Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή P90H σε 490R σε junior bja


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν πέρασε καιρός αλλά ακόμα και μετά απο τόσες μέρες δεν έχω ακόμα τελειώσει με τη κιθάρα, η αλήθεια είναι οτι βολεύομαι με άλλες 2 κιθάρες και δεν καιγόμουνα να φτιάξω τη junior αλλά χθες που είχα χρόνο είπα να ασχοληθώ.

Είχα πάρει καινούριο καλώδιο καινούριο jack και κράτησα απλά τα παλιά ποντεσιόμετρα (τα οποία καθάρισα απο παλιές κολλήσεις), καθώς επίσης και ενα καλό κολλητήρι για να κάνω σωστή δουλειά με καθαρές κολλήσεις. Τα έφτιαξα όλα λποπόν και έβαλα τη κιθάρα στον ενισχυτή... Όλα καλά μέχρι την ώρα που αγγίζω χορδές ή τη γέφυρα εκεί ξεκινά ο χαμός απο hum πολύ πολύ έντονο. Έχω κολλήσει τις γειώσεις όπως πρέπει, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά και κάνει τόσο θόρυβο όταν την ακουμπάω.

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μέχρι την ώρα που αγγίζω χορδές ή τη γέφυρα εκεί ξεκινά ο χαμός απο hum πολύ πολύ έντονο

 

αρα η κιθαρα σου δεν εχει γειωση.

 

ακολουθησε σωστα το σχηματικο (ελπιζω να εχεις καποιο της προκοπης)

 

επισης βεβαιωσου οτι γειωσες και την ΓΕΦΥΡΑ της κιθαρας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ακολουθησε σωστα το σχηματικο (ελπιζω να εχεις καποιο της προκοπης)

 

επισης βεβαιωσου οτι γειωσες και την ΓΕΦΥΡΑ της κιθαρας.

 

 

Το σχηματικό το βρήκα απο το νετ, ειναι για την junior επομένως είναι σωστό.

Η γείωσει που κατεβαίνει απο το μπράτσο είναι εκείνη που κόλλησα πάνω στο volume pot στο σημείο δίπλα απο τη σύνδεση της γείωσης του μπλεντάζ που έρχεται απο το jack.

Ουσιαστικά δεν έχω αφήσει κάτι εκτός...

 

Βάζοντας το πολύμετρο στη γέφυρα και στο jack μου δείχνει ενα νούερο 0,98 που θεωρώ μάλλον μεγάλο. Το θέμα είναι αν υπάρχει τρόπος να μετρήσω τη γείωση της κιθάρας που έρχεται απο το μπράτσο, μήπως κ με κάποιο τρόπο έχει κόψει κάτι εκεί μέσα.

Αν και αυτό είναι απίθανο...

Άλλη ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μετρήσω τη γείωση της κιθάρας που έρχεται απο το μπράτσο

 

Δεν καταλαβαινω τι λες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι λες.

 

 

Εννοώ πώς γίνεται να είμαι σίγουρος οτι η γείωση που καταλήγει στο μπράτσο της κιθάρας δεν έχει πάθει κάτι (για παράδειγμα να έχει κόψει και να μην γειώνει)..... Βασικά αυτό είναι απίθανο αλλά δε ξέρω κ τι άλλο να κοιτάξω αφού τα έχω συνδέσει και κολήσει όλα οκ...  ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εννοώ πώς γίνεται να είμαι σίγουρος οτι η γείωση που καταλήγει στο μπράτσο της κιθάρας δεν έχει πάθει κάτι (για παράδειγμα να έχει κόψει και να μην γειώνει)..... Βασικά αυτό είναι απίθανο αλλά δε ξέρω κ τι άλλο να κοιτάξω αφού τα έχω συνδέσει και κολήσει όλα οκ...  ??? ??? ???

Μήπως εννοείς στη γέφυρα;

Το μπράτσο δεν έχει γείωση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς στη γέφυρα;

Το μπράτσο δεν έχει γείωση.

 

 

 

 

Είχα την εντύπωση πως η γείωση κατέληγε στο trush rod. Όπως και να έχει πάντως το ίδιο εννοούμε :) χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν έχεις συνδέσει ανάποδα το + και - του jack. Συμβαίνει καμιά φορά.

 Το πρόβλημα είναι ότι η γη της γέφυρας δεν είναι τώρα συνδεδεμένη στη γείωση αλλά στο hot ή στον αέρα... Μπορεί να γίνεται λόγω ανάποδης σύνδεσης στο jack ή μικρού λάθους σε κάποιο άλλο σημείο του wiring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν έχεις συνδέσει ανάποδα το + και - του jack. Συμβαίνει καμιά φορά.

 Το πρόβλημα είναι ότι η γη της γέφυρας δεν είναι τώρα συνδεδεμένη στη γείωση αλλά στο hot ή στον αέρα... Μπορεί να γίνεται λόγω ανάποδης σύνδεσης στο jack ή μικρού λάθους σε κάποιο άλλο σημείο του wiring.

 

 

Το σκέφτηκα αυτό με το jack απλά έχω την εντύπωση πως αν δεν είναι σωστά συνδεδεμένα εκεί τα καλώδια λογικά δεν θα πρέπει να βγάζει ήχο.

Θα το τεστάρω φυσικά σε κανα 2ωρο απλά ψάχνω λύσεις μήπως και κάνω τπτ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να τσεκαρεις στα γρηγορα χρησιμοποιωντας μια παλια χορδη ή ενα κομματι καλωδιο.Κολησε το ενα ακρο κατω απο τη γεφυρα και το αλλο πισω απο ενα ποτ (με λιγο μονωτικη) για να δεις αν γειωνει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου