Προς το περιεχόμενο

Συνθεση ήχων στο Roland gr-55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος (γιατί ο Fishman αναμένεται), σου λείπει κάτι από την εξίσωση...

Ο Fishman είναι μαγνήτης, το v-machine είναι το software...σου λείπει ένα ΑΧΟΝ ή ένα GRκάτι...για να "συνδέσεις" τα 2 παραπάνω

Χωρίς να το γνωρίζω, ο συγκεκριμένος μαγνήτης (Fishman) μετατρέπει το σήμα της κιθάρας σε ΜΙDΙ μέσω του ασύρματου USB, που σημαίνει θέλει υπολογιστή. Οπότε στην περίπτωση σύνδεσης μέσω υπολογιστή δεν χρειάζεται κάτι άλλο (π.χ. GR-κάτι).

Στην περίπτωση όμως που κάποιος θέλει να το λειτουργήσει ως "stand alone" εκεί μάλλον υπάρχει κάποιο θεματάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρίς να το γνωρίζω, ο συγκεκριμένος μαγνήτης (Fishman) μετατρέπει το σήμα της κιθάρας σε ΜΙDΙ μέσω του ασύρματου USB, που σημαίνει θέλει υπολογιστή. Οπότε στην περίπτωση σύνδεσης μέσω υπολογιστή δεν χρειάζεται κάτι άλλο (π.χ. GR-κάτι).

Τότε είναι σημαντικό, γιατί κάνει τα μισά λεφτά από ένα ΑΧΟΝ... :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τότε είναι σημαντικό, γιατί κάνει τα μισά λεφτά από ένα ΑΧΟΝ... :P

Δεν μου λέει κάτι το πόσο κάνει. Δεν το έχω δει, δεν το έχω ακούσει, οπότε δεν μπορώ να έχω γνώμη.

Κάποιο από τα βασικότερα για πάρα πολλούς στο live, αυτόνομο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έτσι σε θέλω...large ;D ;D ;D

;D ;D ;D

Δεν είναι θέμα large.

Είναι ότι στην τελική μπορεί να σου κοστίσει ακριβότερα.

Κάποια στιγμή ίσως θελήσεις να κάνεις κάτι που τελικά δεν το κάνει, ενώ το κάνει το άλλο που δεν αγόρασες αρχικά. Οπότε εκεί γίνεσαι large θες δε θες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει απάντησε η Roland: Based on your request, we need more detailed information to determine what you're trying to accomplish. Please call Product Support at your earliest convenience

 

χαχαχαχαχα

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ντάξει απάντησε η Roland: Based on your request, we need more detailed information to determine what you're trying to accomplish. Please call Product Support at your earliest convenience

 

χαχαχαχαχα

Έξαρτάται ποιόν ρώτησες και τι ακριβώς ρώτησες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα στο support του gr55 αν το γεγονός του ότι περιλαμβάνει την synth engine του gaia sh01 επιτρέπει τη σύνθεση ίδιων patch με αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω τι πράγμα δεν κατάλαβαν  ???

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα δύο μηχανήματα είναι κατασκευασμένα για διαφορετικού είδους χρήση αλλά και χρήστες. Άλλη η χρησιμότητα του ενός και άλλη του άλλου.

Σχετικά με τους ήχους, σε γενικές γραμμές, το ένα είναι βασισμένο σε VA και το άλλο σε PCM.

 

Το ότι κάποιο από τα δύο μηχανήματα μπορεί να έχει κάποια κοινά σημεία με το άλλο, δεν σημαίνει ότι είναι ακριβώς τα ίδια. Ακριβώς τα ίδια (για τον απλό χρήστη) θα ήταν εάν μπορούσες να φορτώσεις άμεσα τους ήχους του ενός στο άλλο με το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Σε κάποιο post πιό πάνω, σου είπα να κατεβάσεις - να διαβάσεις τα manual και των δύο μηχανημάτων, ειδικά τα χαρακτηριστικά τους. Αν για τέτοια απλά πράγματα ρωτάς το support τότε για πιό σύνθετα ποιόν θα ρωτήσεις;

 

Υ.Γ.

Αυτό που γράφεις:

...του gr55 αν το γεγονός του ότι περιλαμβάνει την synth engine του gaia sh01...

που το διάβασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για τέτοια απλά πράγματα ρωτάς το support τότε για πιό σύνθετα ποιόν θα ρωτήσεις;

 

Αμα δεν μπορεί το support να απαντήσει σε τέτοια απλά πράματα, τότε στα σύνθετα πως θα απαντήσει?

 

Υ.Γ.

Αυτό που γράφεις:που το διάβασες;

 

Είχα δεί ένα overview video της roland, και στο σημείο που΄λεγε 2 synth engines έδειχνε μία φωτογραφία ενός fantom + μία φώτο του sh01

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου