Προς το περιεχόμενο

G1 Coated vs Pintripe (?) Clear Bass Drum (Clips)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

 

Εδώ και καιρό πειραματίζομαι με τον ήχο της κάσας μου και μου δώθηκε η ευκαιρία με τη βοήθεια ενός φίλου με σχετικές γνώσεις και εξοπλισμό να ηχογραφίσω κάποια κλιπάκια με 2 διαφορετικά δέρματα που βρέθηκαν στην κατοχή μου.

 

Μιλάμε λοιπόν για ενα Evans G1 Coated (μονό) και για ένα stock διπλό που βρέθηκε απο άλλο σετ του οποίου ο σχεδιασμός παραπέμπει στο γνωστό Pinstripe της Remo. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως μουφλάρισμα σε κανένα τύμπανο και το resonant της κάσας είναι ατρύπητο. Το σετ είναι Gretsch Renown Maple και η κάσα διαστάσεων 20 x 18.

 

Προφανώς μου αρέσει ο αμουφλάριστος, boomy και με μεγάλη διάρκεια ήχος.. ;D

 

Περιμένω τις απόψεις, τα σχόλια και τις προσωπικές προτιμίσεις σας

G1_Coated.mp3

Pinstripe_Clear.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μ αρέσει ανοικτός και διαρκείας ο ήχος, γι αυτό και προτιμώ το G1. Μάλιστα το χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινως αλλά δες τί έγινε. Στις πρόβες με το συγκρότημα, παραπονιόντουσαν, οτι ακούγεται ένα συνεχές και ακαθόριστο Βουουου. Είναι δηλ. σαν να βγάζεις για παράδειγμα, ένα συνεχές ΜΙ χαμηλό, σε όλη την διάρκεια του κομματιού.

  Επειδή κι εγω σιχαίνομαι τα μαφλαρίσματα, συμβιβάστηκα με ένα αυτομαφλαρισμένο δέρμα, κόβοντας αρκετά την ουρά στην διάρκεια του ήχου.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το G1 μου αρεσε περισσοτερο,ευτυχως με τοσο μικρη κασα που χρησιμοποιεις μπορεις να τη γλυτωσεις με μηδενικο μαφλαρισμα,σε μεγαλυτερες κασες  βεβαια αυτο ειναι αδυνατο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου άρεσε το pistripe-oειδές. Είχε λίγο περισσότερη ατάκα, αλλά κράτησε και το "μπουμ" της τελείως αμαφλάριστης κάσας.

 

Ιπποκράτη, σόρυ που δεν απάντησα στο ΠΜ σου, αλλά το ξέχασα τελείως (κάτι η δουλειά, κάτι η ηλικία... ;D).

Νομίζω ότι θα δυσκολευτείς να βρεις ηχολήπτη ή μπάντα που να "ανεχτούν" αυτόν τον τόσο ανοιχτό ήχο (που και εμένα μου αρέσει). Ο περισσότεροι έχουν συνηθίσει την πιο σφιχτή, ατακαριστή κάσα που είναι στη μόδα εδώ και τουλάχιστον 35 χρόνια. Έχει βέβαια να κάνει και με το είδος της μουσικής (π.χ. αν παίζεις μόνο Zeppelin είσαι OK...).

   

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 στον ανοιχτό ήχο! Εαν δεν έχεις πρόβλημα με τη μουσική που παίζεις κρατά τον. Φτάνει πια με τις κουρελούδες και τα προικοσέντονα που πλημμυρίζουν τις κάσσες!:P

 

Εάν χρειαστεί καμιά φορά να μαζέψεις τον ήχο λόγω χωρου κτλ, μπορείς απλά να τυλίξεις ρολό μια μικρή πετσέτα και να τη βάλεις ανάμεσα στο δέρμα και το πετάλι.

 

Όσον αφορά τα δέρματα και τα δυο μου άρεσαν, το clear ίσως ήταν λίγο πιο ζωντανό και γι αυτό θα το προτιμούσα.   

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνει πια με τις κουρελούδες και τα προικοσέντονα που πλημμυρίζουν τις κάσσες!:P

 

+1000

 

αλλωστε υπαρχουν τοσες πολλες και ωραιες self-muffling drum heads (EVANS e-mad,REMO Powersonic etc.) για τις περιπτωσεις που μια εντελως live κασα δεν ταιριαζει με το ειδος της μουσικης που παιζουμε (δηλ. με ΟΛΑ τα ειδη μουσικης πλην jazz.. ;D)  που ειναι κριμα να μπουκωνουμε τις κασες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για το feedback, αναμένω κ άλλες απόψεις!

 

@ Melodic Drummer

Φίλε μου μήπως το κούρδισες πολύ ψηλά? Επειδή αυτό που ακούτε είναι στο πολύ χαμηλό κούρδισμα. Λίγο πιο σφιχτά και ακούγεται όντως σαν τομ..

 

+1000 στον ανοιχτό ήχο! Φτάνει πια με τις κουρελούδες και τα προικοσέντονα που πλημμυρίζουν τις κάσσες!:P

 

Το πιστεύεις οτι όταν σε κάνα στούντιο παίζω με τις κλασσικές μουφλαρισμένες κάσες μου φαίνεται πως παίζω δεν παίζω κάσα είναι ένα κ το αυτό?

 

@Harris

Δεν πειράζει, γι αυτό άλλωστε ξεκίνησα και αυτή την ιστορία με τις δοκιμές σε ηχογράφηση, για να μου λυθούν μια και καλή οι απορίες και να αποκτήσω προσωπική άποψη! Σ ευχαριστώ πάντως για όλες σου τις συμβουλές!

 

Είχα ρωτήσει το Χάρη αν με τέτοιο setup πάω να παίξω live αν θα με κράξουν οι ηχολήπτες και η μπάντα μου, οπότε μιας και έχουμε σχετικό υλικό θέτω την ερώτηση προς όλους, αν δηλαδή μπορώ να παίζω έτσι πάντα και παντού? Παίζουμε rock-funk-pop, ναι το ξέρω πως γι αυτά τα είδη έχουμε συνηθίσει τον κλασσικό στακάτο ήχο αλλά αλήθεια δεν μου πάει η καρδιά να ξαναγυρίσω εκεί...

 

@Superfunk, το θεωρείς μεγάλο φάουλ ''jazz'' ήχο σε άλλα είδη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk, το θεωρείς μεγάλο φάουλ ''jazz'' ήχο σε άλλα είδη?

 

εμενα ρωτας?ρωτα τους συμπαικτες σου... ;D

 

φανταζεσαι να παιζεις thrash metal και να εχεις μια κασα που να κανει ντοινγκ-ντοινγκ? ;D

 

παντως ακομα και οι τζαζιστες ..λιιιιιγο muffling (π.χ. felt strips) εβαζαν-βαζουν...(ειδικα οσοι επαιζαν swing/big band και χρησιμοποιουσαν 26αρες & 28αρες κασες)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν με τέτοιο setup πάω να παίξω live αν θα με κράξουν οι ηχολήπτες και η μπάντα μου, οπότε μιας και έχουμε σχετικό υλικό θέτω την ερώτηση προς όλους, αν δηλαδή μπορώ να παίζω έτσι πάντα και παντού? Παίζουμε rock-funk-pop, ναι το ξέρω πως γι αυτά τα είδη έχουμε συνηθίσει τον κλασσικό στακάτο ήχο αλλά αλήθεια δεν μου πάει η καρδιά να ξαναγυρίσω εκεί...

 

Ο ηχολήπτης οφείλει να σέβεται τον μουσικό, απο τη στιγμή που και ο μουσικός είναι συνειδητοποιημένος και σέβεται κι αυτός τον εαυτό του.

 

Εάν ο ήχος που σε εκφράζει είναι αυτός (αλλά στα πλαίσια του εκάστοτε είδους, όπως είπε και ο Superfunk) τότε πάντα μπορεί να βρεθεί η χρυσή τομή. Σε funk rock κάλλιστα μπορεί να σταθεί. Το μόνο που θα συμβούλευα να κάνεις είναι να έχεις κι ένα δέρμα με τρύπα, εάν παίζεις με ατρύπητο.

 

Μικρομάζεματα μπορούν να γίνουν, χωρίς να χρειαστεί να στουμπώσεις τίποτα μέσα.

 

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα συμβούλευα να κάνεις είναι να έχεις κι ένα δέρμα με τρύπα, εάν παίζεις με ατρύπητο.

 

Το δοκίμασα αλλά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, μου φάνηκε πολύ dead ίσως να φταίει στο οτι η κάσα μου έχει μεγάλο βάθος. Αντίθετα σε άλλη κάσα 20x16 με ατρύπητο κουδούνιζε πάρα πολύ.

 

Θα το έχω υπόψην πάντως, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου