Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει παρατηρηθεί ότι οι νεο-Έλληνες πάσχουμε από μία διάθεση αποκλεισμού αντιλήψεων, εις βάρος άλλων αντιλήψεων. Αυτό - ηρέμησε ndnikola - είναι ένα από τα πολλά αποτελέσματα της επίδρασης των ιδεών του διαλεκτικού υλισμού: νομίζουμε ότι υπάρχει ένας αέναος πόλεμος ιδεών / ανθρώπων / συνηθειών, όπου κάποιος ή κάτι θα υπερισχύσει έναντι των υπολοίπων....

 

Νομιζω οτι αυτη η παραγραφος ειναι η ωραιοτερη αναλυση για την ψυχογραφια (και φυσικα ψυχοπαθεια)  του ελληνικου "λαου" που εχω διαβασει ποτε μου.

 

+100000000  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καμμία σχέση. Το "η" στα αρχαία προφερόταν "ε", ανεξαρτήτως τόνων. Και το "υ" προφερόταν "ου" σχεδόν. Οπότε ας το καταλάβουμε: Η σχέση των γραμμάτων με τους φθόγγους (προφορά) ΔΕΝ είναι σχέση 1 προς 1.

 

Λάθος. Το έδειχναν στα Αρχαία. Είναι λογικό μέσα σε 3000 χρόνια η προφορά να αλλάζει. Πλέον ΔΕΝ προφέρουμε με άχνα τη λέξη "Ελλάδα" και ΔΕΝ ανεβοκατεβάζουμε τονικά τη φωνή μας στη λέξη "δώρο" που στα αρχαία έπαιρνε περισπωμένη! Πως να το κάνουμε!

 

Αυτά είναι θέματα αισθητικής, κάτι που είναι υποκειμενικό, και όπως καταλαβαίνεις δε στέκεται ως επιχείρημα.

 

Επίσης δεν ισχύει. Ο μέσος άνθρωπος χρησιμοποιεί αρκετές χιλιάδες λέξεις. Αυτή η καραμέλα με τη "λεξιπενία" είναι αστεία.

 

 

Εσύ λές επειδή δεν το εφαρμόζουμε πια, δεν χρειάζεται να το γράφουμε. Δεκτόν. Εγώ λέω ΓΙΑΤΙ δεν το εφαρμόζουμε πλέον; Ήταν κάτι το τρομερά δύσκολο; Αυτά για τα θέματα προφοράς.

 

Για τα θέματα αισθητικής, ναι οκ, υποκειμενικό, αν σ'αρεσει να ακούς κάποιους συνανθρώπους μας που στη πρόταση τους θα έχουν το "μαλάκα" και το "ναι ρε φιλε/μαν" ή το "ας πουμε" 30 στις 40 φορές, πες μου αν θα γίνεις πιο χαζός μετά ή πιο έξυπνος. Εκτός αν πιστεύεις ότι δεν σε επιρρεάζουν αυτά και ότι είσαι βράχος απέναντι στη λεξιπενία. Που δεν είναι καν αστείο, γιατί και χιλιάδες να είναι οι λέξεις που χρησιμοποιούμε, πάλι λίγες είναι. Και αν θες, δες Εκθέσεις μαθητών λυκείου να δεις και πρόβλημα στην έκφραση, στην ορθογραφία και ΛΕΞΙΠΕΝΙΑ. Ας πούμε.

 

Όσο για τα άλλα που γράφεις, δεν έχω να πω κάτι. Αν ήταν προφορική η συζήτηση θα ήταν και πιο ουσιαστική. Δεν θα απαντήσω άλλο σε αυτό το θέμα, όχι επειδή νευριάσα ή κάτι παρόμοιο, αλλά γιατί είπα τη γνώμη μου, κάναμε και τη συζήτηση μας και ξέρουμε ότι δεν θα οδηγήσει κάπου αν το συνεχίσουμε. :)

Πάντα φιλικά.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελληνική γλώσσα όχι απλώς σβήνει καθώς σβήνουν τόσες φόρμες ρημάτων και λέξεις, αλλά και εμπλουτίζεται με τρόπο κατά κανόνα άγαρμπο, με λέξεις όπως "γκουγκλάρω, σκρολάρω" αλλα και αυτούσιες αγγλικες, αφού δεν υπάρχουν έγκυροι άνθρωποι ή οργανισμοί που θα βρούν και θα καθιερώσουν ελληνικές λέξεις κατάλληλες για νέες έννοιες.

 

 

Αυτό μου θυμίζει κάτι μ***κίες του τύπου "δεν θα γράφετε CD αλλά... ψηφιακό ακτινοδισκόφωνο". ΤΙ Μ***ΚΙΕΣ ΘΕΕ ΜΟΥ!

 

Άμα είμασταν μάγκες, ας φτιάχναμε τεχνολογία να τη βαφτίζαμε όπως θέλαμε. Τώρα που τρέχουμε σαν τα σκυλάκια πίσω από τα τεχνολογικώς προηγμένα κράτη, θα πρέπει όχι μόνο να γκουγκλάρουμε και να σκρολάρουμε, αλλά καλό είναι να κάνουμε την Αγγλική και επίσημη γλώσσα μας, μπας και ξεκολλήσει το μυαλό μας από αυτή την ηλιθιότητα των (νέων) ελληνικών.

 

Άκου ψηφιακό ακτινοδισκόφωνο  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά καλό είναι να κάνουμε την Αγγλική και επίσημη γλώσσα μας, μπας και ξεκολλήσει το μυαλό μας από αυτή την ηλιθιότητα των (νέων) ελληνικών.

 

Αυτό παίρνει το βραβείο σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ λές επειδή δεν το εφαρμόζουμε πια, δεν χρειάζεται να το γράφουμε. Δεκτόν. Εγώ λέω ΓΙΑΤΙ δεν το εφαρμόζουμε πλέον; Ήταν κάτι το τρομερά δύσκολο; Αυτά για τα θέματα προφοράς.

 

Για τα θέματα αισθητικής, ναι οκ, υποκειμενικό, αν σ'αρεσει να ακούς κάποιους συνανθρώπους μας που στη πρόταση τους θα έχουν το "μαλάκα" και το "ναι ρε φιλε/μαν" ή το "ας πουμε" 30 στις 40 φορές, πες μου αν θα γίνεις πιο χαζός μετά ή πιο έξυπνος. Εκτός αν πιστεύεις ότι δεν σε επιρρεάζουν αυτά και ότι είσαι βράχος απέναντι στη λεξιπενία. Που δεν είναι καν αστείο, γιατί και χιλιάδες να είναι οι λέξεις που χρησιμοποιούμε, πάλι λίγες είναι. Και αν θες, δες Εκθέσεις μαθητών λυκείου να δεις και πρόβλημα στην έκφραση, στην ορθογραφία και ΛΕΞΙΠΕΝΙΑ. Ας πούμε.

 

Όσο για τα άλλα που γράφεις, δεν έχω να πω κάτι. Αν ήταν προφορική η συζήτηση θα ήταν και πιο ουσιαστική. Δεν θα απαντήσω άλλο σε αυτό το θέμα, όχι επειδή νευριάσα ή κάτι παρόμοιο, αλλά γιατί είπα τη γνώμη μου, κάναμε και τη συζήτηση μας και ξέρουμε ότι δεν θα οδηγήσει κάπου αν το συνεχίσουμε. :)

Πάντα φιλικά.

 

Δεν προφέρουμε πλέον όπως οι αρχαίοι γιατί απλά έτσι είναι. Συνέβη. Πάντως ούτε ο Παπαδιαμάντης, ούτε ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ούτε κανείς λόγιος του παρελθόντος δεν πρόφερε έτσι. Από Μέγα Αλέξανδρο και πίσω. Όσο για τους μαθητές λυκείου επειδή συναναστρέφομαι μαζί τους καθημερινά, το μεγάλο τους πρόβλημα δεν είναι ότι δε μπορούν να εκφράσουν σωστά/όμορφα αυτά που θέλουν να πουν, αλλά ότι δεν έχουν τι να πουν.

 

Να είσαι καλά, δεν ήθελα σε καμμία περίπτωση να έχω απότομο τόνο ή ό,τιδήποτε, απλά αυτά τα θέματα τα έχω χιλιοσυζητήσει στα 8 χρόνια που ασχολούμαι επισταμένα με τη γλώσσα, και όσο και να το πείς, κάποια πράγματα τα θεωρώ σχεδόν δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα πιο αξιοζήλευτο, για 'μένα τουλάχιστον, από την κομψή, στιβαρή, ορθή, ακριβή και με ρέουσα δομή, χρήση της γλώσσας, όποιας γλώσσας.

Αν θυμάμαι καλά, ο Wittgenstein δεν είχε πει ότι όλα τα προβλήματα της φιλοσοφίας θα είχαν λυθεί με την σωστή χρήση της γλώσσας;

 

Απ' την άλλη βέβαια, η υπερβολική τυπολατρεία (βλ. Wittgenstein) και παρελθοντολαγνεία, χωρίς κανένα ουσιαστικό επιχείρημα που να αποδεικνύει την όποια σχέση στην σύγκριση, δεν έχει τίποτε απολύτως να προσφέρει. Είτε το θέλουμε, είτε όχι, κάποια πράγματα εξελίσσονται, αλλάζουν και μόνο εκ των υστέρων μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα αν η κατεύθυνση ήταν σωστή ή όχι (ακόμα και τότε παίζει το θέμα).

 

Τώρα, όσον αφορά το αρχικό σχόλιο του ΟΡ, τι να πεί κανείς. Ζήτω η βαρεμάρα. Φραπές, τάβλι, κανά γκομενάκι, η ομαδάρα, το κωλοφτιαγμένο, χαλαρά......

 

Σκέφτομαι να πω του γιατρού να αναθεωρήσει πρός τα πάνω τα όρια της χοληστερίνης και θα 'μαι μια χαρά.......

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ σωστά είπε ο μαστουρωμένος κόπανος (stoner jackass ;D) οτι συνήθως όσοι αναπαράγουν τη φοβία της απώλειας της εθνικής ταυτότητας είναι αναλφάβητοι (πολύ πρόσφατο και ακόμα εν ισχύ το hoax του βιβλίου Γραμματικής, αλλά και τα ωραία αφισάκια της Χρυσής Βροχής ;D) και ωραία και η διατύπωση του trolley.

 

Πλην όμως, όπως έχουμε ξανασυζητήσει, οι ίδιες ακριβώς προτάσεις (του trolley) στέκουν πλήρως ακόμη και αν αντικαταστήσουμε τη λέξη "νεο-έλληνας" με "δυτικός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ανθρωπος ξεκινησε να μιλαει με αναρθρες κραυγες για να εκφρασει πρωτα τις αναγκες του(πεινα-διψα...)και μετα τα συναισθηματα του(φοβο,πονο..)

Εξελιξη..και φτασαμε σ ενα γλωσσικο σημειο οπου ο πλουτος της γλωσσας μας πηγε σ ενα αλλο επιπεδο συνεννοησης αλλα και εκανε την γλωσσα,τεχνη.

 

Θεωρω οποιαδηποτε εκπτωση ως οπισθοδρομηση.

Θα γινω κακος αλλα..αν καποιοι δυσκολευονται,πιεζονται,κομπλεξαρονται με τη σωστη χρηση της γλωσσας,τους αποδεχομαι 100%,δε ειναι κατωτεροι (οπως δυστυχως το εκπαιδευτικο μας συστημα τους αντιμετωπιζει πολλες φορες)αλλα οχι και να μου αφαιρεσουν την κληρονομια της ανθρωπινης φυσης για να συμπορευτουμε.

 

Θεωρω οτιδηποτε βοηθαει στην οσο το δυνατον καλυτερη επικοινωνια και εκφραση ενος ανθρωπου,θετικο.

Φτανει να μην πιστευει οτι αυτο που πρεπει να εξυπηρετηθει,ειναι η εκπτωση προς οφελος της τεμπελιας του τραβωντας τους ''εργατικους'' πισω και μαλιστα να θεωρουν οτι η ''ευκολια'' ειναι σε ολα,προοδος.Ας ανοιξουν κανα βιβλιο.

 

Γραφω χωρις τονους στο ιντερνετ για να γραφω πιο γρηγορα και θεωρω οτι δεν γραφω σωστα ετσι.

Ισως αυτο ερχεται σε αντιθεση με τα παραπανω μιας και ο τονισμος ειναι μερος του γραπτου λογου αλλα δε θα ζητουσα ποτε να γραφουν και οι αλλοι ετσι επειδη ειμαι τεμπελης ή βιαζομαι.

 

[quote author=audiokostas link=topic=194551.msg678526#msg678526 date=1343199751

Ας μάθουμε να χρησιμοποιούμε σωστά αυτό που έχουμε και μας προσδιορίζει.

ΝΑΙ! ;)

 

Σελ. 1 πρωτο σχολιο Οντιοχωστα.

 

Αν ξερει κανεις,ας μας πει αν υπαρχουν γλωσσικες ''εκπτωσεις'' σε αλλες γλωσσες.

Σοβαρα ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

OFF(?) TOPIC...food for thought:

 

Το ξρέω ότι ενίαι δσκύολο να το πεστιέψτε και μροπεί να σας φεανί παλοράγο, αλλά ενίαι ένα πιαδνίγι του εφελάκγου που ατυή τη σγμιτή δεν δαεβζιάι τα γταμάμρα  ξωχεστριά, αλλά  τη λξέη σαν σνύολοο..Τορεμρό;

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου