Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Stopbar bridge


Xtasy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας,

εχω μια κιθάρα και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα , σήμερα παρατήρησα οτι ι μια από της 2 βίδες στο stopbar bridge μου εχει βγει λίγο εξω μαζι με την βάση της απο το ξύλο , δηλαδή βγήκε μέσα απο την τρηπα της , λογικά απο την πίεση τον χορδών, και είναι σαν να φαγώθηκε το ξυλο απο μέσα ...

έβγαλα της χορδές και ξανά έβαλα την βίδα μέσα , αλλά τίποτα οταν ξανά κουρδίσω την κιθάρα αυτο βγενει και πάλι.. τι μπορώ να κάνω?

(είμαι απο επαρχία και δεν υπαρχει κανένας μάστορας κοντά μου . )

ι γέφυρα ειναι αυτή :

http://images.epiphone.com.s3.amazonaws.com/News/2011/N_2026b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου συνιστούσα να την πας σε μάστορα όποτε σε βολέψει. :-\

 

Υπάρχει και η κυανοακρυλική κόλλα ώστε να γεμίσεις την τρύπα αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξει γιατί οι χορδές ασκούν μεγάλη πίεση καθώς τραβάνε κατά κάποιο τρόπο την γέφυρα.

 

Άσε που θέλει και πολύ προσοχή στην εργασία.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα αν δεν το εχεις ξανακανει...αστο

 

Εγώ πιο πολύ φοβάμαι όταν πάει να βγάλει το βαρελάκι όπου μπαίνει και βιδώνει η βίδα μην του φύγει  τπτ στραβά και κάνει ζημιά.

 

Η κόλλα θέλει λίγο λίγο ώστε να γίνεται μια κόκκαλο και μέτα να ρίχνει και άλλη από πάνω.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ δεν υπάρχει κάποια πολύ χοντρή αβαρία (οπότε όντως θα ήταν καλό να επιληφθεί κάποιος πεπειραμένος) και εφόσον είναι το θυληκό του stopbar που κινείται (το "βαρελάκι" που λέει ο kbasilis), είναι πιθανό τυλίγοντάς το με λίγη χαρτοταινία να γλιτώσεις τα περαιτέρω. Τουλάχιστον προσωρινά.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ δεν υπάρχει κάποια πολύ χοντρή αβαρία (οπότε όντως θα ήταν καλό να επιληφθεί κάποιος πεπειραμένος) και εφόσον είναι το θυληκό του stopbar που κινείται (το "βαρελάκι" που λέει ο kbasilis), είναι πιθανό τυλίγοντάς το με λίγη χαρτοταινία να γλιτώσεις τα περαιτέρω. Τουλάχιστον προσωρινά.

 

Ο φόβος μου είναι κατά την προσπάθεια του να βγει "το βαρελάκι" μην καταλάθος το πάει δεξιά αριστερά και την κάνει μεγαλύτερη την τρύπα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τελικά έβαλα ιδική κόλλα γύρω γύρω απο το βαρελάκι , λιγο βεβαία, γιατι αλιως δεν καθότανε, ουτε με τεφλον ουτε με τίποτα,, το άφησα ενα 24ορο να στεγνώσει και τωρα που πέρασα παλι τις χορδές φαίνεται  κομπλέ .. Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τελικά έβαλα ιδική κόλλα γύρω γύρω απο το βαρελάκι , λιγο βεβαία, γιατι αλιως δεν καθότανε, ουτε με τεφλον ουτε με τίποτα,, το άφησα ενα 24ορο να στεγνώσει και τωρα που πέρασα παλι τις χορδές φαίνεται  κομπλέ .. Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σας ..

 

Άντε ωραία και άλλο κακό να μην σε βρει! :D

8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου