Προς το περιεχόμενο

Μικρότερες σωστές διαστάσεις για home studio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Θέλω να χτίσω στην ταράτσα ενα μικρό δωμάτιο, να βάλω μέσα τα μπρίκια μου ;P για να επικοινωνώ μαζί τους καλύτερα.

Έχω άδεια μόνο για 15 τετραγωνικά οπότε και 8α πρέπει να κάνω μια σχετική οικονομία για το τι θα βάλω μεσα.

 

Σχετικά με τα υλικά έχω βρεί πολλά θέματα στο forum, εχω ψαχτεί και λίγο έξω και έχω καταλήξει σε ιτονγκ (κάπως έτσι),οροφή με πάνελ πολιορεθάνης, Αλουμινάνια πόρτα και παράθυρο με διπλά τζάμια και πλακάκια απο επισμαλτωμένο γρανίτη. Ελπίζω να είναι καλή επιλογή.

 

Το πρόβλημα μου είναι σχετικά με την επιλογή των διαστάσεων ενός σωστού μικρού home studio. πχ εχω 15 τμ. να το πάω 3χ5 , 2χ6, 4χ4? Το ταβάνι?

 

Τι λέτε?

Τι είναι καλύτερο gia 17τμ το πολύ? (άντε να κάνω και μια μιαμουνιά να φάω 2τμ αν υπάρχει σοβαρός λόγος).

 

Διαστάσεις πόρτας και παραθύρου? (ή να ξεχάσω το παραθυρο?)

Ταβάνι με κλήση ή όχι?

 

Δεν ζητάω να κάνω παπάδες αλλα αν υπάρξουν πληροφορίες γιατί να μη γίνει όσο σωστότερη δουλειά γίνεται..

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου 15 τ.μ. ειναι αρκετος χωρος (εγω δουλευω σε 9 τμ!).Αν μπορεις,αφου θα το χτισεις απο την αρχη,να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ γιατι ευνοει τα στασιμα κυματα στο χωρο λογω συμμετριας.Οσο πιο ασυμμετρος ο χωρος-τοσο το καλυτερο!Το ταβανι ειναι καλο να εχει κλιση (κυριως εκει που θα εχεις τοποθετησει τα monitors και την θεση ακροασης) περιπου 30 μοιρες.Κανε απο πριν μια μελετη ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ σε χαρτι για το που θα τοποθετησεις οργανα,βασεις,υπολογιστες κλπ για καλυτερη εργονομια που ειναι πολυ σημαντικο ζητημα ειδικα αν θα φιλοξενεις και αλλους μουσικους για να δουλευετε μαζι.Καλο ξεκινημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

3 x 5 με ελαφρά κλίση στο ταβάνι ακούγεται μια χαρά.

Παράθυρο θα φέρνει φως αλλά όσες τρύπες παραπάνω τόσες περισσότερες πιθανότητες διαροής ήχου/ θορύβου θα έχεις.

Με προσοχή λοιπόν δώσε τόση σημασία στα πορτοπαράθυρα όση και στους τοίχους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος που έχεις στη διάθεσή σου είναι μια χαρά αρκεί να μην τοποθετήσεις μέσα κάποιο ογκώδες έπιπλο. Η ηχομόνωση που έχεις κατα νου είναι μια χαρά ωστόσο υπάρχουν και άλλα ήδη κατασκευών. Ρίξε μια ματιά στο site της knauf, με μια μικρή επιφύλαξη στις προδιαγραφες ( κατασκευές γνωστών εταιριών αποδείχθηκε ότι κόβουν εώς και 15 db λιγότερα απ' όσο υπόσχονται). Επέλεξε βαριά υλικά. Τοποθέτησε λάστιχο στις επαφές της κατασκευής με το κτίσμα. Επένδυσε το εσωτερικό με χαλί για τις ανακλάσεις (είναι λιγότερο αποτελεσματικό από τα υπόλοιπα ηχοαπορροφητικά μέσα αλλά πιο οικονομικό). Το παράθυρο μάλλον είναι πολυτέλεια αλλά αν διαθέτεις τα χρήματα βάλε ένα διπλό ( πρώτο τζάμι κάθετο στο επίπεδο και το εξωτερικό κεκλιμένο), και τέλος δώσε τεράστια προσοχή στην ποιότητα των κουφωμάτων γιατί μπορεί να θάψουν όλη την ηχομόνωση. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks everybody :)

Τελικα δεν 8α με παρει 3 χ 5 ... Θα γινει κα8αρό 3χ4.40 ... ελπίζω να είναι οκ ... Θα κάνω και ενα προχειρο σχεδιάκι και 8α το ανεβασω να το δείτε.

 

*Τα vinyl και τα cd Δηλαδή να μην τα βάλω μέσα? θα είναι καταστροφικό? Είναι 2 μεγάλα έπιπλα πάτωμα - ταβάνι.

Ακόμα θέλω να βάλω ένα γραφείο με 2 pc, controller κτλ και ενα έπιπλο για τα 'DJ' μηχανήματα (mixer - πικάπ) ... Είναι υπερβολή? Θα είναι πακέτο να κάνω ξεχωριστό δωμάτιο για το dj booth. :-/

 

*Tα monitor να στηθούνε στο 4,40 ή στο 3?

 

ΕDIT:

Κάτι σαν και αυτό σκέφτομαι :

 

test7qv.jpg

 

:roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αρα να κάνω ενα 'ανώμαλο' δωμάτιο χωρίς παράλληλες...

Αξίζει λες?

Απλά θέλω ενα σωστό δωμάτιο να έχω καλή ακουστική για τις μίξεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου