Προς το περιεχόμενο

Κατανόηση / Απόλαυση των στίχων σε ένα τραγούδι


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας.

Που φυσικά δεν συγκρίνεται,σε πληθώρα επιλογής λεξεων με τα Αγγλικά.

 

Η σημερινη αγγλικη γλωσσα εχει περισσοτερες λεξεις απο την σημερινη ελληνικη γλωσσα (1 εκατομμυριο σε αντιθεση με τις 700 χιλιαδες της ελληνικης)

 

Κατα τα αλλα LK απλα η γλωσσα που ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ καλυτερα παντα σε.....πληγωνει και περισσοτερο...τοσο απλα.... ;) (ειναι και ο λογος αλλωστε που τα....εγγλεζικα στοιχουργικα πονηματα των...ελληνων ...ιθαγενων κυμαινονται απο....μετρια εως,τις περισσοτερες φορες,τραγικα...)

 

Το «Έρθαν οι εμπόρ να παίρνε τσάμπα τον καπνόν τον χωριάτεν κι ερωτούνε σον λογαριασμόν» .

 

καλυτερα να ψαξεις καποιο παραδειγμα στην καθομιλουμενη ελληνικη...σιγουρα θα βρεις κατι καλυτερο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

... απλα η γλωσσα που ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ καλυτερα παντα σε.....πληγωνει και περισσοτερο...τοσο απλα....

 

Σύμφωνοι.

Κατά αντιστοιχία όμως δεν θα έπρεπε να με κάνει να χαίρομαι και περισσότερο;;

 

 

 

καλυτερα να ψαξεις καποιο παραδειγμα στην καθομιλουμενη ελληνικη...σιγουρα θα βρεις κατι καλυτερο....

 

Αν έχεις κάνα πρόχειρο , ρίχτο προς ανάλυση.... ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ο Ελληνικός λαός είναι αγροτικός.

 

πλακα μας κανεις...

 

ο Ελληνικος λαος ειναι κατα το 50% δημοσιουπαλληλικος...μη τρελλαθουμε κι ολας...

 

δυστυχως τραγουδια για τη....σκληρη ζωη του ελληνα δημοσιουπάλληλου δεν εχουν γραφτει ακομα (συντομα ομως θα γραφτουν...αλμπουμ ολοκληρα...)

 

Αν έχεις κάνα πρόχειρο , ρίχτο προς ανάλυση.

 

παρε μια τραγουδαρα με ΒΟΥΝΑ & πευκα.....(εσυ ζητησες.....φυση.. ;D)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πλακα μας κανεις...

 

Έμειναν και αγρότες...όσοι έμειναν  :P ;D ;D

 

παρε μια τραγουδαρα με ΒΟΥΝΑ & πευκα.....(εσυ ζητησες.....φυση.. ;D)

 

Το τέμπο είναι όντως Bluegrass  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Έτσι να μην φεύγουμε από την country  :P :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα μας κανεις...

 

ο Ελληνικος λαος ειναι κατα το 50% δημοσιουπαλληλικος...μη τρελλαθουμε κι ολας...

 

δυστυχως τραγουδια για τη....σκληρη ζωη του ελληνα δημοσιουπάλληλου δεν εχουν γραφτει ακομα (συντομα ομως θα γραφτουν...αλμπουμ ολοκληρα...)

+1 κάτι μου λεει οτι το blues θα έχει μεγάλη αναπτυξη στην Ελλάδα σε λίγο καιρό, μήπως ειναι καιρος να ανοιξουμε κανενα μπλουζάδικο να τα '  ;D κονομησουμε βρε superfunk?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη προσέγγιση που κάνω είναι η παρακάτω:

 

Ο συγκεκριμένος Αμερικάνικος στίχος (και πολλοί άλλοι) ….έχει μια αισιοδοξία. Προάγει τον αγροτικό τρόπο ζωής, περήφανα, και δεν διαστάζει να απαρνηθεί καταναλωτικά σύμβολα, απαξιώνοντας τα , με το απλό σκεπτικό ότι ΔΕΝ μου κάνουν για την (στην) καθημερινότητά μου.

 

Ο Αντίστοιχος Ελληνικός (και πολλοί άλλοι) , όσο αλήθεια και να βγάζει….βγάζει και μια μιζέρια, μια πικρία….η οποία, έστω και υποσυνείδητα, με αποστρέφει…  

Από την άλλη μπορεί απλά να το χάνω… ;D ;D ;D ;D ;D ;D

edit:

@ oxtaxordos Δεν μιλάω γενικά για τον Ελληνικό στίχο , με παρεξήγησες.  ;D

 

@ Κανιμώθριος ομοίως με ανωτέρω. Μιλάω Θεματολογικά. Όχι γενικά  ;) Εννούσα το  αντίστοιχο θεματολογικά, είτε αφορά Ποντιακό, είτε έντεχνο, είτε ρεμπέτικο...είτε είτε...

 

Καλα νομιζω εχεις αντιληφθει οτι τοσο καιρο,αυτη η κλαψα η μιζερια και η κλαψομοιρια,'θρεφει' τους περισσοτερους τραγουδοποιους ολα αυτα τα χρονια...ιδιαιτερα στο ψευτοεντεχνο υφος...!

Επισης θα συμφωνησω απολυτα σε αυτο που ειπες, οτι οταν κατι ειναι γραμμενο σε ξενη γλωσσα,ε το μυθοποιουμε και λιγο...!

 

 

εδιτ:τοσα χρονια σε φλορουμ,αυτη η πολλαπλη παραθεση,δεν εχω ανακαλυψει ακομα πως γινεται!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημερινη αγγλικη γλωσσα εχει περισσοτερες λεξεις απο την σημερινη ελληνικη γλωσσα (1 εκατομμυριο σε αντιθεση με τις 700 χιλιαδες της ελληνικης)

 

Καμία πηγή για τα στοιχεία αυτά έχουμε;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα γουγλι για ‘‘english is the world's richest language‘‘

 

το ειχα ψαξει πριν απο λιγο καιρο οταν ξαναειχαμε κανει την ,τραγικη ΙΜΗΟ,κουβεντα για την ανωτεροτητα της ελληνικης φυλης και γλωσσας... :P

 

βεβαια η αληθεια ειναι οτι ο ισχυρισμος αυτος ερχεται απο....αγγλοφωνους..‘‘μελετητες‘‘ οπως αλλωστε και ο αντιστοιχος ισχυρισμος για την...παμπλουτιαση ;D της ελληνικης γλωσσας ερχεται μονο απο Ελληνες.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη θα προσπαθήσω να περιγράψω όσο καλύτερα μπορώ αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Κατ' αρχήν σε αυτή σου την ερώτηση, μόνο εσύ ο ίδιος μπορείς να απαντήσεις (ψάχνοντας μέσα σου), γιατί άπτεται του ιδιαίτερου (όπως σε όλους μας) ψυχισμού σου.

 

1. Έχεις κοινωνικοποιηθεί (μέσα από βιβλία, ταινίες, τραγούδια, κλπ) και με την Αμερικανική κουλτούρα (εκτός της Ελληνικής).

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, αν είμασταν κοντά και μιλούσαμε, να μου περιέγραφες τις εικόνες που σου έρχονται στο μυαλό όταν σκέφτεσαι περί Αμερικανικής επαρχίας και δη αγροτικής, ιδιαίτερα παλαιότερων εποχών. Απλές εικόνες στον κινηματογραφικό φακό της συνείδησής σου.

 

2. Ας μείνουμε λίγο στους συγκεκριμένους στίχους, την δομή της φράσης, και ας δούμε τι μπορεί να συμβαίνει εκεί, κάπου στο βάθος.

 

Ξεκινάει με την φράση "don' t need no", φράση κλασσική (σίγουρα θα σου χτυπάει κάποιο καμπανάκι) που προοιωνίζει μια συνέχεια για κάτι απαραίτητο (δεν χρειάζομαι εγώ κάτι που όλοι χρειάζονται, έτσι ώστε να δηλωθεί μια διαφοροποίηση από τους άλλους, και μετά εξηγούνται συνήθως και οι λόγοι).

Όμως εδώ το σκηνικό αλλάζει. Δεν χρειάζομαι (και δεν επιθυμώ) κάτι πολυτελές που όμως όλοι επιθυμούν.

Γιατί άραγε? Τρελός είναι αυτός?

Όχι, απλά βρίσκει έναν πλάγιο τρόπο να σου πει,

α. Πώς ζει και τις καθημερινές του δυσκολίες χωρίς να κλαίγεται και να μιζεριάζει (όπως καλή ώρα συμβαίνει στην Ελληνική έκφραση των δυσκολιών-"είμαι κατατρεγμένος"), "put hay bails in the back", "cross a creek", "tow heavy load".

 

Και οι τρεις αυτές εικόνες, είναι πολύ άμεσες, ευθείες και δυνατές (σκέψου σαν κινηματογραφιστής).

 

β. Ότι η απόκτηση κάποιου πολυτελούς αντικειμένου στην πραγματικότητα δεν θα ελαφρύνει αυτό το καθημερινό του φορτίο (ούτε αυτό δεν είναι ικανό να το κάνει, σκέψου βαρύ φορτίο που "κουβαλάει").

 

Στην πραγματικότητα, αυτό που λέει αυτός ο στίχος, είναι ότι δεν θέλω κάτι πολυτελές που όλοι επιθυμούν, γιατί δεν μπορεί να "πάρει μακριά" τις καθημερινές μου δυσκολίες, και χρησιμοποιώντας αυτό το κόλπο, σε βάζει χωρίς να το πάρεις χαμπάρι μέσα σ' αυτές (γι' αυτές θέλει να σου μιλήσει, αλλά χρησιμοποιεί αυτό το τέχνασμα για να σου τραβήξει την προσοχή, και ταυτόχρονα να μην "ξεπέσει" στο "δεν αντέχω άλλο να με κυνηγάει η μοίρα η κακιά που δεν γεννήθηκα πλούσιος"), χρησιμοποιώντας τρεις πολύ δυνατές εικόνες με άμεσο και σαφή τρόπο, που μιλάει σε ψυχές που έχουν σχέση με την Αμερικανική κουλτούρα, τις συγκεκριμένες συνθήκες ζωής, κοινωνικές δομές, χρησιμοποιώντας επίσης εκφράσεις που χτυπάνε καμπανάκια σε τέτοιες ψυχές.

Εκφράσεις που πλέον έχουν "γράψει" από την ευρεία χρήση τους σε ανάλογου ύφους (και μη) κομμάτια με κοινό χαρακτηριστικό τις δύσκολες συνθήκες διαβίωσης.

 

Ψάξε λίγο μέσα σου, και αν κάτι από όλα αυτά που έγραψα ισχύει, θα είμαι πολύ χαρούμενος.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Στράτο,

από αυτά που έγραψες, δεν ισχύει μόνο κάτι.

Ισχύει το 99%.

Βρίσκω δε την ανάλυσή σου εξαιρετική

Και εννοιολογικά αλλά και τεχνικά.

 

Ξεκινάς από μια συντακτική ανάλυση….ακριβώς αυτή τη διπλή άρνηση…..αυτό το «don' t need no»  και το φτάνεις…..νοηματικά πλέον εκεί που πρέπει.

Μπορεί να μην χρησιμοποιούσα τις λέξεις σου…αλλά ναι, αυτό ακριβώς που περιγράφεις αισθάνομαι και εννοώ.

 

Άρα κρατάω, αυτό που επιγραμματικά είπα στην αρχή, διότι δεν ήξερα που θα πάει η κουβέντα…..ώστε να επικεντρωθώ σε αυτό.

 

Έχουμε να κάνουμε με ένα απλό στιχουργικά κομμάτι.

Όμως έχουμε στον αντίποδα, προσεκτική επιλογή λέξεων (και νοηματικά αλλά και «μουσικά» μέτρο/ ήχος) , καθώς και προσεκτική σύνταξη .

 

Παράδειγμα εκεί που λέει «I don't need no Cadillacs, you can't put no hay bails in the back»…θα μπορούσε άνετα να λέει…: «I don't need no Cadillacs, you can't put no hillbillies in the back»…και αυτομάτως θα το έκανε καγκουριά…και σε νόημα και σε αισθητική.  ;D ;D ;D

 

Δεν θέλω να συνεχίσω την γραμματική ανάλυση, ούτε την νοηματική, αφενώς διότι με κάλυψες….αφετέρου….διότι μάλλον συμφωνούμε και συννενούμαστε 100%.  ;)

 

Θα το επεκτείνω λίγο  στο αντίθετο του,  για να απαντήσω και στον noe13 ταυτόχρονα.

 

Ναι, το έχω καταλάβει με την κλάψα, καταρχήν δεν τη θεωρώ απαραίτητα  πρόβλημα, αρκεί να μην γίνει συνήθεια και αν υπάρχει μόνο εκεί που της αρμόζει.

 

Έχω ακούσει ας πούμε σε πολυφωνικό μοιρολόι τον εξής στίχο:

«ποιό είναι αυτό το λείψανο στο χρυσαφί κοφίνι» .

 

Ήταν από τις σπάνιες φορές που ανατρίχιασα…. Δεν έχει σημασία από τι , αλλά ανατρίχιασα.

 

Δεν το ξεκίνησα αρχικά αυτό το thread, έχοντας στο μυαλό μου το Ελληνική μουσική (μελαγχολία) vs Αμερικάνικη (αισιοδοξία), αλλά είναι κάτι που στην πορεία προέκυψε και μάλλον ισχύει.

 

Ναι, ο βομβαρδισμός Αμερικανικών παραστάσεων ισχύει σε πολλά επίπεδα, όπως και ο Ελληνικός.

 

Προσπάθησα πριν  γράψω το thread να είμαι αντικειμενικός και αποστασιοποιημένος. , κάπου το ανέφερα και πιο πριν.

 

Μου αρέσει όπως εξελίσσεται η κουβέντα γιατί μπαίνουν και παράμετροι που αρχικά δεν υπολόγισα, αλλά και διότι βλέπω πως μερικοί προβληματισμοί, δεν είναι μόνο δικοί μου.

Θα επανέλθω ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ και αύριο , ίσως με νέες διαπιστώσεις.  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου