Προς το περιεχόμενο

Έχει πάρει κανείς το istomp;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέω είναι πως μπορεί να μην είναι ελκυστικό για σένα, μπορεί όμως να είναι για κάποιον άλλο. Όσον αφορά στη χρήση του, θα έλεγα πως είναι πολύς πονοκέφαλος για το τίποτα... (ειλικρινά δεν θα θυμάται κάποιος τι χρήση του κάνει, και με τι εξοπλισμό θα κατέβει στο λάιβ μετά από τριακόσιες πρόβες??!?)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και θα έλεγα πως είναι αναγκαίο να κοιτάμε τι συμβαίνει σε αγορές πολύ μεγαλύτερες από τη δική μας, και γενικά σε target group στα οποία εμείς δεν ανήκουμε (πχ. ούτε εγώ είμαι γκατζετάκιας, είμαι όμως "βαμμένος" πεταλάκιας).

 

Γιατί είναι αναγκαίο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για να έχουμε μια σφαιρική και όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική άποψη του τι συμβαίνει έξω από τον μικρόκοσμό μας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι αναγκαίο αυτό?

γιατί μπορεί καμμιά φορά, να μάθουμε και τίποτα... ;)

 

ΥΓ με πρόλαβε, πιο επιστημονικά 8) ο Σπύρος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για να έχουμε μια σφαιρική και όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική άποψη του τι συμβαίνει έξω από τον μικρόκοσμό μας.

 

Δε μας τα λες καλά :

 

παρουσίασες αρχικά οτι θα έπρεπε να είναι σεβαστή (έστω αξιοσημείωτη) η επιλογή των πολιτών στις μεγάλες αγορές για αγορά smartphones και τώρα μας λες οτι πρέπει να έχουμε καλή σχεση με την πραγματικότητα.

 

Η γνώμη μου είναι διαφορετική : το τι κάνει μια αγορά σε ευμάρεια θα έπρεπε να μας απασχολεί μόνο σε επίπεδο κοινωνικής ανάλυσης (και πάνω σε αυτό επιχειρηματολογούμε : οτι αυτό το αντικείμενο είναι άχρηστο).

 

Πώς είναι λοιπόν ασυμβίβαστα αυτά τα 2? Γνωρίζουμε τι γίνεται και το θεωρούμε περιττό. Η ευρύτερη γνώση του τι γίνεται παραδίπλα (που γνωρίζεις οτι την έχουμε) δεν είναι ευσταθές επιχείρημα και δεν βλάπτει πουθενά τον ισχυρισμό οτι το αντικείμενο είναι άχρηστο. Επιχείρησες να εξηγήσεις οτι σχεδόν τίποτα από τα νέα τεχνολογικά προϊόντα δεν είναι πραγματικά χρήσιμο και παρότι διαφωνώ, αυτή είναι μια σοβαρότερη συζήτηση, αφού το επιχείρημα αυτό μοιάζει περισσότερο εύσχημο (τουλάχιστον).

 

:)

 

γιατί μπορεί καμμιά φορά, να μάθουμε και τίποτα... ;)

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως δεν εφαρμόζεται σε χώρους καλλιτεχνικής έκφρασης όπου η χρηστικότητα δεν είναι πάντα το Α και το Ω, και το εξαρτηματάκι 1 μπορεί να σου κάνει κλικ πολύ περισσότερο από το 2 για χίλιους λόγους μη λογικά εξηγήσιμους.

 

Δεν διαφωνώ, όμως πόσο σίγουρος είσαι ότι η καλλιτεχνική έκφραση δεν αποτελεί ποτέ μια δικαιολογία για την ικανοποίηση των υπερκαταναλωτικών ενστίκτων των μουσικών (και μη) ;

 

...για να έχουμε μια σφαιρική και όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική άποψη του τι συμβαίνει έξω από τον μικρόκοσμό μας.

 

Μα δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχει αγορά γι' αυτά τα μαραφέτια. Το αν αξίζει να δώσει κανείς λεφτά συζητάμε εδώ.

 

γιατί μπορεί καμμιά φορά, να μάθουμε και τίποτα... ;)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως η αυτονόητη διαπίστωση ότι υπάρχουν κάποιοι με γούστα διαφορετικά απ' τα δικά μου, μπορεί να μου μάθει κάτι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως η αυτονόητη διαπίστωση ότι υπάρχουν κάποιοι με γούστα διαφορετικά απ' τα δικά μου, μπορεί να μου μάθει κάτι.

Αν ορκιστείς ότι τα γούστα σου, δεν θα αλλάξουν ποτέ. Σήμερα η βυζαντινή μουσική μπορεί να μην είναι του γούστου σου...αλλά μελλοντικά ίσως βρείς πράγματα που να σε ενδιαφέρουν και να τα είχες αποκλείσει...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι λοιπόν ασυμβίβαστα αυτά τα 2? Γνωρίζουμε τι γίνεται και το θεωρούμε περιττό. Η ευρύτερη γνώση του τι γίνεται παραδίπλα (που γνωρίζεις οτι την έχουμε) δεν είναι ευσταθές επιχείρημα και δεν βλάπτει πουθενά τον ισχυρισμό οτι το αντικείμενο είναι άχρηστο.

 

Λέω πως δεν γνωρίζουμε στην ουσία τι γίνεται. Το να μας το πει κάποιος ή να το διαβάσουμε στην εφημερίδα θα έχει μια εντελώς επιδερμική επίδραση επάνω μας. Και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν θα είναι σε θέση να μας απαλλάξει από μια προκατάληψη που έχουμε από τις εμπειρίες του μικρόκοσμού μας που είπα προηγουμένως. Η προκατάληψη αυτή είναι που δεν μας επιτρέπει να δούμε πόσο χρήσιμο θα μπορούσε να είναι σε μια μερίδα κόσμου πολύ σεβαστή, την οποία εμείς με τα δικά μας μάτια βλέπουμε πως έχει υποστεί μια καταναλωτική πλύση εγκεφάλου. Μάλιστα, θα είμασταν διατεθειμένοι να πέσουμε και στη φωτιά για να υπερασπιστούμε μια τέτοια αντίληψη, όμως αυτό δεν αναιρεί την σφαλματική υποκειμενικότητά της. Φυσικά, το istomp δεν είναι τόσο καλό παράδειγμα σε μια εποχή που εφευρίσκονται ανάγκες αντί να αντιμετωπίζονται, αλλά τουλάχιστον προσπάθησα να αποκρούσω όπως-όπως το σουτ σου μετά από τις δεκαπέντε ντρίμπλες.  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου