Προς το περιεχόμενο

βοηθεια εχω εθιστει στο blues!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D μαγκες δε ειναι αστειο  αυτο το διαστημα ειμαι μετα απο χειρουργειο  σπιτι και ακουω γυρω στις 16 ωρες blues καθημερινα εχω λιωσει λιστες αναπαραγωγης μιλαμε το youtubi εχει παρει φωτια ωρες ωρες βλεπω και τους απεναντι γειτονες αραζουν στο μπαλκονι και ακουνε albert king , ειμαι σοβαρα γιατρε? που μπορει να οδηγήσει η καταχρηση blues λετε να μαυρισω?

 

Buchanan

Stevie Ray (srv)

hedrix

Albert King

john Mayer

 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικα περα του buddy buy και του albert king προτιμαω το λευκο blues μαρκαν πλεον ακουω bb king και απορώ, μηπως ειναι λιγο υπερεκτιμιμενος ?  ενταξει μου αρεσει ο ηχος του αλλα πολυ κολλημενη φρασεολογια ασε που δε νομιζω οτι εχει και καμια σπουδαια δισκογραφια απορώ τι παιζει  για να βγαλει ενα live ολο τις ιδιες κλισε ατακες?   ??? α ρε srv που σας χρειαζεται..

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν και "τετριμενο" κομματι, ακου εκτελεση (και φρασεις). Ο ΒΒ "μπουκωσε" απο ενα σημειο και μετα. Παλιοτερα φυσαγε

 

ΥΓ. Τον Mayer τον ρουλη τι τον εβαλες μεσα στα μεγαθηρια?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude, listen to whatever works for you...  :P

 

Εάν σου αρέσει κάτι το ακούς εάν όχι δεν. Τώρα τι σχέση έχει ένας "υπερεκτιμημένος" και "η κολλημένη φρασεολογία" και "η μικρή δισκογραφία" και οι "κλισέ ατάκες" δεν ξέρω. Εάν σου αρέσει το ακούς. Εάν είσαι μουσικός παραγωγός - μάνατζερ κτλ. τότε αλλάζει το θέμα ;)

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχταχορδούλη περαστικά σου αγόρι μου.

 

Προσπάθησε να αποφεύγεις τα συμπεράσματα για τους μεγάλους (του όποιου είδους) επειδή άκουσες μερικές ώρες κάποιες δουλειές τους.

 

Όπως σωστά σου είπανε,

Εάν σου αρέσει κάτι το ακούς εάν όχι δεν.

μείνε σε αυτό και μην πας παρακάτω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουω bb king και απορώ, μηπως ειναι λιγο υπερεκτιμιμενος ?  ενταξει μου αρεσει ο ηχος του αλλα πολυ κολλημενη φρασεολογια ασε που δε νομιζω οτι εχει και καμια σπουδαια δισκογραφια απορώ τι παιζει  για να βγαλει ενα live ολο τις ιδιες κλισε ατακες?   

 

Μη λες τέτοια, θα πέσει φωτιά να σε κάψει.  ;D

 

Πέρα από την πλάκα, όχι ο BB δεν είναι καθόλου υπερεκτιμημένος. Για την ακρίβεια είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ μουσικός, από αυτούς που βγαίνουν μια φορά στα εκατό χρόνια και είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα τον εκτιμήσεις πολύ περισσότερο.

 

Παρεμπιπτόντως, μου θύμισες: όταν ήμουν δεκαεξάρης-δεκαεφτάρης και έκανα τα πρώτα μαθήματα ηλεκτρικής, ο τότε δάσκαλός μου, μου έδινε διάφορα κιθαριστικά να ακούσω (σε κασέτες εννοείται). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κάποτε μου έδωσε μια κασέτα με Jeff Beck και Hendrix και η αντίδρασή μου ήταν του τύπου "τι είναι αυτά ρε; φέρε SRV να γουστάρουμε!".  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε μου δεν ειμαι 17 ουτε αρχισα τωρα  να παιζω μουσική και να ακουω μουσική ,επισεις τον εχω λιωσει τον bb king για το λογο οτι ηταν ο πρωτος μπλουζιστας  που ακουσα , μετά ακουσα τους αλλους  ;D δεν διαφωνω οτι ειναι καλος μουσικος απλά θεωρω οτι δεν εχει κατι αλλο να δωσει πλεον , είναι κακο αυτό? Το οτι δινει ευκαιριες σε αλλους μικροτερης κλίμακας  μουσικους να παιξουν μαζι του πχ crossfire μου αρεσει και τον ακουω ευχαριστα απλα δε ειναι ο πρωτος στη λιστα του μυαλου μου

Οχταχορδούλη περαστικά σου αγόρι μου.
ευχαριστω να σε καλα.

η κολλημένη φρασεολογία" και "η μικρή δισκογραφία" και οι "κλισέ ατάκες" δεν ξέρω. Εάν σου αρέσει το ακούς. Εάν είσαι μουσικός παραγωγός - μάνατζερ κτλ. τότε αλλάζει το θέμα
δεν ειμαι μουσικος παραγωγος ουτε μανατζερ χαχα,  η μικρη δισκογραφία που εγραψα ειναι λαθος μου δεν ισχυει το εψαξα , παρολαυτα  γιατι αρπαζεσε με την καλή εννοια μιλαω δεν τον ειπα και βανδή:)

Τον Mayer τον ρουλη τι τον εβαλες μεσα στα μεγαθηρια
κρινω με τα αυτια μου μαλλων γιαυτο , συγνωμη αλλα δε μπορω να βαλω ποιο πανω πχ τον βασιλια απο τον bucanan ή  τον albert,  Συγνωμη παρολαυτα μου αρεσει  !

μου έδωσε μια κασέτα με Jeff Beck και Hendrix και η αντίδρασή μου ήταν του τύπου "τι είναι αυτά ρε; φέρε SRV να γουστάρουμε!".

αυτό δε το καταλαβα πραγματικα χαχαχα!  βασικα το να βαζεις καποιον ποιο πανω απο bb king μαλλων θεωρειτε ιεροσυλια θα προσέχω απο εδώ και στο εξής cheers!

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε μου δεν ειμαι 17 ουτε αρχισα τωρα  να παιζω μουσική και να ακουω μουσική

 

Δεν υπονόησα ούτε το ένα ούτε το άλλο. Απλώς θυμήθηκα τον εαυτό μου σε εκείνη την ηλικία και παρέθεσα την ιστοριούλα.

 

απλά θεωρω οτι δεν εχει κατι αλλο να δωσει πλεον , είναι κακο αυτό?

 

Στο αρχικό σου ποστ δε λες αυτό αλλά το παρακάτω:

 

ακουω bb king και απορώ, μηπως ειναι λιγο υπερεκτιμιμενος ?  ενταξει μου αρεσει ο ηχος του αλλα πολυ κολλημενη φρασεολογια ασε που δε νομιζω οτι εχει και καμια σπουδαια δισκογραφια απορώ τι παιζει  για να βγαλει ενα live ολο τις ιδιες κλισε ατακες? 

 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα δεν είναι κακό να έχουμε άποψη. Κακό είναι να την εκφράζουμε σα να είναι η μοναδική σωστή. (γενικά μιλάω, δεν το λέω για σένα)

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις αδικο ρε φιλε πιστευω,  καταρχην αναθεωρησα για την δισκογραφια του , επισεις το να εισαι λιγο λιγο "υπερεκτιμιμενος " δε σημαινει οτι εισαι ασχετος η κατωτερος ολοι αυτοι οι μουσικοι εχουν ενα επιπεδο  και μια κορυφωση έτσι δεν είναι ?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου