Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην ψωροκώσταινα που μετά βίας παράγει πατίνια

 

Σιγα μη παραγουμε πατινια..κατσε πρωτα να (ξανα)ερθει η βιομηχανικη επανασταση στη χωρα και μετα βλεπουμε...(ρε συ λες ΕΠΙΤΗΔΕΣ να φροντισαν οι πολιτικοι μας να μην εχουμε βιομηχανια μια και η υπαρξη της αντικειται στο αρχαιοελληνικο μας προφιλ? ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Προσοχή, με μιάμιση κουταλιά ζάχαρη, οτιδήποτε άλλο θα αλλοιώσει τα κατα τ' άλλα απολύτως έγκυρα αποτελέσματα. Και πρός Θεού, όχι γάλα.  ;D

 

Σιγα μη παραγουμε πατινια..κατσε πρωτα να (ξανα)ερθει η βιομηχανικη επανασταση στη χωρα και μετα βλεπουμε...(ρε συ λες ΕΠΙΤΗΔΕΣ να φροντισαν οι πολιτικοι μας να μην εχουμε βιομηχανια μια και η υπαρξη της αντικειται στο αρχαιοελληνικο μας προφιλ? ;D)

 

Χμμ, λες όλα να είναι σχέδιο για να γίνουμε όλοι ξανά φιλόσοφοι;  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιστρέφουμε (αν χρειάζεται και υπάρχει λόγος) στο αρχικό (γλωσσικό) ζήτημα από το να επαναλαμβάνουμε για εκατομμυριοστή φορά το εθνικό αυτομαστίγωμα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιστρέφουμε (αν χρειάζεται και υπάρχει λόγος) στο αρχικό (γλωσσικό) ζήτημα από το να επαναλαμβάνουμε για εκατομμυριοστή φορά το εθνικό αυτομαστίγωμα;

Δυσκολο. "Πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι" οπως λενε. Το αυτομαστιγωμα ειναι το εθνικο μας σπορ, στο οποιο μαλιστα ειμαστε πρωταθλητες. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O χρηστης Nικολας εχει δημοσιευσει πριν απο τα ποστ των χρηστων: Trolley, Superfunk, the Octopus, ενα κειμενο, που διαχωριζει  την ορθογραφια απο την γλωσσα… γιατι δεν το διαβασατε πριν γραψετε? ειναι πολυ χρησιμο, αρχικα το ειχα στο μυαλο μου αλλα γραφοντας και εγω το εχασα.

 

Όσο για την "ανωτερότητα", εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω για πιο πράγμα μιλάς: δεν παρατήρησα καμία στάση που να προδίδει σύνδρομο ανωτερότητας από κανένα συζητητή. Άλλωστε, τι νόημα θα είχε... το πόσο καλά ελληνικά γράφει ο καθένας μας φαίνεται άμεσα από τα ποστ του, έτσι δεν είναι;

Eγω παρατηρησα οτι μιλας για συνυπαρξη 2 ορθογραφιων - γλωσσων, μια λαϊκη και μια λογια, στην οποια κατα την γνωμη μου θα αφοσιωθουν τα αργοσχολα ατομα, και θα μιλουν μεταξυ τους την γλωσσα τον μορφωμενων,  καλα θα κανουν, απλα εγω δεν παιζω  :D  

 

Πάντως και τα ελληνικά σου ,αξιοπρεπέστατα είναι....μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις το παραπάνω κείμενο στα αγγλικά για να διαπιστώσουμε αν εκφράζεσαι καλύτερα με αυτά;

θα μπορουσα να γραφω στο forum αποκλειστικα στα αγγλικα και χωρις να περιοριστω καθολου εκφραστικα, και τι εγινε ομως αν στο αποδειξω…

 

Δηλ. για να καταλάβω κι όλας (γιατι είμαι και λίγο αργός.. ;D) θεωρείς όσους "επιμένουν" στη σωστή ορθογραφία "ψωνισμένους" και "ανώτερους";

ναι, το ψωνισμενους χωρις αυτακια ομως, και επισης αργοσχολους. ο καθε ενας μπορει να πιστευει οτι θελει για τον εαυτο του, δεν με ενοχλει, ομως ειναι και ακινητοι, απραγοι σαν την ακροπολη   :D αυτο με ενοχλει  

 

Μετά από αυτό, είμαι πλέον πεπεισμένος ότι ο στόχος σου ήταν να κάνεις μια δημόσια δήλωση ότι αποτάσσεσαι τον ελληνισμό και την ελληνική σου καταγωγή. Αν είναι πολύ βαριά κληρονομιά για σένα και η κοσμοθεωρία και η ιδεολογία σου δε μπορεί να την αντέξει, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς κάλλιστα να αλλάξεις το όνομά σου, βάλε και μια μπλούζα που θα λέει: «Δεν είμαι Έλληνας, δε μιλώ ελληνικά, μισώ καθετί το ελληνικό» και κυκλοφόρησε έξω έτσι, μπας και νιώσεις καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς θα βρεις κι άλλους εκεί έξω που θα σου χτυπήσουν φιλικά την πλάτη, αφού έχει αποκτήσει τη μορφή επιδημίας αυτή η «αλλεργία» προς καθετί το ελληνικό.

το επιθετο μου δεν χρειαζεται αλλαγες, ειναι ξενικο, και δεν θα το αλλαζα με τιποτα, καλα τα λες παντως, μονο στο ‘’μισω’’ πεφτεις εξω, η αποψη μου μπορει να ειναι χρησιμη αν την δεις ψυχραιμα. δεν εχω ‘’αλλεργια’’ απλα δεν την παλευω αλλο που λενε

 

Φίλε μου έχεις κάνει έναν θεωρητικοποιημένο αχταρμά στο κεφάλι σου. Η γλώσσα είναι ανοιχτό σύστημα, δεν υπάγεται σε φυσικούς νόμους όπως μια πέτρα που πέφτει από τον πύργο της Πίζας με την επιτάχυνση της βαρύτητας. Υπάρχουν σαφώς κανόνες στη γλώσσα και στη γραφή που εξηγούν και την παραμικρή αλλαγή, και θα υπάρχουν ανεξαρτήτως της άποψής σου για αυτούς. Δεν γίνεται να αναλυθούν περισσότερο εδώ, αφού δεν χωρούν σε 5 αράδες ενός ποστ.

φυσικα και δεν χωρουν, ουτε σε τομους ολοκληρους, σταματα ομως να χρησιμοποιεις λεξεις οπως κανονας, μαθηματικοποιημενo, συστηματοποιημενο, οταν μιλας για ελληνικη ορθογραφια, KISS :-* ,μην τρελαινεσαι ειναι συντμηση  ‘’Keep It Simple, Stupid’’  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue monk θα παρακαλουσα, εάν έχεις σκοπό να συνεχίσεις να ποσταρεις:

 

α) να διαβάζεις πιο προσεκτικά τις απαντήσεις στο θέμα

β) να σέβεσαι περισσότερο τους συνομιλητές σου.

 

Ευχαριστω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επιθετο μου δεν χρειαζεται αλλαγες, ειναι ξενικο, και δεν θα το αλλαζα με τιποτα, καλα τα λες παντως, μονο στο ‘’μισω’’ πεφτεις εξω, η αποψη μου μπορει να ειναι χρησιμη αν την δεις ψυχραιμα. δεν εχω ‘’αλλεργια’’ απλα δεν την παλευω αλλο που λενε

Όπως καταλαβαίνεις, όταν ζεις μέσα σε μία κοινωνία η οποία έχει αποδεχτεί εδώ και αιώνες την αρχή της πλειοψηφίας, όσες ανόητες ή παράλογες επιλογές έχει κάνει η εν λόγω πλειοψηφία, εντούτοις δεν έχεις πολλές επιλογές: ή αποδέχεσαι ή φεύγεις.

Αν ήμουν στη θέση σου και "δεν την πάλευα" με την γλώσσα που μου "πασάρουν" σε έναν τόπο που δεν θεωρούσα δικό μου, δε θα έμενα άλλο εκεί βρε αδερφέ. Δηλαδή, αν δε σου αρέσουν οι αρχές και οι συνήθειες μία κοινότητας, ή προσαρμόζεσαι ή φεύγεις. Δεν απαιτείς να αλλάξει η κοινότητα. ;)

 

β) να σέβεσαι περισσότερο τους συνομιλητές σου.

δεν το καταλαβαινω

---> http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%83%CE%AD%CE%B2%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9&dq=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εχω αρκετες φορες διορθωθει επιδεικτικα και αντιμετωπισθει σαν ηλιθιος, οχι οτι δεν ειμαι...

Ελα τωρα, υπερβολες.....toothpic.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως καταλαβαίνεις, όταν ζεις μέσα σε μία κοινωνία η οποία έχει αποδεχτεί εδώ και αιώνες την αρχή της πλειοψηφίας, όσες ανόητες ή παράλογες επιλογές έχει κάνει η εν λόγω πλειοψηφία, εντούτοις δεν έχεις πολλές επιλογές: ή αποδέχεσαι ή φεύγεις.

Αν ήμουν στη θέση σου και "δεν την πάλευα" με την γλώσσα που μου "πασάρουν" σε έναν τόπο που δεν θεωρούσα δικό μου, δε θα έμενα άλλο εκεί βρε αδερφέ. Δηλαδή, αν δε σου αρέσουν οι αρχές και οι συνήθειες μία κοινότητας, ή προσαρμόζεσαι ή φεύγεις. Δεν απαιτείς να αλλάξει η κοινότητα. ;)

---> http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%83%CE%AD%CE%B2%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9&dq=

oχι φιλε ουτε προσαρμοζομαι ουτε φευγω, οχι μονος τουλαχιστον, αν ανοιξω αυτο το θεμα ομως, οχι στην παιδικη χαρα θα παει, θα διαγραφθει τελειως μαζι με τον λογαριασμο μου στο φορουμ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου