Προς το περιεχόμενο

Αξιολογηση κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,παιδια.Ειμαι καινουριο μελος αν και παρακολουθω το site πολλους μηνες τωρα και μπορω να πω οτι ειναι το πιο αξιολογο που εχω επισκευθει.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω (μιας και δεν βρηκα καποιο σχετικο θεμα στο site)ειναι το πως μπορει να αξιολογισει την ποιοτητα μιας ηλ.κιθαρας ως προς την ποιοτητα κατασκευης της.Ο δασκαλος μου μου λεει οτι στην Ελλαδα πολλα επωνυμα μαγαζια πουλανε Β-stoke κιθαρες σε τιμες α-ποιοτητας.Θα πρεπει να δω το ξυλο της ,τα νερα τηςκ.λπ μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε πως καθε ξυλο αναλογα φυσικα την ποιοτητα, κανει καποια νερα σαν γραμμες τα οποια ομως παιζουν ρολο στην μεταδοση του ηχου των δονησεων των χορδων.Οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα.Φυσικα και το ειδος του ξυλου που χρησιμοποιηθηκε για κατασκευηπαιζει ρολο.(Γι'αυτο προτεινει thomann ως πιο αξιοπιστη πηγη αγορας)Αυτα τα ρωταω, επειδη θα ηθελα να μαθω πως μπορω να αξιολογησω μια κιθαρα οντας αρχαριος!

(εδω και 5 μηνες ξεκινησα μαθηματα κιθαρας σε ωδειο, και σκεφτομαι να αγορασω μια καλη κιθαρα

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O oρος B Stock αναφερεται συνηθως σε κιθαρες που υπεστησαν καποια βλαβη (συνηθως καποιο χτυπημα) κατα τη διαρκεια της παραγωγης ή της μεταφορας απο το εργοστασιο στον καταναλωτη. Το αν μια κιθαρα εμπιπτει σε αυτη τη κατηγορια ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσεις, απλα κοιταζωντας για σημαδια η καποιο αλλο εμφανες προβλημα. Νομιζω μαλιστα ορισμενες εταιρειες (Godin? δε θυμαμαι σιγουρα) βαζουν και ενα εξτρα γραμμα (F, B) σε οσες κιθαρες βγαινουν απο το εργοστασιο με καποιο defect οπως πχ ενα χτυπηματακι η ενα προβλημα στο λουστρο.

 

Τωρα για μαγαζια στην Ελλαδα που να πουλανε B-Stock σε τιμη καινουριου...μπορει να ετυχε, ποιος ξερει. Αλλα οχι και να το κανουμε κανονα...

 

Αυτα που λες για τα ξυλα θα σου ελεγα να μη σε απασχολουν καθολου, ειδικα για ηλεκτρικα οργανα. Εξαλλου τα περισσοτερα εχουν opaque χρωματα, πως θα δεις τα νερα? Αυτο για τα περισσοτερα νερα = καλυτερος ηχος μη του δινεις και πολυ σημασια (with all due respect).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην welcome

 

κατα δευτερον o δασκαλος σου λέει ....λαλακιες ωχταωρες (με το συμπαθειο κι ολας......  ;))

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

1.σχετικά με τα νερά κτλ .. δεν έχω να πω κάτι....

2.σχετικά με το B stock....έχω να πω ότι έχω υπόψη πριν από πολλά χρόνια (20) δύο κεντρικά μαγαζιά που υπάρχουν ακόμα πουλούσαν ωμέγα στοκ κιθάρες σε πακέτα προσφορών...χωρίς φυσικά να αναφέρουν κάτι ;D

 

σε ορισμέα μαγαζιά πάντως τα τελευταία χρόνια πάντως όποιος είναι πολύ γρήγορος και τυχερός πετυχαίνει κάνα B stock όργανο σε πολύ χαμηλές τιμές.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε πως καθε ξυλο αναλογα φυσικα την ποιοτητα, κανει καποια νερα σαν γραμμες τα οποια ομως παιζουν ρολο στην μεταδοση του ηχου των δονησεων των χορδων.Οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα.Φυσικα και το ειδος του ξυλου που χρησιμοποιηθηκε για κατασκευηπαιζει ρολο.(Γι'αυτο προτεινει thomann ως πιο αξιοπιστη πηγη αγορας)

 

Aκόμη κι αν αυτά τα απίθανα περί νερών που βοηθούν τη μετάδοση του ήχου αλήθευαν (κι αν αληθεύουν δεν θα έχει και καμία σούπερ σημασία γιατί σε ηλεκτρικά όργανα μασίφ ξύλου παίζουν άλλα πολύ μεγαλύτερο ρόλο), δεν αναρωτήθηκες πού κολλάει ο Thomann? confused0081.gif

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω το μάθημα κιθάρας που κάνει ο δάσκαλος να είναι καλύτερο από τις συμβουλές που δίνει. Αγνόησέ τον και προχώρα σε δοκιμασμένες λύσεις. Αν μας πεις πάνω-κάτω τι θέλεις να παίξεις ή/και για τι τύπο ηλεκτρικής κιθάρας ενδιαφέρεσαι, θα λάβεις απαντήσεις. :)

 

Και κάτι άλλο: μην περιμένεις να αξιολογήσεις την τάδε κιθάρα στο στάδιο που βρίσκεσαι. Για πολύ καιρό ακόμα η κιθάρα θα αξιολογεί εσένα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου