Προς το περιεχόμενο

Filter σε σαξόφωνο και farfisa


Macubert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Ψάχνω, καιρό τώρα, να βάλω κάτι παραπάνω στον ήχο των οργάνων μου (σαξόφωνο και farfisa). Προς το παρών, χρησιμοποιώ ένα αναλογικό delay και ένα tremolo (και είναι θέμα χρόνου να πάρω και ένα ψηφιακό reverb).

 

Έχω ακούσει από πολλούς ότι χρησιμοποιούν το wah σαν φίλτρο κυρίως από κιθαρίστες και μου το έχουν προτείνει και σε μένα. Εγώ βέβαια πιστεύω ότι το καλύτερο θα ήταν να έπαιρνα ένα filter ή έστω ένα αναλογικό synth που θα το πέρναγα σα πετάλι μαζί με τα άλλα...

 

Τί πιστεύετε γι'αυτά; και τί θα μου προτείνατε για λύση;

 

Ευχαριστώ.

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

δυσκολα θα βρεις αναλογικο delay σε συνθς,

Το wah, ειναι στην ουσια ενα φιλτρο το οποιο διαμορφωνεται απο ενα LFO.

To tremolo ειναι διαμορφωση της εντασης απο ενα LFO.

Ενα αναλογικο συνθ μπορει να σου προσφερει ολα αυτα και σου δινει την δυνατοτητα να εχεις αμεσο ελεγχο των παραμετρων  για πειραματισμο, αν  και πιστευω οτι  ενα καλο ψηφιακο πολυεφφε ισως να σου ειναι περισσοτερο αναγκαιο.

 

Προφανως σε ενδιαφερουν τα πεταλια της MOOG, αλλα ειναι ακριβο το σπορ....

Δες και το monotron delay, εχει φιλτρο και LFO ειναι ομως λιγο θορυβωδες.

Ισως κανενα KAOSS PAD ?

 

Παρεμπιπτοντως, το delay στο Erebus, εχω την εντυπωση πως δεν ειναι αναλογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο erebus το dealy δεν είναι αναλογικό.

Μάλλον παρεξηγήθηκα... έχω ένα delay και ένα tremolo αναλογικό (του jam συγκεκριμένα), απλά ψάχνω και κάτι σε filter. Δεν έχω και κανένα κόλλημα με τη Moog (δε το επιτρέπουν και τα οικονομικά μου) αλλά είδα χθες ότι κάτι σαν το MF Drive θα με ενδιέφερε γιατί έχει filter πάνω του, πέρα από το tone που κάνει κάτι παρόμοιο (αν δε κάνω λάθος). Μάλιστα, η συγκεκριμένη σειρά έχει και είσοδο για expression pedal, οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν ένα ιδιαίτερο wah.

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμμη για την παρεξηγηση, δεν διαβασα σωστα το ποστ σου.

Προσωπικη εμπειρια με πεταλια της MOOG , εχω μονο με τα παλια moogerfooger , τα καινουρια δεν τα ξερω καθολου.

Το MF Drive φαινεται οντως ενδιαφερον γιατι  υποστηριζει low pass/band pass/ high pass φιλτραρισμα  και εισοδο για expression pedal.

Ριξε και μια ματια και  σε αυτα :

Shermann Filterbank

Jomox T-resonator

Alesis Philtre

Vermona Action Filter

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και τα δύο όργανα που θες να φιλτράρεις δεν εχουν πλούσιο φάσμα αρμονικών, θα πρότεινα ένα φίλτρο 12dB. Δε μπορώ να το αποδείξω επιστημονικα, αλλά η εμπειρία μου λέει πως σε ήχους με λιγοτερους αρμονικούς υπερτονους, λειτουργεί πιο ομαλά το 12dB από το 24dB. Βεβαια μπορεί εσυ να θες κάτι άλλο.

 

Εκτός από τα παραπάνω του jack2, oι προτάσεις παρακατω είναι ανεξάρτητες των dB και εχουν δοκιμαστεί με συνθς μονο απο την πλευρά μου.

 

Η Vermona ότι βγάζει, είναι κορυφαίο σε ήχο, αλλα τσιμπημένο σε τιμές. Το Filter Lancet είναι ότι πιο moog εχω ακουσει.

 

Πολύ καλή λύση είναι και το koma elektronik FT201 – ANALOG FILTER / 10 STEP SEQUENCER.

 

Απ'οτι κατάλαβα εχεις υποψη σου τα dreadbox (το lambda φαίνεται ωραίο φίλτρο).

 

Μετά, μπορείς να δεις και το Arturia microbrute, ωστε να εχεις και φίλτρο και midi to cv και cv controller και συνθ και sequencer μαζι ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου