Προς το περιεχόμενο

βοηθεια εχω εθιστει στο blues!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκτάχορδε δεν αρπάζομαι ντον'τ γουόρι!!! Σόρυ εάν τα εξέλαβες με κάποιον επιθετικό τόνο.

 

Εάν κάποιος είναι επαγγελματίας του είδους τα σκέφτεται τα προηγούμενα πάντως(υπερεκτιμημένος, δισκογραφία κτλ.), γιατί η μουσική εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες....

[οφ τόπικ]

Πάντως να πώ για τον Χέντριξ, την πρώτη φορά που τον άκουσα, πριν 20 χρόνια μικρός, δεν μπόρεσα να τον χωνέψω, μου ακούγονταν σαν βαβούρα.Η ειρωνεία είναι ότι άκουγα DRI και Death. Χρειάστηκε να ωριμάσω λίγο μουσικά (γιατί στα υπόλοιπα δεν...) για να μπορέσω να τον ακούσω...

[/οφ τόπικ]

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ενταξει δεν υπαρχει προβλημα δεκτες οι παρατηρισεις  και τα οποια σχολια, δεν τρέχει τιποτα αλλοιμονο  ;D για τον χεντριξ μου εκανε εντυπωση γιατι μου φαινετερ το παρομοιο παιξιμο  τους με srv και επισεις το πρωτο wah νομιζω που εγινε γνωστος ο jimmy ανηκε στον srv γιαυτο μου εκανε εντυπωση, το ηξερες αυτο?  

Χρειάστηκε να ωριμάσω λίγο μουσικά (γιατί στα υπόλοιπα δεν...) για να μπορέσω να τον ακούσω...
οντως στην αρχη σου πεφτει βαρυς ο he[glow=red,2,300]n[/glow]drix .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις αδικο ρε φιλε πιστευω,  καταρχην αναθεωρησα για την δισκογραφια του , επισεις το να εισαι λιγο λιγο "υπερεκτιμιμενος " δε σημαινει οτι εισαι ασχετος η κατωτερος ολοι αυτοι οι μουσικοι εχουν ενα επιπεδο  και μια κορυφωση έτσι δεν είναι ?

 

Το να είναι κάποιος υπερεκτιμημένος σημαίνει ότι εκτιμάται περισσότερο απ' όσο πραγματικά του αξίζει. Αλλά ας μην το κάνουμε θέμα τώρα το αν ο BB είναι ή δεν είναι. Είναι άτοπη η κουβέντα αν πάει εκεί.

 

Κρατώ ότι εσένα δε σου λέει και πολλά, ειδικά σε σχέση με άλλους μπλουζίστες. Σεβαστό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο πω διαφορετικά να το καταλάβεις.

Ποιά είναι τα δικά σου κριτήρια για το "υπερεκτιμημένος";

 

Στο δικό μου βιβλίο πάντως, όταν κάποιος νεαρός που έχει μια πρωτόλεια και επιφανειακή σχέση μέ ένα μουσικό ιδίωμα, αποκαλεί μία από τις προξέχουσες και επιδραστικότητες προσωπικότητες (με καμμιά 40αριά άλμπουμς στο 65χρονο (!!!) ενεργητικό του) στο ιδίωμά του (και όχι μόνο) ως "υπερεκτιμημένο",  το ευγενικότερο που μπορώ να πω είναι ότι είναι αμετροέπεια.

 

Επίσης είναι Jimi Hendrix.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8άχορδε, περαστικά και απο εμένα.

Μιας και είσαι στο κρεββάτι του πόνου και γουστάρεις white blues, τσάκω αυτό για να συνέρθεις μια ώρα αρχύτερα.. :)

 

 

ΥΓ Τα σχόλια περί ΒΒ Κing δικαιολογούνται μόνο λόγω μετεγχειρητικού σοκ και post-εφηβικής αφέλειας...been there-done that :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να στο πω διαφορετικά να το καταλάβεις.

Ποιά είναι τα δικά σου κριτήρια για το "υπερεκτιμημένος";

 

Στο δικό μου βιβλίο πάντως, όταν κάποιος νεαρός που έχει μια πρωτόλεια και επιφανειακή σχέση μέ ένα μουσικό ιδίωμα, αποκαλεί μία από τις προξέχουσες και επιδραστικότητες προσωπικότητες (με καμμιά 40αριά άμπουμς στο 65χρονο (!!!) ενεργητικό του) στο ιδίωμά του (και όχι μόνο) ως "υπερεκτιμημένο",  το ευγενικότερο που μπορώ να πω είναι ότι είναι αμετροέπεια.

 

 

Αυτό. Τα σέβη μου.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο wah νομιζω που εγινε γνωστος ο jimmy ανηκε στον srv γιαυτο μου εκανε εντυπωση, το ηξερες αυτο?   

 

Δεν ήταν του SRV ήταν του JV

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερεστε στον mayer?  ενταξει μην κολλατε  υπαρχουν και αλλοι στην λιστα ρε παιδια οκ  , τι εγινε ρε γ***το ανοιξαν οι πυλες τις κολασεως χαχαχα  :D

 

ποιος ειναι νεαρος ο hendrix ο albert king και ο bucanan ?

Δεν ήταν του SRV ήταν του JV

ok thanks

 

για την  δισκογραφια τονισα 2 φορες οτι εκανα λαθος και το διορθωσα , δεν χρειαζεται να με κραζεις  για 5 μερες , οσο για το υπερεκτιμημένος audiokostas  σιγουρα το typing δεν βοηθαει μερικες φορες οσο ο πραγματικος λογος δε τον θεωρω κατωτερο μουσικα παρακαλώ να γινει κατανοητο, υπαρχει το απαιτουμενο respect απο μερους μου δεν ειμαι τοσο μακακας να υποτιμαω τον bb king  μου αρεσει το feeling που βγαζει αυτος ο ανθρωπος ,αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να μου αρεσουν τα απαντα του bb king .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μενα, μερικες μουσικες προτασεις ,καλοπροαιρετα, χωρις να σχολιασω τα παραπανω περι bbking. >:( συνεχισε να ακους blues. ;)

 
  Freddie King - Have You Ever Loved A Woman  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα το typing δεν βοηθαει μερικες φορες οσο ο πραγματικος λογος

Για αυτό ελέγχουμε τα γραπτά μας δις....

 

μου αρεσει το feeling που βγαζει αυτος ο ανθρωπος ,αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να μου αρεσουν τα απαντα του bb king .

Σου είπα από την αρχή (όπως το λέμε και συνέχεια). Όλοι έχουμε δικαίωμα στην άποψη για το τι μας αρέσει ή όχι. Αλλά το γούστο μας (με τους περιορισμούς που έχει για δεκάδες λόγους) ΔΕΝ καθορίζει την αξία του εκάστοτε καλλιτέχνη.

 

Και μένα δεν μου αρέσει ο Stravinsky (σορρυ ρε Νικόλα) αλλά δεν κάθομαι να λέω "σιγά τον καλαμπόρτζο".

 

Και με τον ΒΒ King έχω λιώσει βελόνες (πικαπ) και τον έχω δει τρις και σίγουρα δεν είναι ο αγαπημένος μου bluesman (εκείνος εξάλλου παίζει φυσαρμόνικα). Όπως δεν μου αρέσει και ο Winter ή ο Buddy Guy (ε, δεν μ' αρέσουν, τι να κάνω). Αλλά θαταν τουλάχιστον μαλακία μου να πω "σιγά τους χλαπάτσες" για τέτοια τεράστια ονόματα. Που τα φτιάξαν (τα ονόματα τους) ιδρώνοντας πάνω στη σκηνή, έτσι; Όχι στα marketing depts των εταιρειών.

 

Για αυτό και πάντα προσέχουμε πως εκφραζόμαστε.

 

Αυτά από εμένα και έκλεισα.

Και πάλι περαστικά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου