Προς το περιεχόμενο

Tightrope live


aligator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, αλλά ως άλλοθι της μπάντας θα πρέπει να συνυπολογιστεί και ο χώρος του λάιβ. Αν π.χ.  είναι ένας χώρος που δε σηκώνει λάιβ ροκ, και αν γουστάρεις λίγο παραπάνω γυρνάνε και σε κοιτάνε οι θαμώνες (που μέχρι εκείνη τη στιγμή προσπαθούσαν να σε αγνοήσουν) επειδή τους ενοχλείς με τη φασαρία που κάνεις... ε που να πας...

Για να γουστάρεις θέλει και λίγο feedback από το κοινό...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν βλέπω το βίντεο από τη δουλειά αλλά (ως γνήσιος Νεοέλλην) θα πω και γω τη γνώμη μου μιας που ξέρω τη μπάντα από κοντά.

 

Τα παιδιά κάνουν φιλοτιμες προσπάθειες και ενίοτε τα καταφέρνουν αρκετά καλά.

Κάνουν όμως, κατά την άποψή μου πάντα, κάποια λάθη που είναι συνήθη στις νεανικές μπάντες αυτού του είδους.

 

α) Κατ' αρχήν βάζουν στο ρεπερτόριό τους συνεχώς κομμάτια χωρίς όμως πρώτα να έχουν κάνει "κτήμα" τους τα προηγούμενα. Ένα κομμάτι δεν είναι βρήκαμε ένα τέμπο, μάθαμε τις αλλαγές, μουρμουρίσαμε τα λόγια, κοτσάραμε και το σόλο και πάμε για άλλο. Πρέπει

να τα αισθανθούμε και ύστερα να τα αποδώσουμε.

Να βρεί τέλος πάντων όλη (και όταν λέμε όλη εννοούμε όλη η μπάντα) το πάτημά της. Με τόση μικρή εμπειρία και τρίωρο πρόγραμμα αυτό ΔΕΝ γίνεται.

 

β) Τα κομμάτια, ανεξαρτήτως από που είναι αρχικά γραμμένα ή από ποιά νότα αρέσει στον κιθαρίστα να σολάρει, πρέπει να προσαρμοστούν στην τραγουδίστρια και όχι το αντίθετο. Θυμάμαι όταν η κοπέλα είχε πατήσει σε τραγούδια που της βγαίναν τονικά, είχε πολύ καλές ερμηνείες. Το στυλ αμήχανου je m'en fous και χέρια στις τσέπες είναι, κάτι που είχα πει και στην ίδια, ανεπίτρεπτο επί σκηνής σε οποιοδήποτε επίπεδο.

 

γ) Η επιλογή των κομματιών πρέπει να έχει έναν ειρμό. Υπάρχει η εντύπωση ότι για μπάντες που έχουν επιλέξει τον δρόμο της διασκέδασης παντός καιρού (και καλά  κάνουν) τα πράγματα είναι πιο εύκολα λόγω της ευρύτατης γκάμας covers που μπορούν να έχουν. Αυτό είναι τεράστιο λάθος. Και αυτό διότι η μπάντα διασκέδασης (ή palamaki begging rock που λέει υποτιμητικά ένας φίλος) έχει την υποχρέωση να διασκεδάσει τον κόσμο από κάτω.

Δεν μπορεί να κρύβεται πίσω από ρήσεις του στυλ "εμείς death/alternative/free jazz/punk blues/necro surf παίζουμε, αυτό γουστάρουμε και όποιος γουστάρει μας ακούει".

Βγάζει μέσα από τον κήπο-playlist τραγούδια "ζιζάνια" (7λεπτο μινόρε blues ας πούμε δεν κολλάει) και με σωστές επιλογες  γνωστών τραγουδιών (και παιγμένα με κάποιο συνειρμό μεταξύ τους - εκπληκτικό πόσοι αγνοούνε τη συνέπεια και συνέχεια ενός playlist) και με  νεύρο και groove κρατάει τον κόσμο χορεύοντας και πίνοντας. Αν κάποιος νομίζει ότι είναι εύκολο, ιδού η Ρόδος......

 

δ) Πρόβες, πρόβες, πρόβες με συγκεκριμένο playlist και όχι "ρε σεις πάμε λίγο αυτό το κομματάκι που άκουσα χτε στο ράδιο και πάει κάπως έτσι"

 

Sorry (με τις παρατηρήσεις που ισχύουν για δεκάδες μπάντες) αν κούρασα αλλά τα παιδιά τα ξέρω, είναι καλά παιδιά, έχουν όρεξη, έχουν potential αλλά πρέπει να αποκτήσουν ταυτότητα και οργάνωση.

 

Ειδικά όταν έχουν μεγάλο, πιστό και όμορφο κοινό  ;)

 

ΥΓ. Πάντα ήθελα να παίξω το Joker....  :-\

Cause I'm a joker, I'm a smoker, I'm a midnight talker.....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσαρμοστε τα τραγουδια (τον ΤΟΝΟ τους δηλ.) στην ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ (κιθαριστα αγορασε ενα ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ για να παιζεις ανοικτες χορδες σε γυναικειους τονους... ;D),η κοπελλα τραγουδαει σε κιθαριστικους/ανδρικους τονους...κριμα ειναι....(το 99% του ακροατηριου ΑΥΤΗΝ κοιταει/ακουει,οχι εσας..εσεις ειστε απλα..τα "οργανα". ;D)

 

Απο τη στιγμη που εισαστε cover band το κοινο σας θελει απλα να ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙ και οχι να "ακουσει" μουσικη...οποτε ΖΩΗΡΕΨΤΕ λιγακι..(τι λιγακι δηλαδη...ΠΟΛΥ πρεπει να ζωηρεψετε..)

 

Μουσικα απο τη στιγμη που εχετε ντραμμερ και μπασιστα της προκοπης μια χαρα σας βλεπω....ολα τα αλλα ερχονται...(και ειναι και δευτερευοντα,μια και αν αυτοι οι 2 παιζουν  

ο κοσμος ειναι ΟΚ,αν φυσικα τα "λεει" και η τραγουδιαρα)

 

 

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

 

Αυτα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!! 

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!! 

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!! 

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!! 

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!! 

 

Couldn't agree more

 

Κατα τα αλλα.... καλυτερα να μην γραψω, καθοτι τα περισσοτερα κομματια καταλαβα ΠΟΙΑ ειναι αρκετα μετα αφοτου μπηκαν (και σημιωτεον τα παιζω ΟΛΑ)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ο Κωστας ειπε με λιγες λεξεις-καλα δεν τις λες και λιγες ;D-μεγαλες αληθειες και καποια μεμπτα που δεν εχουν να κανουν μονο με τα παιδια αλλα με παρα πολλες μπαντες που ακουει η βλεπει κανεις live,πολλες φορες και εμπειρα γκρουπ.

Θα πρεπει να βοηθησετε την τραγουδιστρια βαζοντας στο playlist κομματια

που να "κανουν" για τη φωνη της πρωτα απ ολα-η χροια της ειναι ωραια για τα γουστα μου-και να δουλεψετε ισως λιγο τις δυναμικες σας γιατι αυτο το "ισιο"που ακουγεται σ ενα 2-3ωρο live θα κουραζε απο ενα σημειο και περα.

Παντως με καμποση δουλεια-ποιος δε θελει αλλωστε-και λιγη προσοχη σε λεπτομερειες που

προαναφερθηκαν θα στε ωραιοι.Και τωρα ωραιοι ειστε βεβαια. ;D

Και το παιξιμο της κιθαρας σου πολυ καλυτερο νομιζω απο παλαια κλιπς που εβαζες.

Μια χαρα και θα γινει ακομα καλυτερο το πραγμα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος νομίζει ότι είναι εύκολο, ιδού η Ρόδος......

Κατα τα αλλα.... καλυτερα να μην γραψω, καθοτι τα περισσοτερα κομματια καταλαβα ΠΟΙΑ ειναι, αρκετα μετα αφοτου μπηκαν (και σημειωτεον τα παιζω ΟΛΑ)

Και η Ρόδος και το πήδημα.......  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

 

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ!!!  

 

Αυτα....

 

Αχχχχχχχχ (αναστεναγμός βαθύς και ηχηρός) Τι μαύρη κατάρα είναι αυτή με τις τραγουδιάρες...  :(

 

Υποθετικός διάλογος...

Βρε... Τζέλα βγάλε από εκεί το αναλόγιο...

 

Α, δεν μπορώ... δεν έχω μάθει τους στίχους

 

Μάλιστα... και εγώ γιατί δηλαδή έχω μάθει απ' έξω 30 κομμάτια;

 

Α, δεν ξέρω... εγώ δεν μπορώ να τα θυμηθώ όλα...  

 

 

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξουμε το ρητό: Βγάλτε την μ@μημενη την τραγουδιάρα πίσω από το αναλόγιο  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, δεν ξέρω... εγώ δεν μπορώ να τα θυμηθώ όλα... 

Καλά κι εγώ το λέω, που να τα θυμάμαι όλα αυτά ΑΛΛΑ

 

α) Είναι υποχρέωσή μου

β) Τα τραγούδια είναι ιστορίες. Αν δεν μπορείς (ή δεν πρέπει/σου πάει) να πεις την ιστορία μην τη λες.

γ) Μάθε τι σκατά τραγουδάς και μη φωνάζεις φωνήεντα. Ερμήνευσε.

δ) Αφού τα καταφέρνουν οι ηθοποιοί (να μην πω οι τραγουδιστές όπερας σε πόσες γλώσσες καθότι αυτοί είναι σε άλλο επίπεδο) υπάρχουν τρόποι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογιο δικαιουνται μονο οι:

 

1.Bruce Springsteen (εχει δυο οθονες στα ποδια του, μια για τα ακκορντα και μια για τους...στιχοι,αλλά ειναι 62 ετων και τραγουδαει για 4 συνεχομενες ωρες δηλ.μιλαμε για 55-60 τραγουδια το βραδυ....& μαλιστα για τραγουδια με ΠΟΛΛΟΥΣ στιχους...  και παλι ομως τα εχει για "ασφαλεια" και δεν τα κοιταζει συνεχεια..)

 

2.Nick Cave (εχει ΧΑΜΗΛΑ στα μονιτορ ,και πανω στο πιανο, ενα φωτισμενο αναλογιο,αλλα ειναι....55 ετων,τα περισσοτερα απο τα ..55 χρονια του τα εχει περασει ως τελειωμενο junkie και το..μεσο τραγουδι του εχει 4 σελιδες...στιχοι... ;D..και παλι ομως τα εχει για "ασφαλεια" και δεν τα κοιταζει συνεχεια..)

 

ολοι οι υπολοιποι ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο καλο το εχει πει η Lady Angie σε διαλογο με την "κορη"

 

-Ελα μωρο μου μαθε τις ασκησεις στα μαθηματικα....

-Ζε μπολω μαμα. Ειναι λισκολα, δε τα θυμαμαιαιαιαιαι

-Ελα μωρο μου.... Πως η μανουλα θυμαται 1000 ζειμπεκικα ΑΠΟΞΩ? ;D ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου