Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό μου θυμίζει κάτι μ***κίες του τύπου "δεν θα γράφετε CD αλλά... ψηφιακό ακτινοδισκόφωνο". ΤΙ Μ***ΚΙΕΣ ΘΕΕ ΜΟΥ!

 

Δεν ξέρω που το άκουσες αυτό. Μια απλή μετάφραση του cd όμως θα ήταν: μικρός δίσκος.

Mικρός από το compact και δίσκος από το disc.

 

Και για να πούμε και κάτι για την καθαρεύουσα. Από ότι θυμάμαι επινοήθηκε κυρίως για να αποβάλλει από την ελληνική διάφορα τούρκικα δάνεια. Προσωπικά διαβάζω Εμπειρίκο και Καζαντζάκη με την ίδια ευχαρίστηση και πιστεύω ότι κατά βάθος μιλούν μια γλώσσα δική τους.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι το ακτινοδισκόφωνο είναι όντως μ***κία  ;D ;D

 

Σωστή η διαπίστωση ότι οι νεοέλληνες δεν είναι μάγκες...και όχι μόνο για αυτό..το γιατί παίρνει πολύ συζήτηση..δεν είναι του παρόντος.

 

Άμα είμασταν μάγκες, ας φτιάχναμε τεχνολογία να τη βαφτίζαμε όπως θέλαμε. Τώρα που τρέχουμε σαν τα σκυλάκια πίσω από τα τεχνολογικώς προηγμένα κράτη, θα πρέπει όχι μόνο να γκουγκλάρουμε και να σκρολάρουμε, αλλά καλό είναι να κάνουμε την Αγγλική και επίσημη γλώσσα μας, μπας και ξεκολλήσει το μυαλό μας από αυτή την ηλιθιότητα των (νέων) ελληνικών.

 

Είσαι και χωρατατζής βρέι;  :D

 

Άσχετη η σύνδεση που κάνεις κυρ Μανο.  :-\

 

Επειδή η κατάντια μας είναι μεγάλη,να σβησουμε την γλώσσα μας αντί να την μάθουμε.

 

Ενδιαφέρον...

 

 

 

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως έχει ένα δίκιο π.χ. ήμασταν πρωτοπόροι στην ιατρική, γιαυτό όλοι οι φοιτητές του κόσμου παιδεύονται με την ελληνική ορολογία...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος, η γλώσσα και ο λαός προχωράει επειδή χρησιμοποιεί την γλώσσα ως ΕΡΓΑΛΕΙΟ κι όχι ως μουσείο...
τοσο απλο είναι, δεν καταλαβαινω γιατι οι νεοι ειναι τοσο αναξιοι να θεσουν δικους τους κανονες, αντι των παλαιων  

 

Η σύνδεση ορθογραφίας και αποστήθισης είναι παρεξήγηση. Η γλώσσα είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα και μαθηματικοποιημένα συστήματα που υπάρχουν. Λειτουργεί μόνο με κανόνες και σύστημα, απλώς δεν το αντιλαμβανόμαστε γιατί έχει δοθεί σε όλους μας σαν αυτονόητο χάρισμα.

φιλε δεν το βλεπω, δεν μπορεις  να αποδειξεις αυτο που λες, εκτος και αν εφευρεις για καθε μια ασυνεπεια και εναν κανονα που να ισχυει σε μια μονο περιπτωση,     κανονας νομιζω λεγοταν ο χαρακας, γιατι σε οδηγει ισια, χωρεις παρεκκλισεις, και εξαιρεσεις, αλλιως δεν ειναι κανονας, δεν κανει για να τραβας ισιες γραμμες

 

(αληθεια και η σκετη οξεια που διατηρηθηκε ΠΟΙΟΝ ρολο παιζει?αφου ΟΛΟΙ ξερουν που τονιζονται οι λεξεις....
νιωθω παραξενα που συμφωνω μαζι σου σε αυτο, ;D εγω βεβαια δεν βαζω τονους ουτε στα γραπτα, εκτος και αν δεν βγαινει νοημα διαφορετικα

 

Γενικά,η Γλώσσα είναι ένα μαθηματικό σύστημα το οποίο αποτελείται από σύμβολα, αξιώματα, κανόνες (θεωρήματα), πορίσματα. …….

Η γλώσσα είναι Τέχνη, από τις αρχαιότερες και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη των πολιτισμών. Από τις σπηλιές βγήκαμε, φτιάξαμε τη γραφή, και τώρα θέλουμε να γυρίσουμε στις σπηλιές σαν ζώα

αυτοι που βγηκαν πρωτοι και ανακαλυψαν τον χειροπελεκη, αντιμετωπισαν δρυμη κριτικη απο τους τοτε συντηρητικους που υποστηριζαν οτι οι πετρες πρεπει μονον να πετιουνται, οπως εκαναν και αρχαιοτεροι, διαφορετικα θα χανοταν η μοναδικη διαφορα που ειχαν απο τους πιθηκους, που ηταν μια ελαφρως κατωτερη ρατσα.

     

Γιατι κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν και τα εκφραστικά τους μέσα, και το ακροατήριό τους.

μιλα μονος σου δηλαδη, αυτη ακριβως η νοοτροπια  ειναι το προβλημα μου, δεν με πειθεις ουτε για την μορφωση σου, ουτε για την νοημοσυνη σου απλα χρησιμοποιωντας μια γλωσσα που δεν γνωριζω και δεν θελω να γνωριζω,  λυπαμαι αλλα για να με εντυπωσιασεις χρειαζονται πολλα περισσοτερα.

 

Το πολυτονικό, δεν είναι "εχθρός" του μονοτονικού, απλά - όντας διαφορετικής τάξης εργαλείο επικοινωνίας - απευθύνεται (και μπορεί να εκφράσει) διαφορετικής τάξης ανθρώπινες καταστάσεις ("κατάσταση" ως συνώνυμο της αγγλικής λέξης "state").

ετσι και εγω σαν ανορθογραφος τεμπελης, προτιμω να γραφω αξιοπρεπως αγγλικα, και να ειμαι ισοτιμος συνομιλητης στην διεθνη γλωσσα, παρα να θεωρουμαι β κατηγοριας στα ελληνικα. Για κάποιο λογο  θεωρείτε εαυτους ανωτερους των υπολοιπων. δεν μπορω να δω απο που προκυπτει η ανωτεροτητα αυτη, οχι οτι εχει πολυ σημασια απλα σκεφτειτε μηπως υπαρχει μονο μεσα στα κεφαλια σας, γιατι στην πραξη δεν το βλεπω, απο τον χρυσο αιωνα του περικλη και μετα. αν υποθεσουμε οτι ειναι ο παππους σας.

   

ας φτιάχναμε τεχνολογία να τη βαφτίζαμε όπως θέλαμε. Τώρα που τρέχουμε σαν τα σκυλάκια πίσω από τα τεχνολογικώς προηγμένα κράτη, θα πρέπει όχι μόνο να γκουγκλάρουμε και να σκρολάρουμε, αλλά καλό είναι να κάνουμε την Αγγλική και επίσημη γλώσσα μας, μπας και ξεκολλήσει το μυαλό μας από αυτή την ηλιθιότητα των (νέων) ελληνικών.

πως να το πεις αυτο σε ατομα που πιστευουν οτι ειναι το κεντρο το κοσμου, και απλως επειδη ετυχε να κατοικουν σε μια περιοχη που καποτε κατοικουσε ενας σημαντικος πολιτισμος,  η ανθρωποτητα τους χρωσταει τα φωτα, και τα επιτευγματα της εις τους αιωνας των αιωνων… ετσι τζαμπα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά δεν έχω και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ πολυτονικό πληκτρολόγιο .............

 

Λέγεταί γέ τοι Ροισάκην τινά βάρβαρον αποστάτην βασιλέως ελθείν μετά χρημάτων πολλών εις Αθήναις, και σπαραττόμενων  υπό των συκοφαντών καταφυγείν  προς Κίμωνα , και θείναι παρά την αύλειον  αυτού φιάλας δύο,την μεν αργυρών εμπλησάμενον δαρεικών,τη δε χρυσών΄

Ιδόντα δε τον Κίμωνακαι μειδιάσαντα πυθέσθαι  του ανθρώπου,πότερον αιρείται Κίμωνα μισθωτόν ή φίλον έχειν΄

του δε φήσαντος, ''ουκούν'' φάναι ''ταυτ΄άπιθι μετά σεαυτού κομίζων΄χρήσομαι γαρ αυτοίς όταν δέωμαι φίλος γενόμενος.''

 

Λέγεται μάλιστα πως κάποιος Ροισάκης ,βάρβαρος αποστάτης από τον βασιλιά,έφτασε με πολλά χρήματα  στην Αθήνα κι επειδή τον κυνηγούσαν συκοφάντες,κατέφυγε στο Κίμωνα κι έβαλε κοντά στη πόρτα της αυλής του δύο φιάλες,τη μία γεμάτη με ασημένιους δαρεικούς και την άλλη με χρυσούς.

Ο Κίμων μόλις τις είδε, χαμογέλασε και ρώτησε αν προτιμούσε να τον έχει μισθωτό ,ή φίλο.

Κι όταν εκείνος του απάντησε φίλο ,του είπε ''Φύγε λοιπόν και πάρε κι αυτά μαζί σου,γιατί θα τα χρησιμοποιήσω,όταν τα έχω ανάγκη,αφού είμαι φίλος σου''

 

 

Η συζήτηση είναι ξεκάθαρα πολιτική και παρότι ενδιαφέρουσα και με όμορφες τοποθετήσεις απλά σας αποχαιρετώ  ;D

 

ΥΓ 1 Σε διάστημα ενός έτους  Ιούλιος 11 και Ιούλιος 12 χρειάστηκε να βγάλω ένα πιστοποιητικό . Πέρσι έγραφε Εγγυτέρων συγγενών ,φέτος Πλησιεστέρων

 

ΥΓ 2 Είμαι  Έλληνας και όσο ζω αυτό θα υποστηρίζω . Γεννήθηκα από έλληνες,έζησα και θα πεθάνω στον ίδιο γεωγραφικό χώρο, με ανθρώπους που μίλαγαν την ίδια με μένα γλώσσα χιλιάδες χρόνια ,άσχετα αν πέρασαν διάφοροι κατακτητές ,ή ''τουρίστες'' που έμειναν μαζί μου στον ίδιο τόπο .

 

Σας ευχαριστώ και μακριά από μένα οι χαρακτηρισμοί εθνικιστής κλπ ,παρομοίως βέβαια και χαρακτηρισμοί του στυλ τουρκαλβανός,πολίτης του κόσμου κλπ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Samy λεβεντη! ;)

 

    πως να το πεις αυτο σε ατομα που πιστευουν οτι ειναι το κεντρο το κοσμου, και απλως επειδη ετυχε να κατοικουν σε μια περιοχη που καποτε κατοικουσε ενας σημαντικος πολιτισμος,  η ανθρωποτητα τους χρεωσταει τα φωτα, και τα επιτευγματα της εις τους αιωνας των αιωνων… ετσι τζαμπα

Τι σχεση εχει αυτο ρε φιλε με την ορθογραφια και τη γλωσσα?

 

Δηλαδη οσοι πιστευουν οτι η γλωσσα μας ειναι σημαντικη για μας τους ιδιους,θεωρουν οτι ειναι το κεντρο του κοσμου?

 

Γιατι θεωρεις οτι ειναι πιο ευκολο να μαθεις καλα αγγλικα απ οτι καλα ελληνικα?

 

φιλε δεν το πετυχες  ;)

Πες μας λιγο τι εννοεις για τον αρχηγο.(Της κλικας,υπαρχει αν δεν το ξερεις  ;D)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@op : τελικά αυτό είναι συζήτηση ή απλά θέλεις να πεις όντως τη γνώμη σου;

 

Σόρι αλλά όντως μοιάζει πλέον με μανιφέστο, μιας και όσα λες έχουν απαντηθεί από πολύ παλιά από τις αντίστοιχες επιστήμες. Αν ακούσεις πχ τι λέει η Γλωσσολογία για τα "αιτήματά σου" μάλλον θα πάψεις να τα θέτεις.

 

Ενδιαφέρθηκες ποτέ να μάθεις με τι ακριβώς διαφωνείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου