gr/daddario_exl148.htm

 

http://www.thomann.de/gr/dr_strings_ddt_12.htm

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε μου!

 

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν θα χρειαστεί μετατροπή το nut, γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε πώς είναι κομμένο. Κάτα 90% θα χρειαστούν τα αυλάκια λίγο "άνοιγμα" στα τοιχώματα. Ίσως και να είναι ήδη σχετικά πλατιά. Μπορείς να βάλεις τις χορδές και να δείς οπτικά αν στριμώχνονται στα slots. Επίσης κάνε μερικά bends για να το τσεκάρεις και παιχτικά. Αν το κούρδισμα δεν "επιστρέφει" μετά τα bends (με την προϋπόθεση οτι πριν επέστρεφε, βέβαια) σημαίνει οτι θέλουν πλάτυνση τα slots.

 

Άποψη μου είναι βέβαια οτι για το scale τις κιθάρας σου και για κούρδισμα σε standard C, πρέπει να πας σε χορδές 12-60.

 

http://www.thomann.de/gr/daddario_exl148.htm

 

http://www.thomann.de/gr/dr_strings_ddt_12.htm

 

 

 

 

 

ξέρω απλα δεν θέλω να ξεφύγω πάνω απο σετ 11 ..

τωρα τα ταστα μου παντα τασταρουνε γιατι βαράω καφροπενιες ετσι και αλλιώς  ;D

αλλά οχι με απαλό χτύπημα δεν βλέπω να τασταρει κατι ούτε στα πάνω ουτε στα κάτω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου απο την μανα της ΔΕΝ ειναι για τετοιο παχος χορδων

 

Αρα δεν υπαρχει και περιπτωση να "Χωραει" η μπασα E των 50

πρεπει να λιμαριστει το nut για να χορεσουν "καλα" οι χορδες σου

 

Επισης οπως ειπες και εσυ χρειαζεται setup - οχι μονο το intonation και η γεφυρα αλλα και το μπρατσο καθως θα αλλαξει η ταση που δεχοταν η κιθαρα σου με το μεχρι τωρα setup της

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σετάκι σου σε αυτό το κούρδισμα και με το 630mm scale τις κιθάρας σχεδόν σίγουρα θα ταστάρει και θα έχει πολύ χαλαρό feel. Τώρα αν έχεις το action ψηλά και δεν ταστάρει και σε ικανοποιεί ο ήχος και το feel, τότε δεν μας πέφτει λόγος!

 

Πιθανότατα τις 11-50 να τις "αντέχει" το nut (μάλλον εγώ δεν τις αντέχω! :P). Αν θες περισσότερη βοήθεια, πες μου αν το nut είναι εργοστασιακά κομμένο από μηχάνημα, ή αν στο έχει κόψει μάστορας. Στην πρώτη περίπτωση σίγουρα θα στριμώχνονται οι χορδές. Τα εργοστασιακά nut θέλουνε πάντα σενιάρισμα για να μην πω αλλαγή (που θα το πω).

 

Άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τωρα τα ταστα μου παντα τασταρουνε γιατι βαράω καφροπενιες ετσι και αλλιώς  ;D

αλλά οχι με απαλό χτύπημα δεν βλέπω να τασταρει κατι ούτε στα πάνω ουτε στα κάτω..

 

 

A!!Ωραία

 

http://www.sunsetstudio.net/setupguide.html

 

στο Figure A Concane"Bow" δείχνει πως είναι το μπράτσο πως είναι όταν είναι πολύ χαλαρό το truss rod επίσης  το μπράτσο έχει την τάση να παίρνει αυτή τη καμπούρα επιδή το τραβάνε οι χορδές.

Άρα με πιο χοντρές χορδές σε ίδιο κούρδισμα μεγαλύτερη δύναμη και τάση για καμπούρα.

 

Με το σφίξιμο του truss rod το μπράτσο ισιώνει Figune C.

 

Άρα αν χαλάρωσες το κούρδισμα με ίδιο πάχος χορδών και ήταν ίσιο το μπράτσο Figune C

 

Χαλάρωσε η δύναμη των χορδών που τραβάει το μπράτσο και πήρε προς τα επάνω ΑΝ ήταν ίσιο Figure Β convex"Hump".

 

Αλλά όπως λες ευτηχώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μπορεί να μην ήταν πολύ ίσια Figure A Concane"Bow" και τώρα με το χαλάρωμα να έκατσε καλά,μακάρι.

 

Αν άλλαξες τώρα πρόσφατα ξανατσεκάρισε για ταστάρισμα γιατί καμιά φορά δεν αντιδράνε γρήγορα τα truss rod.

 

Πάντος το πιο καλό είναι να γίνει ένα set up μαζί με την αλλαγή των χορδών ή γενικώς αν αλλάξεις κούρδισμα ή χορδές ή και τα δύο γιατί σου είπα πως είναι 50-50 αν σου κάτσει το μπράτσο όπως ήταν λόγο του ότι τραβιέται πιο πολύ λόγο πιο χοντρών χορδών αλλά και χαλαρώματος λόγο πιο χαλαρού κουρδίσματος. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου