Προς το περιεχόμενο

Σωστή χρήση λάμπατου ενισχυτη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάτοχός ενός bogner alchemist. Θέλω την σειρά των βημάτων που ακολουθούμε για να χρησιμοποιήσουμε έναν λάμπατο ενισχυτη κ κατά την διάρκεια της πρόβας κ κατά την διάρκεια μιας ζωντανής εμφάνισης! ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρόντισε και στο live αλλά και στην πρόβα να είναι ανοιχτός.

 

 

 

Και αν θες βλέπεις....

http://www.noiz.gr/index.php?topic=183186.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168463.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10043.0

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Βεβαιώσου οτι ο ενισχυτής ειναι στο STANDBY ON θέση.

Ανοίγεις τον ενισχυτή (POWER ON)

Περιμενεις κανένα λεπτάκι (με 2) ή μέχρι να σετάρεις τα gadgetakia σου

Μετά βάλε το STANDΒY στο OFF ή PLAY (αν εχει)

 

Rock ON!

 

Σε περίπτωση διαλείμματος - βάλε το STANDBY στο ON και κανε το διαλειμμά σου. Μετα το διάλειμμα βαλτο στο STANDBY OFF ή PLAY αν έχει.

 

Για κλείσιμο, άφησε το STANDBY στο ON (για την επόμενη φορά) και μετά σβήσε τον ενισχυτή.

 

Λενε οτι ειναι καλό να κρυώσουν οι λάμπες πριν την μεταφορά.

Επίσης λένε απλά να κλείσεις τον διακόπτη του ON/OFF και να μην πειράξεις το STANDBY (να ειναι στο OFF/PLAY) γιατί βοηθάει στο να "αδειάσουν" οι πυκνωτές.

 

Και τα 2 ειναι σωστά.

Αυτο που προτείνω ειναι και στο ανοιγμα και στο κλείσιμο να έχεις τα volume / master volume στο 0

 

Καλό παίξιμο

 

Φιλικά

Ανδρέας

 

ΥΓ: Εχε πάντα μαζί σου εφεδρικές λάμπες και ασφάλειες. Και προσοχή στις μεταφορές

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρωταω ολα αυτα, γιατι προχθες σε ενα live σε μια παραλια ειχα ενα ατυχες συμβαν!!

Πριν παω για soundcheck ειμασταν στο σπιτι του κιθαριστα οπου ειχαμε τα οργανα.

Το ανοιγω τον αφηνω να ζεσταθει παιζω κανονικα, αυτο απο τις 6 κ μιση μεχρι τις 8 mode .

τον βαζω σε stand by mode 10 λεπτα να κρυωσει με κλειστες εντασεις κ μετα τον σβηνω, τον αφηνω κ αλλα 5 λεπτα να κρυωσει κ μετα τον φορτωνω στο αμαξι κ τον παω στην παραλια!!

τωρα εκει τι συνεβη:

καποια στιγμη σηκωσε μια ανεμοθυελα κ μια μπασοκεφαλι marshall, η οποια ηταν σε stanby mode επεσε κατω κ ακουμπησε τον δικο μου που ηταν διπλα ο οποιος ηταν κ αυτος αναμενος!! Ο Bogner o δικος μου δεν επεσε αλλα τρανταχτηκε. οποτε τον εσβησα κ μετα απο 20 λεπτα που τον ανοιξα για να παιξω:

1 δεν ειχα ενταση πολυ

2 δεν μπορουσα να αλλαξω καναλια

 

αφου εκανα καποιες προσπαθειες, να παρω απο αλλου ρευμα, να τον κλεισω να δω μηπως φτιαξε αλλα ματαια..

τελικα τον μαζεψα κ επαιξα με εναν αλλον.

 

3 ωρες μετα αφου τον εστησα σπιτι μου επαιζε μια χαρα!!

τι συνεβη τελικα:

1 δεν ειχε κρυωσει καλα

2 φταιει που τρανταχτηκε

3 φταει το ρευμα

 

σε λιγες μερες εχω παλι live σε καποιο νησι κ δεν θελω να παθω το ιδιο!!

 

σορρυ αν σας κουρασα!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον βαζω σε stand by mode 10 λεπτα να κρυωσει με κλειστες εντασεις κ μετα τον σβηνω, τον αφηνω κ αλλα 5 λεπτα να κρυωσει

 

ΓΙΑΤΙ παιδακι μου κανεις ολη αυτη τη φασαρια?

 

Οταν τελειωσεις με τα παιξιματα σου απλα ΚΛΕΙΝΕΙΣ τον ενισχυτη (με το power off) ,εχοντας τον ενισχυτη στο SB ΔΕΝ "κρυωνει" ετσι κι αλλοιως.

 

Προφανως καποια λυχνια βγηκε απο τη θεση της οταν ταρακουνηθηκε ο ενισχυτης,τσεκαρε αν πατανε ολες καλα στις βασεις τους...

 

Ενισχυτες ειναι ,οχι ...μπιμπελο...δεν χαλανε ετσι ευκολα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ενισχυτες ειναι ,οχι ...μπιμπελο...δεν χαλανε ετσι ευκολα... ;D

 

Η αληθεια ειναι Νικο πως εμενα εχει φοβηθει το ματι μου με τον Koch μου. Ευλαβικα του συμπεριφερομαι διοτι ειχα ενα θεματακι και οταν τον πηγα για επισκευη μου λεει ο μαστορας....κι αλλος ??? εχω τρελαθει να τους φτιαχνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ενισχυτες ειναι ,οχι ...μπιμπελο...

 

ΑΑΑΑΑ

Μην το λες...εγώ ξέρεις πόσο θέλω να στολίσω τον v55hd στο σαλόνι μου? Υπαρχει καλύτερο μπιμπελο?...Αλλά θα μου κάνει έξωση η γυναίκα μου οπότε...μένει στο γκαράζ...χαχαχαχα!!!!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι Νικο πως εμενα εχει φοβηθει το ματι μου με τον Koch μου. Ευλαβικα του συμπεριφερομαι διοτι ειχα ενα θεματακι και οταν τον πηγα για επισκευη μου λεει ο μαστορας....κι αλλος ??? εχω τρελαθει να τους φτιαχνω!

 

Έχουν πέρασει 2 koch απο εμενα, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

 

Βλέπω συχνά τέτοια θέματα σχετικά με το πως ανοίγουν, κλεινουν (κλπ) οι λαμπάτοι ενισχυτες... απλά πράγματα τα οποία μεγαλοποιούνται, δεν ξέρω πως!

Ανοίγεις το ενισχυτάκι, το αφήνεις κανα λεπτό να ζεσταθεί και μετά ανοίγεις το standby και παίζεις! απλα!

Κλείνεις το ενισχυτάκι, απο το ΟΝ του απευθείας ή έστω πρώτα standby και μετά off, και τέλος!

Το μόνο που πρέπει να προσέχει κάποιος και σπανιότατα προσέχει, είναι να μην τον μεταφέρει - ταρακουνησει όσο ειναι ζεστός μετά το κλεισιμο.

Αν τον κλεισεις αμέσως μόλις τελείωσει η πρόβα - το λαιβ, μεχρι να μαζέψεις, να πεις 2 κουβέντες με κάποιον, έχει κρυώσει αρκετά για να είναι οκ για μεταφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που πρέπει να προσέχει κάποιος και σπανιότατα προσέχει, είναι να μην τον μεταφέρει - ταρακουνησει όσο ειναι ζεστός μετά το κλεισιμο.

Για να μην σου πω ότι και αυτό δεν είναι πολύ σοβαρό. Φτάνει να μην τον κοπανάς αλύπητα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου