Προς το περιεχόμενο

Rickenbacker 4001


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχιση του θέματος MM vs 4003 που κλειδώθηκε να πω ότι και για μένα το Rick με πένα (σε εναν orange κατά προτίμηση) είναι Η καύλα μπασοήχου.

 

Έχει πέσει ένα 4001 του '75 στα χέρια μου (φίλου δυστυχώς, δεν είναι for sale) και δεν ψήνομαι να πολυακουμπήσω το jazz όσο το εχω. Έρχονται και ηχογραφήσεις, όνειρο!

 

Η διαφορά 4001 και 4003 ποια είναι? Επίσης το 4001 δεν παράγεται πλέον σωστά? Ευτυχώς παίζουν ψιλολογικές τιμές για Ricks του 70-80 στο ebay.

 

(αν ξεκλειδωθεί το άλλο ας συγχωνευθεί με το παρόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ έχει μπόλικο πράγμα.

 

http://www.talkbass.com/forum/f8/rickenbacker-4001-vs-4003-a-762901/

 

Αυτά που ξέρω σίγουρα είναι άλλοι μαγνήτες αλλά ηλεκτρονικά γενικά πιο χαμηλό output sto 4001, και άλλο truss rod σύστημα τα παλιά 4001 είχαν θέμα με το διπλό truss rod τους και είναι πολύ δύσκολο να βρείς ένα σήμερα σε καλή κατάσταση, οπότε ΠΟΛΎ προσοχή αν ψάξεις ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Thnx man, αν και είχα ψάξει στο TB δεν το είχα βρει (για κάποιο περίεργο λόγο) το thread αυτό.

 

Και κάτι ακόμα, επειδή έχω φτιαχτεί άπειρα με το (ξένο) Rick και είναι σίγουρα το επόμενο μπάσο μου, έχω ένα θέμα εργονομίας μήπως και υπάρχει λύση.

 

Παίζω με πένα (στη μπάντα) και το μπάσο κάπου στη μέση - δηλαδή χαμηλά για το μέσο μπασίστα, με βολεύει πάντως. Απλά επειδή το rick δεν έχει σκάψιμο και είναι γωνιώδες, όταν κοπανάω τις χορδές, κοπανιέται και ο βραχίονας μου λίγο πάνω απ'τον καρπό με αποτέλεσμα να πρήζεται ακόμα και μετά απο 2 ώρες πρόβα.

 

Για αυτό καμία λύση υπάρχει? (εκτός απ'το να μην παίζω σαν βάρβαρος και να φορέσω περικάρπιο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εκτός απ'το να μην παίζω σαν βάρβαρος και να φορέσω περικάρπιο :P )

 

Το είπες μόνος σου :). Και εγώ κάπου εκεί το έχω, προσπάθησε να έχεις το χέρι σου κάθετα πάνω από τις χορδές για να μην βρίσκει ο καρπός σου πάνω στο σώμα..

 

Δες τον hook εδώ με ένα rickenfaker που το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου