Προς το περιεχόμενο

Η Τουρκική γλώσσα θα διδάσκεται στα Ελληνικά σχολεία!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι μια 'Ιδέα' με την Ηθική έννοια μπορεί να υπάρξει αυθύπαρκτη και να έχει νόημα πέραν των (ανθρώπινων) φορέων της' date=' είναι κάτι που όχι απλώς με βρίσκει αντίθετο σαν άποψη, αλλά μου προκαλεί μάλλον θυμηδία.[/quote']

 

Αυτό είναι εντελώς θεωρητικό ζήτημα όμως. Δεν έχει καμία πρακτική σημασία εφ' όσον εμείς είμαστε άνθρωποι. ¶ρα, είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν αιώνιες ιδέες "πέραν των ανθρώπινων φορέων τους", εμάς τι μας κόβει αφού εμείς είμαστε ούτως ή άλλως ανθρώπινοι φορείς; ¶ρα για εμάς υπάρχουν και βασιλεύουν.

 

Πέραν των ανθρώπινων φορέων τους, συμφωνώ ότι δεν υπάρχουν Ιδέες με την Ηθική έννοια αλλά αυτό ακούγεται σα θέμα για συζήτηση μεταξύ τύρου και αχλάδου (ή για την ημέρα όπου θα λειτουργούμε πέραν της ανθρώπινης ιδιότητάς μας, αν υποθέσουμε ότι θα υπάρξει τέτοια μέρα).

 

Το ερώτημα σου μου είναι ακατανόητο: πως μπορώ φιλοσοφικά να αποδείξω αν υπάρχουν ή όχι 'αιώνιες ιδέες'; Μπορείς να δώσεις έναν ορισμό του τι εννοείς εσύ μ'αυτό;

 

Φυσικά δεν μπορείς. Αλλά αν δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι στον άλλο, τότε υπάρχει ένα πρόβλημα (που αναρωτιέμαι γιατί το προσπερνάς): δεν μπορείς να το αποδείξεις ούτε σε εσένα! Συνεπώς είναι πιθανό ότι η θέασή σου γι' αυτό το ζήτημα θα αλλάξει στο μέλλον, όταν αλλάξουν οι συνθήκες μέσα στις οποίες τελεσφόρησε αυτή η γωνία θέασης. Ίσως μάλιστα αυτό να έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και μάλιστα πάνω από μία φορά. Δεν υπάρχει λοιπόν ανάγκη για φανατισμό. Μία γνώμη είναι μαζί με πολλές άλλες, δεν είναι ισοδύναμο μαθηματικού αξιώματος (ούτως ειπείν).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σε προκαλεσω?...Δεν το χω αναγκη φιλτατε...

Μπορει να μην κατεχω την τεχνη αλλα οσοι διαβασουν

ολη τη συζητηση μας θα καταλαβουν περισσοτερα απο σενα...

 

ΟΚ... ότι πεις...

 

(αναστεναγμός)

 

Είναι μερικά πράγματα όντως ακατανίκητα σ'αυτό το σύμπαν... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ... ότι πεις...

(αναστεναγμός)

Είναι μερικά πράγματα όντως ακατανίκητα σ'αυτό το σύμπαν... :roll:

 

Κλασσικη αντιδραση καποιου που στριμωχνεται... > ?

Ας κρινουν οι υπολοιποι θορυβοποιοι!!

Μη ντρεπεσαι να παραδεχτεις τα λαθη σου ή οτι δεν κατεχεις κατι.

Δεν ειναι κακο.

:wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε abraxas χαρηκα για τον εποικοδομητικο διαλογο μας.

Οντως με το φως της μερας ολα ειναι καθαροτερα...

Με νικησες, κοιμαμαι πρωτος. :x

Καλημερα σας κυριοι και κυριες...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι εντελώς θεωρητικό ζήτημα όμως. Δεν έχει καμία πρακτική σημασία εφ' όσον εμείς είμαστε άνθρωποι. ¶ρα' date=' είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν αιώνιες ιδέες "πέραν των ανθρώπινων φορέων τους", εμάς τι μας κόβει αφού εμείς είμαστε ούτως ή άλλως ανθρώπινοι φορείς; ¶ρα για εμάς υπάρχουν και βασιλεύουν.

[/quote']

 

Εκφράζοντας την απορία μου καταρχάς, για τη σκοπιμότητα μιας τέτοιας συζήτησης (αποφόρτιση του κλίματος?) μιας είναι παντελώς εκτός θέματος, να παρατηρήσω ότι το παραπάνω είναι απλά σοφιστεία.

 

Όλα τα θέματα αυτού του επιπέδου είναι 'θεωρητικά'. Είτε δέχεσαι ότι μπορούμε να τα συζητήσουμε, είτε δεν τα θέτεις καθόλου.

 

Πέραν των ανθρώπινων φορέων τους, συμφωνώ ότι δεν υπάρχουν Ιδέες με την Ηθική έννοια αλλά αυτό ακούγεται σα θέμα για συζήτηση μεταξύ τύρου και αχλάδου (ή για την ημέρα όπου θα λειτουργούμε πέραν της ανθρώπινης ιδιότητάς μας, αν υποθέσουμε ότι θα υπάρξει τέτοια μέρα).

 

Αχά! ¶ρα αφού 'δέχεσαι' ότι δεν υπάρχουν ιδέες κατά την υπόθεσή μας, συμφωνείς ότι μπορούμε να το συζητήσουμε... αλλά υποβαθμίζεις το ζήτημα σε μια άνευ ουσίας κουλτουριάρικη αναζήτηση χωρίς πρακτική σκοπιμότητα; Αναγνωρίζεις μόνο την αναγκαιότητα ενασχόλησης με την Πρακτική Φιλοσοφία;

 

Να με συγχωρείς αλλά τον Παπανούτσο και τον Παναγιωτόπουλο τους ξεπέρασα στα 17 μου.

 

Φυσικά δεν μπορείς. Αλλά αν δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι στον άλλο, τότε υπάρχει ένα πρόβλημα (που αναρωτιέμαι γιατί το προσπερνάς): δεν μπορείς να το αποδείξεις ούτε σε εσένα! Συνεπώς είναι πιθανό ότι η θέασή σου γι' αυτό το ζήτημα θα αλλάξει στο μέλλον, όταν αλλάξουν οι συνθήκες μέσα στις οποίες τελεσφόρησε αυτή η γωνία θέασης. Ίσως μάλιστα αυτό να έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και μάλιστα πάνω από μία φορά. Δεν υπάρχει λοιπόν ανάγκη για φανατισμό. Μία γνώμη είναι μαζί με πολλές άλλες, δεν είναι ισοδύναμο μαθηματικού αξιώματος (ούτως ειπείν).

 

Ακόμα περισσότερες σοφιστείες.

 

Eyeprotocol ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πόθεν ορμόμενος κάνεις τέτοια post.

 

Τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγεις δε με αφορούν. Η συζήτηση είχε να κάνει με την ανάγκη του pastelious να πιστέψει ότι κάποιοι πέθαναν για 'ιδέες μεγαλύτερες από αυτούς'. Δεν κρίνω την οπτική αυτή σαν φανατική ή όχι, την κρίνω απλά λάθος, με τα ισχύοντα ιστορικά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγνωρίζεις μόνο την αναγκαιότητα ενασχόλησης με την Πρακτική Φιλοσοφία;

 

Ναι' date=' μόνο αυτή αναγνωρίζω. Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ χάσιμο χρόνου. Η "πρακτική φιλοσοφία" δεν είναι τίτλοι βιβλίων του Παπανούτσου ή του Παναγιωτόπουλου (που τους θυμήθηκες) αλλά στάση ζωής για οποιονδήποτε δε θέλει να είναι αυτό που λέμε "χασομέρης".

 

Eyeprotocol ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πόθεν ορμόμενος κάνεις τέτοια post.

 

Πόθεν; Μα το ίδιο μπορεί να ειπωθεί για όλους όσους συμμετέχουν στο thread. Υπέθετα ότι γίνεται για την απόλαυση της συζήτησης. Υπάρχει άλλο κίνητρο που πρέπει να έχω υπόψιν μου;

 

Τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγεις δε με αφορούν. Η συζήτηση είχε να κάνει με την ανάγκη του pastelious να πιστέψει ότι κάποιοι πέθαναν για 'ιδέες μεγαλύτερες από αυτούς'. Δεν κρίνω την οπτική αυτή σαν φανατική ή όχι' date=' την κρίνω απλά λάθος, με τα ισχύοντα ιστορικά δεδομένα.[/quote']

 

Και γιατί τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγεις εσύ πρέπει να αφορούν τον pastelius; Γιατί τον βρίζεις που σου λέει ότι δεν τον αφορούν; Έχουν τα δικά σου συμπεράσματα κανένα ειδικό βάρος μεγαλύτερο από εκείνο που έχουν τα δικά μου ή οποιουδήποτε άλλου;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' μόνο αυτή αναγνωρίζω. Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ χάσιμο χρόνου. Η "πρακτική φιλοσοφία" δεν είναι τίτλοι βιβλίων του Παπανούτσου ή του Παναγιωτόπουλου (που τους θυμήθηκες) αλλά στάση ζωής για οποιονδήποτε δε θέλει να είναι αυτό που λέμε "χασομέρης".[/quote']

 

Αυτό είναι η δική σου εκτίμηση και υπαρξιακή στάση, η οποία βεβαίως απορρίπτει και απαξιώνει ένα τρομακτικά μεγάλο τμήμα της ιστορίας της παγκόσμιας διανόησης.

 

Υπάρχει μια φιλοσοφική θέση, που λέει ότι ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που έχει την πολυτέλεια να ασχολείται με το περιττό, που προφανώς εσύ δεν παραδέχεσαι.

 

Πόθεν; Μα το ίδιο μπορεί να ειπωθεί για όλους όσους συμμετέχουν στο thread. Υπέθετα ότι γίνεται για την απόλαυση της συζήτησης. Υπάρχει άλλο κίνητρο που πρέπει να έχω υπόψιν μου;

 

Εντάξει, πάσο τότε. Ωστόσο μου έκανε εντύπωση το σημείο στο οποίο επέλεξες να συμμετάσχεις στη συζήτηση.

 

Και γιατί τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγεις εσύ πρέπει να αφορούν τον pastelius; Γιατί τον βρίζεις που σου λέει ότι δεν τον αφορούν; Έχουν τα δικά σου συμπεράσματα κανένα ειδικό βάρος μεγαλύτερο από εκείνο που έχουν τα δικά μου ή οποιουδήποτε άλλου;

 

[βαθύς αναστεναγμός]

 

Δεν κατέληξα σε κάνενα 'συμπέρασμα' που να αφορά τον Παστέλιους.

 

Αναφέρθηκα, όπως και άλλοι, σε ιστορικές πηγές. Αν αφαιρέσεις την αναφορά μου στις 'Ιδέες' (γιατί ναι, δεν πιστεύω ότι υπάρχει μια προαιώνια και 'Μεγάλη' ιδέα της Αγάπης, για παράδειγμα, που να είναι διάφορη των νοητικών και βιολογικών παραμέτρων που προσδιορίζουν την ανθρωπότητα) το μόνο που έκανα ήταν να θίξω την συναισθηματική θέση του Παστέλιους σχετικά με τους 'ήρωες της επανάστασης', που 'πέθαναν για μας' (sic! μην ξεράσω!)

 

Δεν ήμουν εγώ που έβρισα, δεν ήμουν εγώ που συσχέτισα την αθυροστομία του άλλου με την ικανότητά του να διατηρεί τεκμηριωμένες θέσεις, και κυρίως δεν προκάλεσα όπως έκανε ο Παστέλιους στα 10 τελευταία του post.

 

Eyeprotocol, μου θυμίζει λίγο τον 'Λόγο περί Αδυνάτου' η παρέμβασή σου. Το ότι ο Παστέλιους δεν είναι ικανός να ανταπεξέλθει σε μια συζήτηση χωρίς να ξεφεύγει από τους όρους της Λογικής δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τύχει ιδιαίτερης μεταχείρισης.

 

Ωστόσο θα συμφωνήσω τελικά με τον superfunk που έγραφε ότι τέτοιες συζητήσεις ΠΑΝΤΟΤΕ οδηγούν σε παρανοήσεις. Για το λόγο αυτό υπόσχομαι από δω και στο εξής να απέχω από τέτοιες, θα γράφω μόνο για κιθάρες και software, όπου τουλάχιστον (νομίζω) τα πράγματα αποδεικνύονται ευκολότερα, και πάντως χωρίς να παρεκτραπεί σε υστερίες κανείς.

 

Θα σε παρακαλούσα να μη το συνεχίσεις, γιατί δεν προτίθεμαι να απαντήσω. Ευχαριστώ.

 

edit: είμαι σίγουρος ότι δεν θα πέσεις στο επίπεδο του Παστέλιους, να με προκαλέσεις/κατηγορήσεις για φυγομαχία (είμαι από την άλλη σχεδόν σίγουρος όμως ότι εκείνος θα το ξανακάνει, μόλις δεις τις απαντήσεις στο θέμα), ωστόσο για να είμαι εντάξει με τον εαυτό μου να πω ότι θα μπορούσα να το συνεχίσω μέσω pm αν επιθυμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ABRAXAS:Κανεις δε σε εβρισε αγορινα μου,ουτε εχω αναγκη να σε προκαλεσω,μονος σου επεσες στην παγιδα σου..

 

-Ο παστελιους ξεφευγει απο τους ορους της λογικης..??

Για κοιτα λιγο τι εχεις γραψει και πως τα υποστηριζεις(εκτος απο τα ιστορικα

δεδομενα για τα οποια ΚΑΜΙΑ στιγμη δεν αμφεβαλλα),και ξανασκεψου το.

 

Αν εσυ εισαι υλιστης και δεν πιστευεις στις ιδιες Ιδεες που

εχτισαν την ανθρωποτητα,τι να σου πει ο καθε παστελιους?ΜΙΛΑΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.Μιλας για "νοητικες και βιολογικες παραμετρους",λες και ειναι αθλητικες εφημεριδες.Κι εγω σου λεω,πως καθε συναισθημα που νιωθουμε,ειναι μια χημικη αντιδραση του εγκεφαλου μας.Κυτταρα που αλληλεπιδρουν και δημιουργουν ηλεκτρισμο.ΚΑΙ ΤΙ Μ ΑΥΤΟ?

 

Αυτο αποκλειει την υπαρξη ή την εννοια της ψυχης?

 

Ο παστελιους κατα τα αλλα,σε προκαλει οταν δε μπορεις να αντιπαρελθεις

σε οσα λεει με καποιο σοβαρο επιχειρημα.Δεν σου ειπα καμια στιγμη οτι

δεν ισχυει κατι απο αυτα που ειπατε εσυ κι ο Earendil.Τα παιρνω ως δεδομενα.Οταν ομως λες,οτι η επανασταση ενος ολοκληρου εθνους

εγινε μονο και μονο για πολιτικα συμφεροντα και "ιδεωδη"Ελληνων που ζουσαν εκτος Ελλαδος,δεν εχεις μαλλον καμια περηφανεια και καταρρακωνεις ολες τις παραπανω Ιδεες που σου ειπα,λεγοντας οτι ειναι ασχετες.Ξαναλεω,για να ξεκολλησεις το μυαλο σου λιγακι,πως παντα θα υπαρχουν πολιτικες σκοπιμοτητες-no matter what.Το πιστευω+νομιζω κι εσυ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΕΕΕΕΕΕΣ. :wink:

 

Εγω οτι ειχα να πω το ειπα.Οποιος θελει ας διαβασει το θεμα απο την αρχη

κι ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα για το ποιος προκαλει.

Δημητρης

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου