Προς το περιεχόμενο

Τὰ Ἑλληνικὰ εἶναι τραγούδι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Από την κατάργηση του πολυτονικού μέχρι σήμερα ο βιασμός της γλώσσας μας είναι συνεχής και περνάει απαρατήρητος. Καμία εκπομπή, καμία δημοσιότητα.

 

Από την άλλη ανοίγεις την τηλεόραση και βλέπεις διαφημίσεις μόνο με αγγλική ορολογία, ενώ τα

σίριαλ είναι τούρκικα! Η συνταγή γνωστή και δοκιμασμένη.

 

Πρώτα απαξιώνεις κάτι και μετά το καταργείς. Με τον ίδιο τρόπο πού απαξιώνουν τον ΟΤΕ, την ΔΕΗ, την ΕΥΔΑΠ και σε κάνουν να λές ‘Ε άει στο διάολο, πουλήστε τα να ησυχάσουμε’, ομοίως απαξιώνουν την γλώσσα και κάνουν όλους εμάς να στέλνουμε τα παιδιά μας από την 1η δημοτικού!!! να μάθουν αγγλικά και γερμανικά!!!"

 

http://www.tsantiri.gr/blog/vinteo-dite-ena-ekpliktiko-tragoudi-sta-ispanika-opou-oles-i-lexis-ine-ellinikes.html

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναρτούμε ένα θέμα και επεμβαίνει ο admin, καλό είναι να διαβάζουμε και τι μας γράφει. Το noiz δεν είναι ο χώρος για να ανεβάζουμε τα προσωπικά μας μανιφέστα, ούτε και ό,τι διαβάζουμε στα πολιτικά blogs, πολλώ μάλλον δε όταν και οι ίδιες οι αμειγώς πολιτικές συζητήσεις (όπως αυτή που αναπόφευκτα θα ξεκινούσε με αφορμή τα παραπάνω) απαγορεύονται ξεκάθαρα από τους κανονισμούς.

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι μόνο τα ελληνικά τραγούδι.

....

 

Είναι πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό.

 

Πάντως είναι αξιοσημείωτο ότι σε πολλά μέρη του κόσμου έχω συναντήσει ανθρώπους χαμηλού μορφωτικού επιπέδου που με 2-3 παραδείγματα προσπαθούν να μου εξηγήσουν τη μαγεία της γλώσσας τους.

Όπως ένας Εβραίος πριν καμιά 15ριά μέρες που τον μάζεψα κοντά στα σύνορα με το Λίβανο (τον πήρα auto-stop να τον πάω μέχρι το χωριό του) ο οποίος μου εξηγούσε ότι αν ξέρω λίγες 10άδες αρχαίες λέξεις, λογική και μαθηματικά μπορώ να μιλήσω Εβραϊκά (που είναι αρχαία γλώσσα της αρμονίας της λογικής κλπ).

Ο καθένας είναι ελεύθερος να καλύπτει τις προσωπικές του ανασφάλειες, ανεπάρκειες και αποτυχίες με το να φαντασιώνεται ότι ανήκει σε μια ειδική ομάδα και να περηφανεύεται για τη δήθεν ανωτερότητα (ή μοναδικότητα) της φυλής του, της γλώσσας του, της μάρκας του αυτοκινήτου του κλπ κλπ.

 

Ασφαλώς και η Ελληνική έχει μια ιδιαίτερη αξία ως γλώσσα τόσο για ιστορικούς όσο και για επιστημονικούς (γλωσσολογικούς) λόγους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου