Προς το περιεχόμενο

Εκτίμηση περί αξίας Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη των φίλων φεντερολόγων σχετικά με  πρόσφατα ανακαλυφθείσα καταχωνιασμένη Fender Telecaster φίλου με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

Έτος κατασκευής (σύμφωνα με το s/n από γνωστό site): 1977-78 (αγορά 1981).

Κατάσταση: Αρκετά μεταχειρισμένη, φυσικά ρελικαρισμένη (όχι άσχημα), αφημένη τα τελευταία 20 χρόνια μέσα στη βαλίτσα της χωρίς χορδές. Χτυπημένα τάστα που δεν έχουν υποστεί ποτέ dressing. Παρόλα αυτά παίζει πολύ καλά (μετά από σχετικό καθάρισμα και χορδές), το μανίκι είναι χάρακας και δεν έχει ζημιές ούτε άσχημη σκουριά. Η καλωδίωση είναι ανέπαφη χωρίς οξειδώσεις. Έχει χαλάσει λίγο το χρώμιο του neck μαγνήτη και των knobs. Το χρώμα του ξύλου κάτω από το p/g ήταν τόσο διαφορετικό (ανοικτόχρωμο) που προς στιγμή μου φάνηκε άβαφη (το χρώμα της είναι προφανώς trans. blonde). Δεν χρειάστηκε setup ούτε καν intonation!

 

Μια αντίστοιχη κιθάρα στο ebay πουλιόταν γύρω στα $ 2.000.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας στα παρακάτω ερωτήματα:

1. Πρέπει να γίνουν εργασίες αποκατάστασης/αναβάθμισης ή θα χαλάσει το "original"? (Με εξαίρεση ίσως ένα fret job).

2. Πόσο θα μπορούσε/θα έπρεπε να πουληθεί στην Ελλάδα στην κατάστασή της και πόσο επισκευασμένη?

3. Αξίζει τον κόπο να μην χρησιμοποιηθεί, αλλά να φυλαχτεί σαν collectible? (στην κατάστασή της) και

4. Πόσο "αντικειμενικά" καλύτερη κιθάρα είναι από μια σημερινή MIA tele?

 

Επειδή δεν έχω φωτογραφία αναφέρω ότι είναι χρώμα blonde με rosewood ταστιέρα, ατσάλινα saddles στον καβαλάρη και δύο string trees. Τα τάστα μου φάνηκαν μάλλον "όχι jumbo".

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάνδαλος ΕΙΜΑΙ αλλα δεν θα την ακούμπαγα πλην ταστων (θα εβαζα της αρεσκιας μου) αν δεν μάθαινα την αξια της πρωτα απλα και μονο για να παιζω ανετα.

Περιμενε να σκασει το ιππικό περι ΤΕΛΕΚΑΣΤΟΡΑ για περισσότερα γιατι εγω τοτε δεν ειχα γεννηθει ακομα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τιμή πάνω κάτω  1500-1700 ευρώ (φυσικά όσο πιο κάτω τόσο πιο εύκολα θα φύγει).

 

Εννοείται ότι δεν αλλάζει ούτε βίδα για να μην χαθεί το όποιο originality- αν και ο εθισμένος τελεκάστορας SF θα πει «77-78; Μεταχειρισμένο όργανο είναι, όχι vintage»  ;D

 

Το αν παίζει καλύτερα ή χειρότερα από μια νέα tele είναι μάλλον «άκυρο».

 

Αν παίζει... παίζει. Αν δεν παίζει... δεν παίζει  ;)  :D

 

Πάντως ανέβασε αν μπορείς καμιά φωτό να την δούμε

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με τα σημερινα δεδομενα θα ελεγα γυρω στα 1300 ευρω.

Εχω μια στρατ της εποχης,βεβαια ειχε κατσει και την πηρα φθηνοτερα απο φιλο πριν απο καμια δεκαρια χρονια.

Ασηκωτη (η δικια μου τουλαχιστον) αλλα παιζει καλα.

Θα ελεγα αν δεν υπαρχει αμεσα αναγκη να μην την δωσεις αν παιζει καλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν η κιθαρα ειναι 100% original και ο σκοπος ειναι η ΠΩΛΗΣΗ της τοτε μην αλλαξεις ΤΙΠΟΤΑ (ουτε τα ταστα).

 

Οι late 70s tele δεν εχουν ιδιαιτερη αξια (παρολο που εχουν τα ωραιοτερα ,κατα τη γνωμη μου,μπρατσα που εβγαλε ποτε η εταιρεια,παχια και με πολυ βολικο προφιλ) αυτη τη στιγμη λογω κυριως του οτι οι περισσοτερες ειναι πολυ βαριες,ειναι βαμμενες με ..3 κιλα πολυεστερα,ειναι μετρια κατασκευασμενες (μεγαλα neck gaps,στραβα neck pockets) & οι μαγνητες τους ειναι (οχι παντα αλλα συνηθως) πολυ αδυναμοι και πριμαριστοι.

 

Παρολα αυτα δεν ειναι και για πεταμα και καποιες απο αυτες εχουν ωραιο ηχο (το playability τους μετα απο ενα καλο σετ απ λογω των εξαιρετικων μπρατσων τους ειναι εξαιρετικο ειδικα αν βαλεις jumbo frets)

 

Tιμες θα βρεις στο www.gbase.com

 

Προσωπικα παραπανω απο 1400 ευρω δεν θα εδινα παντως (εχει λιγο μεγαλυτερη αξια απο την αντιστοιχη με maple ταστιερα) .

 

Πόσο "αντικειμενικά" καλύτερη κιθάρα είναι από μια σημερινή MIA tele?

 

οι ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ Fender tele ειναι σαφεστατα οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κιθαρες που εχει βγαλει η εταιρεια στην ιστορια της (ειτε ειναι ΜΙΑ,ειτε ΜΙΜ ,είτε απο οποιαδηποτε χωρα),οποτε η ερωτηση ειναι λιγο αστοχη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου