Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή Χρημάτων από Musicorama.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Αγόρασα ένα καλώδιο από το Musicorama και λυπήθηκα τα χρήματα που πέταξα. Παίζει να το επιστρέψω και να μου δώσουν τα λεφτά μου πίσω?(μια μέρα το έχω μόνο), δεν πιστεύω να γίνεται κάτι τέτοιο αλλά ας μου πεί κάποιος που ξέρει. Στο site λέει:

 

Επιστροφές προϊόντων

Δεν γίνονται δεκτές παρά μόνο στην περίπτωση δήλωσης αναστροφής πώλησης υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις του νόμου.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως εάν ανοιχθεί η συσκευασία δεν γίνεται δεκτή επιστροφή. Εάν είναι στη συσκευασία δεν δίνουν χρήματα πίσω επειδή έχει κρατηθεί το φπα 23% αλλά μπορείς να πάρεις κάτι άλλο ίσης αξίας, αυτό ισχύει στο 90% των ελληνικών καταστημάτων.

 

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ ή στείλε τους ένα e-mail να ρωτήσεις απ'ευθείας; Τόσο ακριβό καλώδιο πήρες και εσύ και τι ακριβώς δεν κάνει σαν καλώδιο έχει πρόβλημα στις επαφές πχ ή βγάζει θόρυβο;

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Επιστροφές προϊόντων

Δεν γίνονται δεκτές παρά μόνο στην περίπτωση δήλωσης αναστροφής πώλησης υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις του νόμου.

 

Ενδιαφέρον!!

Από πότε έχουν να ανανεώσουν τους όρους του site! ;D ;D ;D

Η «αναστροφή της πώλησης» είναι μια διάταξη που έχει καταργηθεί με τη παρ.1

του άρθρ.1 του  Ν.3043/2002,ΦΕΚ Α 192/21.8.2002  ;D ;D ;D ;D

 

Σου παραθέτω τη διάταξη ως ισχύει σήμερα. :

 

                              Άρθρο 540 ΑΚ

 

                         Δικαιώματα του αγοραστή

 

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για

έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ` επιλογήν

του:

 

1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του

πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί

δυσανάλογες δαπάνες

 

2. να μειώσει το τίμημα

 

3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες

πραγματικό ελάττωμα.

 

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε

εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

 

 

Το ότι το μετάνιωσες δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις της διάταξης, άρα επαφίεται στην καλή τους την ψυχή.  (πιθανολογώ οτι ΔΕΝ ) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πειράξει κάποιος την συσκευασία νομίζω ότι μπορεί να γυρίσει πίσω το προϊόν σε 7-8 μέρες και να πάρει πίσω τα χρήματά του, δεν ισχύει αυτό? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν πειράξει κάποιος την συσκευασία νομίζω ότι μπορεί να γυρίσει πίσω το προϊόν σε 7-8 μέρες και να πάρει πίσω τα χρήματά του, δεν ισχύει αυτό? ???

Καταρχάς είναι θέμα συμφωνίας.

 

Νομικά δεν ισχύει (δεν έχει έρεισμα κάτι τέτοιο με βάση τις γενικές αρχές, πέραν βέβαια όσων ορίζει το Άρθρο 540 ΑΚ επ.).

 

Από εκεί και πέρα στην πράξη και στα πλαίσια πολιτικών πωλήσεων πολλοί (αν όχι όλοι) οι έμποροι δέχονται επιστροφές μέσα σε εύλογο χρόνο, εφόσον δεν έχει πειραχθεί η συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χασοδίκης έχει απόλυτο δίκιο.

Αλλά πριν προχωρήσουμε, ας περιμένουμε να ξυπνήσει ο Metalman και να μας πει γιατί "λυπήθηκε τα χρήματα που πέταξε".

 

Αν είναι λόγω πραγματικού ελαττώματος ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας (αν δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό, να το εξηγήσουμε), να το επιστρέψει και να ζητήσει τα λεφτά του πίσω.

 

Αν όμως συνειδητοποίησε ότι παρόλο το πενηντάρικο που έδωσε, ο ήχος του δεν άλλαξε άρδην και να γίνει σαν του guitar-hero που πιθανώς υπογράφει το προϊόν, σορρυ αλλά ας πρόσεχε.  :-\

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και πέρα στην πράξη και στα πλαίσια πολιτικών πωλήσεων πολλοί (αν όχι όλοι) οι έμποροι δέχονται επιστροφές μέσα σε εύλογο χρόνο, εφόσον δεν έχει πειραχθεί η συσκευασία.

 

Όλα σχετικά είναι. Έχει τύχει να έχω ανοίξει συσκευασία και να έχω χρησιμοποιήσει το προϊόν και μόλις τους είπα ότι θέλω να το αλλάξω με ένα σχεδόν διπλάσιας αξίας, το δέχτηκαν χωρίς πολλά-πολλά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλα σχετικά είναι. Έχει τύχει να έχω ανοίξει συσκευασία και να έχω χρησιμοποιήσει το προϊόν και μόλις τους είπα ότι θέλω να το αλλάξω με ένα σχεδόν διπλάσιας αξίας, το δέχτηκαν χωρίς πολλά-πολλά.

 

Φυσικά.

Υπάρχει απόλυτη ελευθερία στις συμβάσεις πώλησης μεταξύ ιδιωτών και ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

Απλά επειδή το έπιασα το θέμα νομικίζοντας , με αφορμή αυτό:

Δεν γίνονται δεκτές παρά μόνο στην περίπτωση δήλωσης αναστροφής πώλησης υπό τους όρους και τις προϋποθέσεις του νόμου.

είπα να παραμείνω επιστημονικός. ;D ;D ;D ;D

 

Φυσικά δεν είμαι σε mode να συζητάω το αυτονόητο, βαριέμαι. :D

Το είπε ο Νίκος.

Με ένα τηλέφωνο όλα λύνονται.

Εμείς οι λοιποί,με αφορμή το θέμα,  τo συζητάμε με καφέ. ;D  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παρακολουθωντας σας μου θυμιζετε τους...Ελληνες ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ....

 

Οπως αυτοι αποφασισαν να....αλλαξουν το μνημονιο (χωρις βεβαια να ρωτησουν την ΕΕ) ,ετσι κι εσεις αποφασιζετε να ..αλλαξετε και το καλωδιο (χωρις να ρωτησετε την επιχειρηση).....(ενταξει ο ΟΡ εχει κανει το μεγαλο φαουλ αλλα και εσεις πουλακια μου..σιγονταρετε μια χαρα... ;D)

 

Και μετα απορουμε..... ;D

 

Εγω παντως συμβουλευω τον ΟΡ να ΚΡΑΤΗΣΕΙ το καλωδιο (με τη δραχμη θα μπορεσει ανταλλασοντας το να παρει τουλαχιστον 45 τενεκεδες λαδι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου