Προς το περιεχόμενο

Fender Super Champ X2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τις προενισχυτικες αρχιζεις γιατι αυτες κανουν τη μεγαλυτερη ηχητικη διαφορα.

Αυτες τις εχω δοκιμασει σε Laney LC30, σε σχεση με τις stock Sovtek ηταν η νυχτα με τη μερα.

 

http://www.thomann.de/gr/tad_rt011_roehre_7025s_mullard.htm

http://www.thomann.de/gr/tad_rt080_tube_7025_wa.htm

 

Δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις λαμπες αν δεν ακουσεις πρωτα τον ενισχυτη για μηνες, γνωρισεις τον ηχο του και δεις τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις δίκιο αλλα μιας και θα κάνω την παραγγελία έλεγα να τις πάρω απο τώρα για να μην

 

πληρώνω μεταφορικά.

 

Για τελικές τι μου προτείνεις να βάλω.

 

Τέλος χρειάζεται re-bias αν αλλάξω οποιαδήποτε λάμπα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει πολλες επιλογες ο Thomann http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=6ab02344bdbb39506605b07a7f4e9f7b&sw=6v6&gk=GITU&bn=

 

Δε γνωριζω τον ενισχυτη για να πω αν θελει bias. Για ολες τις λαμπες παντως, θα δωσες χρηματα που μπορεις να τα δωσεις για καμπινα/μεγαφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προενισχύτρια tesla , τελικές gt groove (ακριβές διότι πετάνε τις μισές στο testing) , οι tda ειναι κινέζικες "επιλεγμένες" απο συγκεκριμένο "ειδήμονα", bias μονο στις τελικές υπάρχει , στο superchmap και για τις δύο μαζί (ένα ποτενσιομετράκι μόνο). Banzai με 7 ε μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GT Groove... Aν εννοείς τις Groove Tubes, (α) είναι μετριότατες, (β) η υψηλή τιμή τους δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λες, που είναι κάτι συνηθισμένο για όλους τους κατασκευαστές (που και η Groove Tubes δεν είναι καν). Μου φαίνεται κάπως σαν αναπαραγωγή του διαφημιστικού υλικού του μάρκετινγκ - κάνε λίγο τη δικιά σου έρευνα αγοράς μιας και τα πράγματα είναι διαφορετικά!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχασα λιγο τη μπάλα........ :)

 

Τελικά τι προτείνεται να βάλω στον ενισχυτή??

 

Σε άλλα φορουμ όλοι λενε jj τελικές.

 

Αλλοι λένε messa για προενίσχυση.

 

Χάθηκα λιγο συγχωρέστε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JJ είναι μια χαρά. Και οι TAD που προτάθηκαν προηγουμένως είναι και η δικιά μου πρόταση, μιας και είμαι πολύ ικανοποιημένος από ότι έχω δοκιμάσει από αυτούς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Χωρίς να γίνομαι κουραστικός θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις.

 

Σκέφτομαι να τον αγοράσω κυρίως για το σπίτι και μόνο.

 

Βρήκα μόνο ένα thread για αυτό ρωτάω.

 

1) Πως είναι η συμπεριφορά του με πετάλια?

2) Τι αλλαγές μπορώ να κάνω (ηχείο ή λάμπες).

3) Συγκριτικά με τον Fender Blues Junior III είναι η μέρα με τη νύχτα?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Έχω τον XD σπίτι. Εχει πολύ ωραίο φεντερίσιο καθαρό κανάλι, 3 πολύ καλούς στο 2ο κανάλι, ωραία εφέ (το δικό σου θα έχει δυνατότητα παραμετροποίησης), δυνατός για σπίτι-διαμέρισμα (πάνω από το 2 δεν έχει ανέβει στο καθαρό κανάλι) αλλά πάσχει από ηχείο και συχνωτικά και τα παίζει (μπουκώνει) αν φτάσεις στο 7 της έντασης.

 

Θέλει οπωσδήποτε αλλαγή ηχείου ή εξωτερική καμπίνα.

Εγώ πήρα καμπίνα με 2x12" V30's και είναι υπέρ του αναμενόμενου καλός.

Βέβαια, τώρα τον ανοίγω maximum στο 1 ;D (αλλιώς αρχίζει η γκρίνια και όπως είναι γνωστό, η γκρίνια σκοτώνει τη μουσική ;D ;D)

 

Οι λάμπες του είναι μια χαρά. Βέβαια, θα τον ακούσεις πριν τον αγοράσεις και πριν αλλάξεις το οτιδήποτε. Νίκησε το GAS σου σε μια μικρούλα μάχη...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gt groove tubes για καθαρά (και ναι είναι κατασκευαστής στο μακρινο california , και ναι είναι ο μόνος κατασκευαστής με research dpt , και ναι ειναι απο τους ελάχιστους που δεν χρησιμοποιούν τα μηχανήματα που ξεπούλησε η philips και η telefunken 20-30 χρόνια πρίν, και ναι παράγει και τυπους λυχνιών που σχεδιάζει μόνη της αντί για απομιμήσεις 60ετίας , και ναι είναι ακριβές , και ναι την "σιγοντάρει" η fender > τυχαίο?? ...) ,

ή jj για '"βρωμιάρικα" , > αυτές παίζουν στα περισσότερα φόρουμ ΓΙΑ ΤΟΝ SUPERCHAMP XD

http://www.tubefreak.com/tubesnos.htm

o APALEFTOS στα είπε μια χαρά .Να προσθέσω ότι θες και ένα attenuator + headfone out (30 € do it yourself) που δεν έχει ο XD και είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που θα στο πω έτσι αλλά έχεις σχεδόν όλα σου τα "facts" λάθος, και πρόχειρα ξεσηκωμένα από διάφορα λινκς του Γούγλη. Όχι, δεν είναι κατασκευαστής. Είναι rebrander λυχνιών (παίρνει έτοιμες λυχνίες από κατασκευαστές σύμφωνα με τα specs που ζητάει και τους κολλάει την ετικέτα της μετά από υποτυπώδες έλεγχο και matching) που εδώ και χρόνια ανήκει στην Fender. Η Fender συνήθως την χρησιμοποιεί ως οικονομική λύση λυχνιών στους ενισχυτές της, κάτι που ενίοτε κάνουν και άλλες εταιρίες. Η λυχνία που όντως κατασκευάζει από τις δεκάδες άλλες που πουλάει είναι... μια, η 6L6GE (κι αυτή είναι μια σχετικά πρόσφατη εξέλιξη). Aυτό όμως δεν αρκεί για να της δώσει τον τίτλο του κατασκευαστή, κάτι που λίγες και γνωστές βιομηχανίες κάνουν πια παγκοσμίως.

 

Toν attenuator τι να τον κάνει στα 15W? Εκτός κι αν θέλει να τερματίζει τον ενισχυτή για να "σπάει" λίγο, είναι παντελώς άχρηστος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου