Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ενισχυτή...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,μάλλον θα πάρω τον fender blues junior αλλά με προβληματίζουν 2 πράγματα.Πρώτον τον έχω ακούσει μόνο μέσω samples μιας και δεν τον βρίσκω πουθενά στην Αθήνα για δοκιμή και δεύτερον η έντασή του.Για το πρώτο προφανώς δεν μπορείτε να με βοηθήσετε αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι πάνω στο δεύτερο.Η έντασή του φτάνει για home studio με drums χώρις να του πετάξω ένα μικρόφωνο μπροστά;Αν όχι μπορώ να του συνδέσω μια καμπίνα 8 Ohms,100 Watt(ή παραπάνω) στην έξοδο του ηχείου του(αντί για το ηχείο του) και να μου δίνει 100 Watt(ή παραπάνω);

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Λοιπόν, η ένταση του συγκεκριμένου είναι ό,τι πρέπει για hme studio, practice κτλ. Πιστεύω ότι θα σε καλύψει χωρίς να κρειαστεί κάτι παραπάνω.

 

Τώρα όσον αφορά την καμπίνα που λες στο τέλος, δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, αλλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν θέλεις οποιαδήποτε καμπίνα, αρκεί η αντίστασή της σαν σύνολο να μην είναι μικρότερη από αυτήν που επιτρέπει η έξοδος του ενισχυτή.

 

Τα watt του ενισχυτή πάντως δεν εξαρτώνται από την καμπίνα και τα μεγάφωνα. Τα watt που αναφέρουν τα τελευταία (τα μεγάφωνα δηλαδή) αντιστοιχούν στη μέγιστη ισχύ που μπορούν να δεχτούν. Τα watt που αναφέρουν οι ενισχυτές είναι οι μέσες τιμές ισχύος. Με άλλα λόγια ένας ενισχυτής 50watt σε κάποιο peak μπορεί να δώσει στιγμιαία και 100watt. Έτσι, το μεγάφωνο-καμπίνα καλό είναι να έχει μια διαφορά ασφαλείας ώστε να μπορεί να σηκώσει τέτοια peaks ισχύος. Στους ενισχυτές combo, οι κατασκευαστές εννοείται ότι τα έχουν προβλέψει όλα αυτά, οπότε δεν πρόκειται να υπάρξει κανένα πρόβλημα. 8)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που αναρωτιέμαι είναι εαν θα κερδίσω τίποτα σε ένταση βάζοντας πχ. μια 100 Watt καμπίνα στην έξοδο του ηχείου(στα 8 ohms όπως και η αντίσταση της εξόδου στον συγκεκριμένο ενισχυτή) αντί για το ηχείο του ενισχυτή

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta watt της καμπίνας δεν θα παίξουν κανένα ρόλο, αφού σίγουρα θα είναι περισσότερα από τον ενισχυτή σου, άρα θέμα να κάψεις την καμπίνα δεν θα υπάρχει, εκτός αν βάλεις τέρμα τον ενισχυτή και αρχίσει τρελό κλιπάρισμα

 

αυτη την κίνηση την κανει κάποιος για να εκμεταλλευτεί τα 2 ή 4 ηχεία της καμπίνας, που συχνά είναι και μεγαλύτερα και πιο ευαίσθητα από το ένα του κόμπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ρα συνδέοντας τον 15άρη fender blues junior με μια καμπίνα θα μου δίνει 15 watt ή περισσότερα;Από πλευράς όγκου θα έχω περισσότερο με μια καμπίνα αλλά αν δεν κερδίζω και κάτι σε ένταση δεν πολυαξίζει

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου δίνει πάντα 15Β αλλά ΔΕΝ σε ενδιαφέρουν τα βατ, σε ενδιαφέρουν τα ντεσιμπελ!

 

αν η καμπίνα έχει ΔΥΟ ηχεία, η ένταση σε ντεσιμπέλ θα αυξηθεί κατά 3, κι αν έχει 4, κατά 6

 

επίσης λόγω ΚΑΙ μεγαλύτερων ΚΑΙ περισσότερων μεγαφώνων θα έχεις και τον παραπάνω όγκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου