Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί υπάρχει κάποια γλώσσα που να μην είναι ΦΤΙΑΧΤΗ;

Εννοούσα πως είναι μία γλώσσα που δεν την μίλησε σχεδόν κανείς... Μία γλώσσα που υπήρχε για να γράφετε σε κείμενα την ώρα που οι άνθρωποι που τη γράφανε μιλάγανε μεταξύ τους μία άλλη γλώσσα (ή έστω απλοποίησή της)...

 

Για τους τόνους δεν βρίσκω νόημα γιατί πολύ απλά οι τόνοι δεν αλλάζουν τον ήχο μιας λέξης... Αλλά σου είπα κι αυτό το συζητάω... Δεν έχω τόσο πρόβλημα με το πολυτονικό... Αν και οπτικά μου φαίνεται αστείο...

 

Mήπως όποια ελληνική λέξη παίρνει δασεία στα αγγλικά, γαλλικά κτλ παίρνει H μπροστά; Βέβαια πολύ άχρηστο εργαλείο αυτό ε;

Αυτό δεν το ήξερα... Αλλά και πάλι δεν το βρίσκω "χρήσιμο εργαλείο" για κάποιον που δασείες είδε πρώτη φορά στη ζωή του στα 10 όταν διάβαζε τη μυστηριώδη νήσο του Ιουλίου Βερν και μόλις είδε τους τόνους ΤΡΟΜΑΞΕ! (ναι για μένα λέω :P)

 

Σαφως,αλλα και το επισημο....πολιτευμα μας (και οικονομικο συστημα) απο τη μεταπολιτευση και μετα ηταν η σοβιετικη συντεχνιοκρατια ,δε λεει τιποτα αυτο.... ;D

Ας μην το πάμε εκεί... Υπάρχει και η παιδική χαρά για αυτά τα πράματα ;) Συμφωνούμε πως διαφωνούμε!!! ;D

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα ίδια λέμε στην ουσία.

 

Μπα...  δεν νομίζω  ;)

 

Πίστεψέ με, ο μέσος ομιλητής πιθανότατα δεν κάνει αυτό τον συνειρμό που μόλις περιέγραψες. Είτε ξέρει τη λέξη, είτε όχι. Για αυτό κάνω τον διαχωρισμό μεταξύ χρηστικότητας και βαθύτερης κατανόησης. Το να σου προκαλεί μια λέξη συνεκδοχικές σκέψεις σχετικά με την ερμηνεία της, υπάγεται στο δεύτερο σκέλος.

 

Αν κάνουμε τέτοια έκπτωση σ' αυτό που εσύ ονομάζεις "βαθύτερη κατανόηση", τη χάσαμε τη μπάλα... Κατεβάζουμε ΠΟΛΥ τον πήχυ... Δεν το δέχομαι με τίποτε.

 

Αυτή την ετυμολογία εγώ δεν δέχομαι να την πετάξω στα σκουπίδια φίλε μου._

 

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα πως είναι μία γλώσσα που δεν την μίλησε σχεδόν κανείς... Μία γλώσσα που υπήρχε για να γράφεται σε κείμενα την ώρα που οι άνθρωποι που τη γράφανε μιλάγανε μεταξύ τους μία άλλη γλώσσα (ή έστω απλοποίησή της)...

 

Ναι αλλα αποτελεσε και ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ επιλογη για ΠΛΗΘΟΣ ΚΟΛΟΣΣΩΝ της λογοτεχνίας μας,μη το ξεχναμε αυτο και για να την επελεξαν καποιο λογο θα ειχαν....δεν ξυπνησε ενα πρωι ο Εμπειρικος και αποφασισε να γραψει στην...καθαρευουσα

 

σκεψου ας πουμε αυτο το αριστουργημα

 

Σκοπός της ζωής μας δεν είναι η χαμέρπεια. Υπάρχουν απειράκις ωραιότερα πράγματα και απ’ αυτήν την αγαλματώδη παρουσία του περασμένου έπους. Σκοπός της ζωής μας είναι η αγάπη. Σκοπός της ζωής μας είναι η ατελεύτητη μάζα μας. Σκοπός της ζωής μας είναι η λυσιτελής παραδοχή της ζωής μας και της κάθε μας ευχής εν παντί τόπω εις πάσαν στιγμήν εις κάθε ένθερμον αναμόχλευσιν των υπαρχόντων. Σκοπός της ζωής μας είναι το σεσημασμένον δέρας της υπάρξεώς μας.

—Ανδρέας Εμπειρίκος, Τριαντάφυλλα στο παράθυρο, από την Υψικάμινο (1935)

 

στην..δημοτικια...

 

 

Εξακολουθω να επιμενω οτι η "πληρης" καταργηση της καθαρευουσας ειναι λαθος...ειδικα στη λογοτεχνία μια ΜΙΚΤΗ γλωσσα που ανάλογα με τη ΧΡΗΣΗ της θα "επετρεπε" και την καθαρευουσα ειναι σαφως προτιμοτερη σαν "καλλιτεχνικο" οπλο  (ή χρωμα) αλλα και ,γιατι οχι, σαν ενα ακομα "μεσον" καθημερινης επικοινωνιας.

 

Απο την αλλη μπορει και να κανω λαθος και απλα να εχω παρασυρθει απο τη λατρεια μου για τον Καβαφη ,τον Παπαδιαμαντη και τον Εμπειρικο... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα...  δεν νομίζω  ;)

 

Αν κάνουμε τέτοια έκπτωση σ' αυτό που εσύ ονομάζεις "βαθύτερη κατανόηση", τη χάσαμε τη μπάλα... Κατεβάζουμε ΠΟΛΥ τον πήχυ... Δεν το δέχομαι με τίποτε.

 

Αυτή την ετυμολογία εγώ δεν δέχομαι να την πετάξω στα σκουπίδια φίλε μου._

 

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1

 

Ναι...Βέβαια αυτά που γράφω δεν είναι ακριβώς δικές μου απόψεις, αλλά τελοσπάντων...Δικαίωμα σου να μη το δεχτείς φυσικά. Η πλάκα είναι ότι διαφωνείς σε ένα θέμα που ούτε καν υποστήριξα, την καθιέρωση της φωνητικής ορθογραφίας  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ο Εμπειρίκος έχει γράψει κι αυτό:

 

Και ενώ εξηκολούθει ο βαλλισμός, άλλοι μεν άνδρες εκοίταζαν με περιπάθειαν, ή με βλέμμα οξύ τας ντάμας των εις τα μάτια, άλλοι κάτι ψιθυρίζοντες και άλλοι σιωπηλοί. Τινές εξ αυτών είχαν μερικάς ή πλήρεις στύσεις, αι οποίαι έκαμναν τας περισκελίδας των να εξογκούνται εις ποικίλους βαθμούς και τας οποίας, άλλοι μεν προσεπάθουν να δαμάσουν, ή, τουλάχιστον, να αποκρύψουν, άλλοι δε - οι πλέον φιλήδονοι ή θαρραλέοι - προσεπάθουν, αντιθέτως, να τας καταστήσουν όσον το δυνατόν πλέον εκδήλους και πλέον αισθητάς, εις τα ωραίας ντάμας των.

 

(σε αυτό το πλοίο είχε γίνει της κακιάς π@@@@ς έτσι?  :P)

Πάντως πέραν της πλάκας... Η δημοτικιά είναι η γλώσσα που θα καταλάβει ο απέναντι σου... Γιατί να γράψεις ένα "αριστούργημα" όταν μπορεί να γίνει κατανοητό από ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ανθρώπους ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ?

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου ας πουμε αυτο το αριστουργημα

Σκοπός της ζωής μας δεν είναι η χαμέρπεια. Υπάρχουν απείρως ωραιότερα πράγματα και απ’ αυτήν την αγαλματώδη παρουσία του περασμένου έπους. Σκοπός της ζωής μας είναι η αγάπη. Σκοπός της ζωής μας είναι η αθάνατη μάζα μας. Σκοπός της ζωής μας είναι η λυσιτελής παραδοχή της ζωής μας και της κάθε μας ευχής, σε κάθε τόπο και σε κάθε στιγμή και σε κάθε ένθερμη αναμόχλευση των υπαρχόντων. Σκοπός της ζωής μας είναι το σημαδεμένο δέρμα της υπάρξεώς μας.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός της ζωής μας δεν είναι η χαμέρπεια. Υπάρχουν απείρως ωραιότερα πράγματα και απ’ αυτήν την αγαλματώδη παρουσία του περασμένου έπους. Σκοπός της ζωής μας είναι η αγάπη. Σκοπός της ζωής μας είναι η αθάνατη μάζα μας. Σκοπός της ζωής μας είναι η λυσιτελής παραδοχή της ζωής μας και της κάθε μας ευχής, σε κάθε τόπο και σε κάθε στιγμή και σε κάθε ένθερμη αναμόχλευση των υπαρχόντων. Σκοπός της ζωής μας είναι το σεσημασμένο δέρμα της υπάρξεώς μας.

 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να γράψεις ένα "αριστούργημα" όταν μπορεί να γίνει κατανοητό από ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ανθρώπους ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ?

 

 

Γιατι κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν και τα εκφραστικά τους μέσα, και το ακροατήριό τους.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός της ζωής μας είναι το σεσημασμένο δέρμα της υπάρξεώς μας.

 

Όχι που να με πάρει, "σημαδεμένο τομάρι" θες εκεί για να το απογειώσεις.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν και τα εκφραστικά τους μέσα, και το ακροατήριό τους.

Σαφώς... Αλλά όταν κάποιοι ζητούν τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ εκφραστικά μέσα (που δεν τα θέλει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ) να γίνουν κανόνας για τους υπόλοιπους τότε κάτι πάει στραβά... Ή όχι?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου