Προς το περιεχόμενο

Συνθεση ήχων στο Roland gr-55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

@ ThePilgrim

Το τι μπορεί να εννοεί ο κάθε κιθαρίστας "δυνατότητες synth" είναι πάρα πολύ σχετικό και εξαρτάται από το τι γνωρίζει γενικότερα από synth, καθώς επίσης από το τι μπορεί να κάνει από πλευράς προγραμματισμού στον synth τομέα του οργάνου αφού δεν μιλάμε μόνο για εφφέ (overdrive - distortion κλπ).

 

Εγώ θέτω πάντα το ερώτημα: γιατί το θες - τι ακριβώς θες να κάνεις με αυτό;

 

Ένα μηχάνημα "synth" από μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα. Για παράδειγμα, κάποιος μπορεί να πάρει Fantom G ή V-Synth και να μην μπορέσει ποτέ του να κατασκευάσει από το μηδέν έναν ήχο της αρεσκείας του.

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, άσχετα εάν ένα τέτοιου είδους μηχάνημα (π.χ. GR-xx) έχει δυνατότητα editing στον τομέα του sound generator ή όχι, από τη στιγμή που διαθέτει ήχους """Midi""" όπως για παράδειγμα πιάνο, βιολιά κλπ κλπ, είναι και ανοίκει στην κατηγορία των synth.

 

Αρχικά θα σε συμβούλευα να κατεβάσεις τα manuals από εδώ (Owner's Manual & Tone List & Patch List) να δεις τι περιέχει - τι περιλαμβάνει αλλά ειδικότερα να δεις τις δυνατότητες, δηλαδή αν μπορείς να κατασκευάσεις ήχους έτσι όπως τους εννοείς και μέχρι ποιό σημείο. Και γι'αυτό το σκοπό έχουμε τα manual διαθέσιμα στις επίσημες ιστοσελίδες.

 

Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για hardware, το GR-55 πέραν όλων των άλλων δυνατοτήτων είναι και sound module που σου προσφέρει κάποιους έτοιμους ήχους Roland.

 

Και κάτι τελευταίο, σε ενδιαφέρει κάτι γενικό για να έχεις επικοινωνία Midi με τον υπολογιστή ή κάτι που να είναι πιό αυτόνομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μανώλη κοίτα, έχω ένα akai miniak synth, και προγραμματίζοντας το έχω καταφέρει να δημιουργήσω φοβερούς ήχους. Βασικά εγώ αυτό που θα ήθελα θα ήταν να έχω μία συσκευή που να τη συνδέω άμεσα με το συνθ και να να μπορώ να το χειριστώ με την κιθάρα. (Είχα ένα sonnus g2m αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος με το αργό tracking και την έλλειψη πολυφωνίας). Οπότε απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, η προσοχή μου έπεσε στο gr-55. Είδα ότι μπορείς να το συνδέσεις με όποια εξωτερική συσκευη θες, αλλά για τα λεφτά που κάνει, λέω θα πρέπει εκτός απο τους ήχους roland και τους άλλους ήχους που προσφέρει, να μπορείς μέσω προγραμματισμού (οscillators, pitch, fm, filters, envelope κτλ), να μπορείς να κάνεις δικά σου presets. Λέω ντάξει...αμά μπορώ να το κάνω αυτό στο hardware της roland και παράλληλα να μπορώ να ελέγξω και το εξωτερικό synth θα'ναι κορυφή (2 διαφορετικά Synth + κιθάρα), αλλά μετά απο διεξοδική αναζήτηση στο youtube έπεφτα συνέχεια πάνω σε βίντεο που οι χρήστες χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά τα presets άλλων οργάνων (organ, βιολί, πιάνο, σαξόφωνο κλπ ). Προσπαθούσα να βρώ ένα βίντεο που να λέει gr-55 custom preset αλλά τίποτα. Και στο site η περιγραφή του προιόντος είναι λακωνική. Σε ένα βίντεο έδειχνε ότι έχει τα engineς του fantom και του gaia sh101 αλλά μέχρι εκεί. Οπότε αυτή είναι η απορία που μου δημιουργείται εξ'αρχής. Αν έχει αυτά τα engines πάνω θα μπορείς να κάνεις ότι θα μπορούσες να κάνεις σε αυτά τα synth αυτόνομα? Θα κατεβάσω πάντως το manual για να το διαβάσω διεξοδικά

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανώλη κοίτα, έχω ένα akai miniak synth, και προγραμματίζοντας το έχω καταφέρει να δημιουργήσω φοβερούς ήχους.

Ωραία.

 

Βασικά εγώ αυτό που θα ήθελα θα ήταν να έχω μία συσκευή που να τη συνδέω άμεσα με το συνθ και να να μπορώ να το χειριστώ με την κιθάρα.

Το κάνει, αφήνω όμως ένα ερωτηματικό διότι δεν ξέρω εάν θες κανέναν περίεργο χειρισμό.

 

(Είχα ένα sonnus g2m αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος με το αργό tracking και την έλλειψη πολυφωνίας).

Tracking εννοείς την καθυστέρηση, αυτό υπάρχει πάντα με αυτού του είδους τους μαγνήτες. Για το συγκεκριμένο ναι το γνωρίζω.

 

Οπότε απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, η προσοχή μου έπεσε στο gr-55.

Θα μπορούσε να πέσει και στο VG-99, λέω τώρα...

 

Είδα ότι μπορείς να το συνδέσεις με όποια εξωτερική συσκευη θες

Πολύ σωστά.

 

αλλά για τα λεφτά που κάνει,

Ότι πληρώνεις παίρνεις και πίστεψέ με είναι φθηνό.

 

 

λέω θα πρέπει εκτός απο τους ήχους roland και τους άλλους ήχους που προσφέρει, να μπορείς μέσω προγραμματισμού (οscillators, pitch, fm, filters, envelope κτλ), να μπορείς να κάνεις δικά σου presets.

Σαφώς και κάνεις δικά σου USER. Όπως σου είπα πιό πάνω, κατέβασε το manual και δες μέχρι ποιό σημείο μπορείς να κάνεις editing.

 

Oscillators ?

Το μηχάνημα στον τομέα του synth ήχου, σε γενικές γραμμές, είναι βασισμένο σε φυσικούς - PCM ήχους, χωρίς βέβαια να σου στερεί την δυνατότητα των ήχων τύπου modeling που είναι παρμένα κατά κάποιο τρόπο από τα VG. Παρ'όλα μέσα στους modeling ήχους θα βρεις και ήχους τύπου OSC αλλά υπάρχουν περιορισμοί και ειδικά στα parts. Διάβασε το manual και θα καταλάβεις.

 

Λέω ντάξει...αμά μπορώ να το κάνω αυτό στο hardware της roland και παράλληλα να μπορώ να ελέγξω και το εξωτερικό synth θα'ναι κορυφή (2 διαφορετικά Synth + κιθάρα),

Δες στο manual αν σου κάνει.

 

αλλά μετά απο διεξοδική αναζήτηση στο youtube έπεφτα συνέχεια πάνω σε βίντεο που οι χρήστες χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά τα presets άλλων οργάνων (organ, βιολί, πιάνο, σαξόφωνο κλπ ). Προσπαθούσα να βρώ ένα βίντεο που να λέει gr-55 custom preset αλλά τίποτα.

Σωστά. Κι εγώ θα μπορούσα να έχω ανεβάσει βίντεο που να παίζω τσάμικα με ήχο κλαρίνο, λέω τώρα...

 

Και στο site η περιγραφή του προιόντος είναι λακωνική.

No comments...

 

Σε ένα βίντεο έδειχνε ότι έχει τα engineς του fantom και του gaia sh101 αλλά μέχρι εκεί.

Ότι γράφει ισχύει για το sound engine. Εσένα όμως σε ενδιαφέρει το editing απ'ότι κατάλαβα, αυτό να κοιτάξεις κι αν αυτά που θα προγραμματίσεις τα αποθηκεύει σε κάποια μορφή (π.χ. Patches).

 

Οπότε αυτή είναι η απορία που μου δημιουργείται εξ'αρχής. Αν έχει αυτά τα engines πάνω θα μπορείς να κάνεις ότι θα μπορούσες να κάνεις σε αυτά τα synth αυτόνομα?

Από πάνω;;; Όχι βέβαια!!! Το ότι έχει μηχανή κάποιου μηχανήματος δεν σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις το 100% όπως θα το έκανες σε ένα synth με την έννοια του editing σε ένα keyboard από το ίδιο του το panel (π.χ. Fantom).

Μην ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό, κάθε μηχάνημα έχει τον προορισμό του, αυτό που λέμε target group.

 

Θα κατεβάσω πάντως το manual για να το διαβάσω διεξοδικά

Το καλύτερο που θα κάνεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από πάνω;;; Όχι βέβαια!!! Το ότι έχει μηχανή κάποιου μηχανήματος δεν σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις το 100% όπως θα το έκανες σε ένα synth με την έννοια του editing σε ένα keyboard από το ίδιο του το panel (π.χ. Fantom).

Μην ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό, κάθε μηχάνημα έχει τον προορισμό του, αυτό που λέμε target group.

 

Όχι φυσικά και δεν εννοώ το real time tweaking με τα κουμπιά που έχει πάνω το εκάστοτε synth. Απλά αυτό που θέλω να πω είναι π.χ. ένα patch που θα μπορούσες να κάνεις στο gaia sh101 να μπορείς να το κάνεις και στο gr-55. Anyway, διαβάζω το manual και θα επανέλθω στο θέμα  :)

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι φυσικά και δεν εννοώ το real time tweaking με τα κουμπιά που έχει πάνω το εκάστοτε synth. Απλά αυτό που θέλω να πω είναι π.χ. ένα patch που θα μπορούσες να κάνεις στο gaia sh101 να μπορείς να το κάνεις και στο gr-55.

Θα πρέπει να διαβάσω γραμμή προς γραμμή τα σχετικά info και των δύο για να σου απαντήσω έγκυρα σ' αυτό το ερώτημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, διάβασα το manual. Στο sound editing μπορείς να προγραμματίσεις σχεδόν όπως και στο miniak. Για το αν μπορείς να φτιάξεις patch όπως sto gaia sh101 έστειλα mail στην roland.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα να απαντήσει  >:( >:( >:(. Anyway, σκέφτηκα κάτι άλλο. Fishman Triple Play MIDI Guitar Controller + v-machine φαίνεται πολύ καλή φάση για live

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fishman Triple Play MIDI Guitar Controller + v-machine φαίνεται πολύ καλή φάση για live

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος (γιατί ο Fishman αναμένεται), σου λείπει κάτι από την εξίσωση...

Ο Fishman είναι μαγνήτης, το v-machine είναι το software...σου λείπει ένα ΑΧΟΝ ή ένα GRκάτι...για να "συνδέσεις" τα 2 παραπάνω

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου