Προς το περιεχόμενο

Τι ηχεία για Αυτοενισχυόμενη Yamaha EMX-640?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις καλημερες μου σε όλους, ζητώ τις γνωσεις σας για ένα απλό σχετικώς θεμα αλλά αν δεν το κατέχεις ειναι πολύπλοκο.

 

Το λοιπόν:

εχω κληρονομιά στη ντουλάπα και κάθεται μια αυτοενισχυόμενη κονσόλα Yamaha EMX-640 (αναλογική νομίζω είναι και απ' ότι διαβασα 2x200 watt) και αναζητώ ηχεία. Η χρήση προορίζεται, κυρίως για να μην καθεται, για ένα δωμάτιο να συνδέω 1-2 ακουστικές κιθάρες και 1-2 μικρόφωνα και να παίζουμε για χαβαλε ή για πρόβα, (τωρα και με το δικιο σας θα μου πείτε τι τα θες τα μικρόφωνα ρε μέσα σ ενα δωμάτιο με τις 2 ακουστικές) όπως προείπα κυριως για να μην κάθεται αλλά και αν χρειαστει και κάνουμε κανένα παρτάκι σε κάποιον χώρο να την χρησιμοποιήσω.

 

Νόμιζα ότι το θέμα είναι απλό μιας και ως αυτοενισχυόμενη απλώς κουμπώνεις 2 παθητικά ηχεια και όλα καλά. Έτσι  έχοντας τη δυνατότητα από έναν φίλο μου να πάρω δυο σαβουρο-ηχεία Nexo PS8  ;D :P που απλά τα έχει στην αποθήκη, ένας άλλος έξυπνος μου λέει ότι μπορεί να τα κάψω χωρίς τον ενισχυτή τους, που δυστυχώς δεν υπάρχει (τζάμπα χάρηκα αρχικά και είναι και ακριβά τα άτιμα).  Νομίζω 10" ιντσα καλά θα είναι και από θέμα χωρου και αν χρειαστούν για κανένα μικρό live-πάρτυ ή και 8" αλλά για live δεν νομίζω ή μάλλον δεν ξέρω για να είμαι ακριβής αν αρκούν, τα 12" μάλλον θα είναι πολύ μεγάλα  από πλευράς χώρου στο δωμάτιο.

 

Το ερωτήματα είναι:

1.τι ηχεία να πάρω?

2. τι να κοιτάξω από πλευράς χαρακτηριστικών για να ταιριάζουν με την κονσόλα?

3. θα πρέπει να πάρω και ενισχυτή για τα ηχεία ξεχωριστά? τότε δεν καταλαβαίνω την έννοια της αυτοενισχυόμενης, για μόστρα τον έχει γμτ?

 

και

4. Για τα Nexo PS8 μπορεί να κάνει κάποιος ενισχυτής δουλειά και να λυθεί το ζήτημα ή θέλουν τον δικό τους, ο οποίος είναι ακριβός

 

Αυτά και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maximum output power 200 W/4Ω @0.5% THD at 1 kHz

 

Output specifications

POWER AMP OUT (1•2) (A, B) 0.1Ω 4/8Ω Speaker 37.7 W/4Ω (200 W/4Ω)

BRIDGE OUT 0.1Ω 8Ω Speaker 75.4 W/8Ω (400 W/8Ω)

MAIN OUT 600Ω 10 kΩ Lines +4 dB (1.23 V) +20 dB (7.75 V)

MONITOR OUT 600Ω 10 kΩ Lines +4 dB (1.23 V) +20 dB (7.75 V)

 

Από το μάνουαλ της Yamaha οπότε θες ηχεία παθητικά εώς 200w στα 4Ω όχι κάτω από 10", ενισχυτή δεν χρειάζεσαι εφόσον η κονσόλα είναι αυτοενισχυόμενη.

 

Τα nexo καλό είναι να δουλεύουν με τους αντίστοιχους nexo ενισχυτές αλλά δεν σημαίνει ότι θα καούν αν δουλέψουν με οποιονδήποτε άλλον ενισχυτή, απλά πρέπει να  ταιριάζει στα χαρακτηριστικά κάθε ηχείου οπότε δεν ισχύει κάτι τέτοιο για οποιοδήποτε nexo.

 

τίποτα δεν καίγεται αν ξέρεις πως να το δουλέψεις σε νορμάλ συνθήκες και εντάσεις και με σωστό eq εννοείται. απλά συνέδεσε 2 ηχεία παθητικά κρατήστε μέτρια τις εντάσεις-σωστό eq όχι τα μπάσα στο τέρμα- μην υπεροδηγείτε το ηχεία σε παραμόρφωση και μην πειραματίζεστε τύπου "αν το βάλω στη πρίζα τι θα γίνει" ;D και όλα μια χαρά θα είναι.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θες ηχεία παθητικά εώς 200w στα 4Ω όχι κάτω από 10", ενισχυτή δεν χρειάζεσαι εφόσον η κονσόλα είναι αυτοενισχυόμενη.

 

συμφωνώ φυσικά με τις οδηγίες χρήσης, αλλά θα μου επιτρέψει ο Σταύρος ελπίζω 2 διευκρινήσεις για την αποφυγή πιθανών παρανοήσεων από κάποιους που δεν κατέχουν επαρκώς το αντικείμενο... ;)

 

1. σύμφωνα με τον κατασκευαστή μπορείς να χρησιμοποιήσεις και 8ωμα (με προσοχή ακόμα και 16ωμα) ηχεία (αν ακολουθήσεις το manual για τις συνδέσεις και τις οδηγίες του Σταυρού στην χρήση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα)... μάλιστα σου δίνεται και το δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις το τελικό της στάδιο σε BRIDGE mono mode οπότε μπορείς να συνδέσεις ένα μεγαλύτερο 8/16 άρι δημιουργώντας ένα ισχυρό μόνιτορ πχ για κιθάρα...

 

2. η διάμετρος του woofer ενός ηχείου από μόνη της δεν δηλώνει τίποτα σημαντικό ώστε να δικαιώνει όσους την χρησιμοποιούν "αφοριστικά" ως κριτήριο επιλογής... είναι μια απλή "ένδειξη" για την συμπεριφορά ενός οποιουδήποτε ηχείου στην χαμηλή συχνοτική του περιοχή (μπάσα κατά το λαικόν)...

αυτή εξαρτάται από ένα σύνολο χαρακτηριστικών όπως η ποιότητα κατασκευής του μεγαφώνου, το μέγεθος του μαγνήτη, ο όγκος σε λίτρα της καμπίνας και η τεχνοτροπία φόρτισης της (ακουστικής ανάρτησης, bass reflex κλπ)...

στην πράξη ας πούμε, υπάρχουν πολλά 8ιντσα που "κατεβαίνουν" στα 40-45 hz που δεκάδες δεκάρια, δωδεκάρια ακόμα και 15 άρια δεν βλέπουν ούτε στον ύπνο τους...  ;D

έχει βέβαια επικρατήσει στο PA μια λογική "πίτσα με το μέτρο" αλλά δεν παύει να είναι "μπακάλικη" στην τεχνική ουσία της...

 

όταν διαλέγουμε ηχείο το βασικό κριτήριο που κοιτάμε σε αυτή την περίπτωση είναι το spec της απόκρισης του χαμηλά και όχι η διάμετρος του woofer... κι αυτό για να αποφύγουμε "πονηριές" των κατασκευαστών με προσοχή για την απόκλιση του από το φλατ ψάχνοντας για τιμή στα +-3db τουλάχιστον κι όχι στα ασαφή -10 ή στην μη αναγραφή που συνήθως τα υπονοεί...

 

τέλος μπορείς να κατεβάσεις το manual από εδώ:

https://usa.yamaha.com/files/download/other_assets/4/318554/EMX640E.pdf

 

και από την στιγμή που διαβάσεις στην σελίδα 7 τον σωστό τρόπο σύνδεσης (θέλει λίγο προσοχή) μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα (παρεμπιπτόντως 8ωμα και 8ιντσα) Nexo PS8 που διαθέτεις ή οποιοδήποτε άλλο θελήσεις σταθμίζοντας σωστά τις ανάγκες σου ως προς την χρήση, τον χώρο και την τσέπη σου...

 

 

ΥΓ. σόρυ για την παρέμβαση...  :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα πέσει διαβασμα βλέπω...,  ???

 

μήπως εχετε να προτεινετε και κάποια ηχεία ενδεικτικα να παρω μια ιδεα, διότι δεν γνωρίζω τι παίζει από εταιρείες σ αυτόν τον τομέα. Δεν έχω σκοπό για τη χρήση που τα θέλω να ρίξω πολλά λεφτά (τα χοντρά πεφτουν στο ηλεκτρικό κομμάτι, κιθάρες - ενισχυτές - πετάλια) για να δώ και τι μπάτζετ χρειάζεται το όλο εγχείρημα και αν αξίζει.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι 200w και πάνω ΕΩΣ 200watt δηλ 200 και κάτω το RMS κοιτάς όχι το peak

 

το SP210 μια χαρά θα κάνει αλλά μπορείς να βρεις και πολύ φτηνότερα

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το SP210 μια χαρά θα κάνει αλλά μπορείς να βρεις και πολύ φτηνότερα

 

όπως? Sorry αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια ηχεία και δεν έχω ιδέα απο το τι εταιρείες παιζουν. Κοιταζω στο net αλλά δεν γνωρίζω αν είναι και ποιοτικά, (στο βαθμό που μπορουν να είναι σε αυτές τις τιμές) και τα metro τυχαία τα έβαλα ως παραδειγμα, thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 τέτοια μια χαρά θα είσαι για τη δουλειά που θες πρόβες κτλ https://www.thomann.de/gr/fun_generation_pl_110_p.htm

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου