Προς το περιεχόμενο

Ταμπούρο και σκουριά


DrRhythm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To wd40 κάνει σίγουρα δουλειά!

Απλά μετά θέλει λίγο ξέβγαλμα γιατί κατα βάση είναι λιπαντικό...

 

Το αποτέλεσμα του Harris υποθέτω ότι έγινε με σόδα...

 

Που χάθηκες τρελό αγόρι?????

 

 

Haris ωραίος!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρείαζομαι μερικές διευκρινίσεις, αν σας είναι εύκολο...

 

- Λούζουμε κυριολεκτικά τα μικρότερα' date=' μη χρωμιωμένα μέρη (βίδες, υποδοχές για τις βίδες, ροδέλες, ελατήρια κ.λπ.) και το μηχανισμό των χορδών με WD40 ή κάποιο άλλο αντίστοιχο "σαμπουάν", και τα αφήνουμε επίσης μερικές ώρες.[/quote']

 

Τι ακριβώς εννοούμε με το "Λούζουμε"; Να τα βάλω σε ένα δοχείο γεμάτο με wd-40 ή να τα ψεκάσω;

 

Αν το κέλυφος είναι μεταλλικό και έχει πετάξει σκουριά' date=' ή θέλει καθάρισμα, ακολουθούμε την διαδικασία για τα χρωμιωμένα μέρη, αλλά χωρίς την κατάδυση σε νερό και υγρό για πιάτα.[/quote']

 

Μπορείτε να μου πείτε (αν καταλάβατε) τι ακριβώς κάνουμε με το σιδερένιο κέλυφος, γιατί είμαι και γκασμάς;

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τι ακριβώς εννοούμε με το "Λούζουμε"; Να τα βάλω σε ένα δοχείο γεμάτο με wd-40 ή να τα ψεκάσω;"

 

Εγώ τα βάζω σε ένα τάπερ (αφού βγάλω το μουσακά...), και τα ψεκάζω με μπόλικο WD40. Δεν χρειάζεται να κολυμπάνε, αρκεί το λιπαντικό να έχει μπει παντού, με ιδιαίτερη έμφαση στις βίδες, σε όλες τις υποδοχές που έχουν σπείρωμα, και στο μηχανισμό των χορδών.

 

Για το κέλυφος... αν είναι απλά βρώμικο, το περνάς πρώτα με ένα πανί για να φύγει η σκόνη, και στη συνέχεια με το καθαριστικό/γυαλιστικό για μέταλλα, ακολουθώντας τις οδηγίες του.

Αν έχει επιφανειακή σκουριά, χρησιμοποιείς την οδοντόβουρτσα ή το ατσαλόμαλλο (προσεκτικά!), αφού τα έχεις ποτίσει με νερό και υγρό για πιάτα. Το στεγνώνεις πολύ καλά και στη συνέχεια χρησιμοποιείς το γυαλιστικό.

 

Έχω ένα στεφάνι από τομ που έχει το μαύρο του το χάλι. Αν βρω λίγο χρόνο θα το καθαρίσω και θα ανεβάσω φωτογραφίες από τη διαδικασία.

Πάντως, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι, απλά αυτόν τον έχω δοκιμάσει και δουλεύει.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω τύμπανα που έχουν κλείσει τα 21 έτι και πάνε για τα 22 και έχω διαπιστώσει ιδίοις όμμασι την γνωστη ψώρα στα μέταλλα στεφανια βάσεις κλπ, ρώτησα και μου είπαν να χρησιμοποιήσω ένα καθαριστικό που είναι για τα νικελωμένα μέρη και πωλείται στα καταστήματα με αξεσουάρ αυτοκινητου. "Turtle Wax Silver Chrome" θέλει πολύ τρίψιμο αλλα ...it works. Τώρα αν η διάβρωση έχει φτάσει βαθιά τα πράγματα αλλάζουν. Συνεχίζω να τρίβω....

Το αποτέλεσμα γενικά είναι πολύ καλο μετά από 20 και πλέον χρονια που είχα να "σχολιθω" με το set μου. Είναι μια Rogers R-360 (12-13-16-22). 8Ο

What Fuckin' Reasonable Grounds: Piss Off!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου