Προς το περιεχόμενο

Χορδες για 2 steps down tuning..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σετάκι σου σε αυτό το κούρδισμα και με το 630mm scale τις κιθάρας σχεδόν σίγουρα θα ταστάρει και θα έχει πολύ χαλαρό feel. Τώρα αν έχεις το action ψηλά και δεν ταστάρει και σε ικανοποιεί ο ήχος και το feel, τότε δεν μας πέφτει λόγος!

 

Πιθανότατα τις 11-50 να τις "αντέχει" το nut (μάλλον εγώ δεν τις αντέχω! :P). Αν θες περισσότερη βοήθεια, πες μου αν το nut είναι εργοστασιακά κομμένο από μηχάνημα, ή αν στο έχει κόψει μάστορας. Στην πρώτη περίπτωση σίγουρα θα στριμώχνονται οι χορδές. Τα εργοστασιακά nut θέλουνε πάντα σενιάρισμα για να μην πω αλλαγή (που θα το πω).

 

Άλλο.

παίζω σε χαμηλό action και με αυτό το κούρδισμα (2steps down ) , ( 2,00μμ στην μπασα χορδή και 1,6μμ στην μι καντίνι ) εχω χαλαρο φεελ το οποιο δεν με ενοχλεί, αλλα οπος ειπα ι χορδές μου πάντα ταστρουνε γιατι παίζω πολυ άτσαλα και τα ειδει που παιζω ( death , black, grindcore ) βαραω άτσαλες πενιες, αλλα δεν με ενοχλεί (οκ στο clean είναι σπαστικό ) το τασταρισμα γιατι ετσι και αλλιώς παίζω σε τερμα distroction καναλι με ολα στο φουλ  ( ετσι και αλιος αυτη η κιθάρα εινια καθαρα για μεταλ πιστευω  ;D ) .. εγω εχω ενα 2o nut καβατζα , συγκεκριμένα αυτο εδω ( http://www.rihardos.gr/el/eshop?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_2.tpl&product_id=7542&category_id=123 ) .. το nut της κιθαρας ειναι εργοστασιακα κομμενο, ι 10αρες κάθονται ακριβώς μεσα , αλλα καμιά φορά οταν κάνω μεγάλα bends χανι λιγο κούρδισμα, αλλα οχι πολύ ..

 

τώρα οσο για την βέργα, την κιθαρα μου την εκανε service μάστορας με το standart E κούρδισμα, και το μπράτσο εχει μια ελαχίστη καμπύλη στο 7-8 ταστο, περιπου στο ( 0,08 - 0,10 μμ ) μπορεί και λιγότερο , θα πρέπει να σεταρο και το truss μετα? δλδ θα χρειάζεται μεγαλύτερη καμπύλη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραία! Συμφωνώ οτι για τέτοιου είδους παίξιμο λίγο ταστάρισμα δεν βλάπτει. Το nut όμως θέλει λιμάρισμα στα τοιχώματα των slots. 

 

Απ' ό,τι κατάλαβα τις έβαλες τις χορδές. Επειδή δεν είναι πολύ μεγαλύτερες από τις 10-46 κι επειδή κουρδίζεις πολύ χαμηλότερα, ίσως η καμπύλη δεν μεταβληθεί πολύ. Το πιθανότερο μάλιστα είναι οτι το μπράτσο θα γίνει ακόμα πιο ίσιο, μια και οι χορδές δεν τραβάνε όσο τραβούσανε και δεν είναι τόσο πιο σκληρές ώστε να εξισορροπήσουν το de-tuning. Δες την καμπύλη του μπράτσου με τις καινούργιες χορδές και δράσε αναλόγως.

 

Το action σου είναι καλό μην το πειράξεις. Υποθέτω οτι ξέρεις τα βασικά του σεταρίσματος. Αν όχι πρόσεχε πάρα πολύ στις ρυθμίσεις που κάνεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω σε χαμηλό action και με αυτό το κούρδισμα (2steps down ) , ( 2,00μμ στην μπασα χορδή και 1,6μμ στην μι καντίνι ) εχω χαλαρο φεελ το οποιο δεν με ενοχλεί, αλλα οπος ειπα ι χορδές μου πάντα ταστρουνε γιατι παίζω πολυ άτσαλα και τα ειδει που παιζω ( death , black, grindcore ) βαραω άτσαλες πενιες, αλλα δεν με ενοχλεί (οκ στο clean είναι σπαστικό ) το τασταρισμα γιατι ετσι και αλλιώς παίζω σε τερμα distroction καναλι με ολα στο φουλ  ( ετσι και αλιος αυτη η κιθάρα εινια καθαρα για μεταλ πιστευω  ;D ) .. εγω εχω ενα 2o nut καβατζα , συγκεκριμένα αυτο εδω ( http://www.rihardos.gr/el/eshop?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_2.tpl&product_id=7542&category_id=123 ) .. το nut της κιθαρας ειναι εργοστασιακα κομμενο, ι 10αρες κάθονται ακριβώς μεσα , αλλα καμιά φορά οταν κάνω μεγάλα bends χανι λιγο κούρδισμα, αλλα οχι πολύ ..

 

τώρα οσο για την βέργα, την κιθαρα μου την εκανε service μάστορας με το standart E κούρδισμα, και το μπράτσο εχει μια ελαχίστη καμπύλη στο 7-8 ταστο, περιπου στο ( 0,08 - 0,10 μμ ) μπορεί και λιγότερο , θα πρέπει να σεταρο και το truss μετα? δλδ θα χρειάζεται μεγαλύτερη καμπύλη ?

 

Ρίξε μια ματία γιατί οι αποστάσεις πάνε σύμφονα με το radius

 

http://www.fender.com/en-GR/news/index.php/?display_article=552

 

Aν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με αυτή την καμπύλη.

 

Όταν βάλεις χορδές και κουρδιστείς ρίξε και μια ματιά για την καμπύλη αν έχει ίδια απόσταση με αυτή που ήσουν πριν ή αν θέλεις να το πας με αυτό που σου έστειλα.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακους μην λιμαρεις τιποτα, βαλε τις χορδες επανω και αρχισε να χωνεις, θα φτιαξει μονο του

Ναι.......σε 2 χρονια

 

εχω διαβασει οτι να'ναι.....

πηγαινε την σε εναν μαστορα για σεταπ και πες του οτι θες να βαλεις το συγκεκριμενο gauge χορδων να τελειωνει η υποθεση - τοσο ευκολο νομιζετε οτι ειναι να σεταρεις το nut ? αντε πηρες μια λιμα και αρχισες ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.......σε 2 χρονια

 

εχω διαβασει οτι να'ναι.....

πηγαινε την σε εναν μαστορα για σεταπ και πες του οτι θες να βαλεις το συγκεκριμενο gauge χορδων να τελειωνει η υποθεση - τοσο ευκολο νομιζετε οτι ειναι να σεταρεις το nut ? αντε πηρες μια λιμα και αρχισες ?

 

Άνα γεια σου ο μάστορας που έχει ειδικές λίμες γι'αυτά(nut) βλάκας είναι.

Βάρα και ένα set up με τις χορδές και το κούρδισμα που θες και καθάρισες. 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.......σε 2 χρονια

 

εχω διαβασει οτι να'ναι.....

πηγαινε την σε εναν μαστορα για σεταπ και πες του οτι θες να βαλεις το συγκεκριμενο gauge χορδων να τελειωνει η υποθεση - τοσο ευκολο νομιζετε οτι ειναι να σεταρεις το nut ? αντε πηρες μια λιμα και αρχισες ?

 

+πολλα

καντο μονος σου και σε λιγο θα ανοιξεις και ενα θεμα " προβλημα με το Νut, κανενας καλος μάστορας? " :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε γιατι εγραψα για πλακα αλλα εσεις μαγκες… ο φιλος αναρωτιεται αν πρεπει να σκαψει τα λουκια βαθυτερα, αυτο σημαινει οτι δεν ξερει να σεταρει, δεν εχει καταλαβει τι προσπαθεις να κανεις με το σεταπ, αυτο που λεω ειναι ασφαλες για το οργανο του. οι λεπτες χορδες που δεν ειναι τυλιγμενες δεν θα εχουν προβλημα, ειμαι μαγος και το ξερω, οι μπασες που μπορει να μαγκωσουν πρεπει να τις δει μια μια αφου βαλει επανω τις χορδες,

 

Άνα γεια σου ο μάστορας που έχει ειδικές λίμες γι'αυτά(nut) βλάκας είναι.

 

δεν ξερω για τις ειδικες λιμες του μαστορα σου φιλε, αν (ΑΝ) μαγκωσουν οι 3 μπασεσ, μπορεις να ανοιξεις στα πλαγια και απο τις 2 μεριες με μια λiμα νυχιων της γκομενας σου, ειναι αντιεπιστημονικο το ξερω.

 

οταν λεω να ανοιξεις πολυ λιγοτερο απο χιλιοστο, να μην φαινεται το κενο αναμεσα στο νουτ και τη χορδη με το ματι, κανεις 2-3  επαναληψεις και δοκιμαζεις την χορδη  αν παει λιγο παραπανω δεν τρεχει τιποτα, στη χειροτερη αγοραζεις ενα νουτ και ξεκινας απο την αρχη ,

αν γραψεις με μολυβι (απλο μολυβι) το εσωτερικο στα λουκια μπορει να μην χρειαστει τιποτα παραπανω,

 

καλο ειναι να μαθεις να  σεταρεις το οργανο σου, και ας χαλασεις και ενα νουτ τελικα, ποτε κανεις δεν θα στο σεταρει οπως το θες

 

εχω διαβασει οτι να'ναι.....

βαλε ταξη εδω μεσα     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου