Προς το περιεχόμενο

Fender Hot Rod Deluxe III. Επιλογή εξωτερικής καμπίνας + μεγαφώνου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Ελπίζω να υγιαίνετε.

 

Αποφάσισα να πάρω μία εξωτερική καμπίνα για τον HotRodDeluxe III που έχω, για να την βάλω σε isolation box και να ηχογραφώ το βράδυ με ησυχία (ελέω μικρού υιού 😁). Νομίζω ότι combo ενισχυτής δεν επιτρέπεται να μπει μέσα σε isolation box, διότι θα ΄΄ανάψει'' από τη ζέστη, η οποία θα εγκλωβίζεται εκεί. Θέλω τη γνώμη σας για το τι να διαλέξω.

 

- Προσωπικά, ΔΕΝ θα ήθελα να αλλάξω τον χαρακτήρα του ενισχυτή μου (όσο αυτό γίνεται, βέβαια). Το στοκ μεγάφωνο (Celestion G12P-80) μου αρέσει.

- ΜΟΝΟ αναβάθμιση σε κάτι καλύτερο θα δεχόμουν, πράγμα για το οποίο θέλω τη γνώμη σας, διότι δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω τεστ με διαφορετικά μεγάφωνα.

- Με ενδιαφέρει καμπίνα 1x12. Όχι κάτι παραπάνω, νομίζω ότι αρκεί.

 

1. Υπάρχει κάτι σε έτοιμο να ''χτυπήσω'' και να ξεμπερδέψω;

2. Η περίπτωση του να πάρω μια Harley Benton καμπίνα πχ και να αλλάξω το στοκ μεγάφωνο -εφόσον δεν με καλύπτει ηχητικά- είναι καλή; Αν ναι, ποιο θα προτείνατε;

3. Το ύψος του budget που θα διέθετα δεν είναι απαγορευτικό ως παράγοντας. Φτάνει να μην ξεφεύγουμε, έτσι; 😁

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά 

 

https://www.thomann.de/gb/harley_benton_g112_vintage_b_stock.htm

 

Και δεν χρειάζεται και αλλαγή το μεγαφωνο

 

Από την τωρινή σου καμπίνα, του ενισχυτή δηλ,που είναι φτιαγμένη από...πεπιεσμένο χαρτί είναι σαφώς αναβάθμιση. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι η απλή που κάνει 60τόσα με το ΗΒ μεγάφωνο μια χαρά είναι.

Την έχω.

Πολύ καλή ποιότητα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν χρειαζόμουν 16Ω μεγάφωνο δεν θα άλλαζα το 8άρι που έχει μέσα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Με τι ήχο παίζεις (καθαρά ή βρώμικα), και σε τι εντάσεις θα ηχογραφείς?

Παίζω με καθαρό ήχο και βάζω τα πετάλια μου (οverdrive, distortion) μπροστά. Οι εντάσεις που θέλω να ηχογραφώ είναι εντάσεις ενισχυτή που έχει μικρόφωνο(α) μπροστά από το μεγάφωνό του. Δηλ μια ένταση ικανή για να γράψεις έναν ενισχυτή με μικρόφωνο. 

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον παίζεις βρώμικα, δεν θα σε ικανοποιήσει το απλό HB μεγάφωνο. Επίσης, ενημερωτικα, είναι πολύ λίγα db (λογικά κάτω από 95), και η καμπίνα είναι μεγαλύτερη σε σχεση  την G112 vintage. Κοινώς, να προτιμησεις καμπίνα με celestion...

 

Μια εναλλακτική, θα ήταν αυτή, η οποία είναι από plywood.

 

https://www.muziker.gr/soundking-tg112

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, FatalV είπε

Παίζω με καθαρό ήχο και βάζω τα πετάλια μου (οverdrive, distortion) μπροστά. Οι εντάσεις που θέλω να ηχογραφώ είναι εντάσεις ενισχυτή που έχει μικρόφωνο(α) μπροστά από το μεγάφωνό του. Δηλ μια ένταση ικανή για να γράψεις έναν ενισχυτή με μικρόφωνο. 

 

Μια χαρά λοιπόν είναι η καμπίνα που σου πρότεινα, το Celestion Vintage 30 είναι από τα  industry stds.

 

Δώσε του μόνο λίγο χρόνο για να στρώσει.

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου