Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ενισχυτή με πιστό Line out ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, ο τίτλος και μόνο τρομάζει, αλλά αν και έψαξα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Έχω φτάσει σε ένα σημείο να έχω ακούσει αρκετούς ενισχυτές, να έχω αρκετούς από αυτούς στο προσωπικό μου στούντιο, και να έχω καταλήξει στον ήχο μου. Ποιο είναι το πρόβλημα.

 

Στα live παίζω πάντα line out (από πεταλιέρα) -καθώς όλοι οι υπόλοιποι παίζουν έτσι άρα δεν γίνεται να έχω ένα ενισχυτή να βροντάει ανάμεσά τους- και ποτέ με ενισχυτή και μικρόφωνο. Ο άλλος κιθαρίστας παίζει με boss gt10, ο μπασιστας από το Line out του SWR, και τα τύμπανα είναι ηλεκτρονικά. (Παίζουμε rock και hard rock από τα 80s μέχρι σήμερα, προσωπικά λίγα εφέ, κανένα delay και κανένα chorus :P)

 

Πράγμα που σημαίνει ότι οι 4-5 ενισχυτές που έχω στην διάθεση μου (έχοντας φτιάξει στον καθένα το ηχόχρωμα που μου αρέσει) μένουν στο studio παροπλισμένοι και στην ουσία όλα πάνε στράφι από την ευκολία της πεταλιέρας. Από τους ενισχυτές που έχω, δοκίμασα με τις 2 προενισχύσεις (Marshall JPM1 και Mesa Boogie Recto) να κουμπώσω κατευθείαν από το Line out στην κονσόλα, αλλά ο ήχος ήταν πολύ κάτω του μετρίου χωρίς όγκο και ειδικά τα βρώμικα.... άπαπα!. Άρα τι ψάχνουμε:

 

Έναν ενισχυτή με 2 κανάλια, ο οποίος να μπορεί το ηχόχρωμά του να το μεταφέρει μέσω Line out και το αποτέλεσμα να είναι αποδεκτό/καλό. Είδα π.χ ότι ο Studiotone XL έχει emulated line out (ο μόνος combo που ξέρω) αλλά δεν τον έχω ακούσει ποτέ, θα ήθελα μία γνώμη. Κάποια άλλη πρόταση; Τελικά είναι μονόδρομος το μικρόφωνο στην καμπίνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε google για PALMER SPEAKER EMULATOR ειναι η μονη λυση για αξιοπρεπη direct ηχο .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, ο τίτλος και μόνο τρομάζει, αλλά αν και έψαξα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Έχω φτάσει σε ένα σημείο να έχω ακούσει αρκετούς ενισχυτές, να έχω αρκετούς από αυτούς στο προσωπικό μου στούντιο, και να έχω καταλήξει στον ήχο μου. Ποιο είναι το πρόβλημα.

 

Στα live παίζω πάντα line out (από πεταλιέρα) -καθώς όλοι οι υπόλοιποι παίζουν έτσι άρα δεν γίνεται να έχω ένα ενισχυτή να βροντάει ανάμεσά τους- και ποτέ με ενισχυτή και μικρόφωνο. Ο άλλος κιθαρίστας παίζει με boss gt10, ο μπασιστας από το Line out του SWR, και τα τύμπανα είναι ηλεκτρονικά. (Παίζουμε rock και hard rock από τα 80s μέχρι σήμερα, προσωπικά λίγα εφέ, κανένα delay και κανένα chorus :P)

 

Πράγμα που σημαίνει ότι οι 4-5 ενισχυτές που έχω στην διάθεση μου (έχοντας φτιάξει στον καθένα το ηχόχρωμα που μου αρέσει) μένουν στο studio παροπλισμένοι και στην ουσία όλα πάνε στράφι από την ευκολία της πεταλιέρας. Από τους ενισχυτές που έχω, δοκίμασα με τις 2 προενισχύσεις (Marshall JPM1 και Mesa Boogie Recto) να κουμπώσω κατευθείαν από το Line out στην κονσόλα, αλλά ο ήχος ήταν πολύ κάτω του μετρίου χωρίς όγκο και ειδικά τα βρώμικα.... άπαπα!. Άρα τι ψάχνουμε:

 

Έναν ενισχυτή με 2 κανάλια, ο οποίος να μπορεί το ηχόχρωμά του να το μεταφέρει μέσω Line out και το αποτέλεσμα να είναι αποδεκτό/καλό. Είδα π.χ ότι ο Studiotone XL έχει emulated line out (ο μόνος combo που ξέρω) αλλά δεν τον έχω ακούσει ποτέ, θα ήθελα μία γνώμη. Κάποια άλλη πρόταση; Τελικά είναι μονόδρομος το μικρόφωνο στην καμπίνα;

 

1/ http://www.two-notes.com/en/hardware/torpedo-live/

 

2/ http://two-notes.com/boutique/lang-en/hardware/79-torpedo-cab-3700673800057.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To line out του Studiotone αλλα και αλλων Koch ειναι γενικα αρκετα ανω του μεσου ορου ποιοτικα, ειναι πραγματικα usable. Με το Palmer ισως ομως εχεις ακομα καλυτερα αποτελεσματα και θα σου κοστισει λιγοτερο. Ειναι πιο λογικη λυση εκτος και αν "καιγεσαι" και για νεο ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To line out του Studiotone αλλα και αλλων Koch ειναι γενικα αρκετα ανω του μεσου ορου ποιοτικα, ειναι πραγματικα usable. Με το Palmer ισως ομως εχεις ακομα καλυτερα αποτελεσματα και θα σου κοστισει λιγοτερο. Ειναι πιο λογικη λυση εκτος και αν "καιγεσαι" και για νεο ενισχυτη.

 

Μπα καθόλου! Θέλω απλά να ξεμπερδέψω μια και καλή με την υπόθεση ήχου σε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το έψαξα λίγο... έχει 1000 επιλογές για καμπίνες μικρόφωνα κτλ κτλ, και φοβάμαι ότι θα χαθούμε στη μετάφραση... Το έχεις χρησιμοποιήσει, αν ναι πες μου εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To palmer το είχα και ήταν πολύ καλό γι' αυτό που κάνει. Σε live καταστάσεις βέβαια δεν ξέρω τι θα λέει, δεν το 'χω δοκιμάσει, αν και νομίζω ότι το έχουν χρησιμοποιήσει έτσι αρκετά ονόματα του χώρου, αρα δεν μπορεί....

 

Τα προϊόντα της two-notes αν ακούγονται όπως ακούγεται το vst τους (το καλύτερο vst speaker simulator που έχω ακούσει) θα είναι εξαιρετικά. Ακριβά όμως, αρκετά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα προϊόντα της two-notes αν ακούγονται όπως ακούγεται το vst τους (το καλύτερο vst speaker simulator που έχω ακούσει) θα είναι εξαιρετικά. Ακριβά όμως, αρκετά.

 

Μακράν το καλύτερο power amp- cab sim αυτή τη στιγμή. Το μόνο που ίσως μπορεί να το πλησιάσει κάπως, είναι το cab sim του Axe Fx II.

Το CAB είναι στα 499Ε, πιστεύω οτι αξίζει τα χρήματα του για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει τους ενισχυτές του ή τις προενισχύσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξα λίγο... έχει 1000 επιλογές για καμπίνες μικρόφωνα κτλ κτλ, και φοβάμαι ότι θα χαθούμε στη μετάφραση... Το έχεις χρησιμοποιήσει, αν ναι πες μου εντυπώσεις.

 

Δεν νομίζω να χαθείς, αν επικεντρωθείς σε 2-3 καμπίνες απ'τις 45 που διαθέτει και δουλέψεις με αυτές.Είναι και τα 2 εξαιρετικά απλά στη χρήση ειδικά με το δωρεάν software που δίνει η εταιρεία, για τη διαμόρφωση του ήχου και τον έλεγχό του μέσω υπολογιστή.

Το CAB το έχω 2 εβδομάδες ,έχω όμως το LIVE αρκετό καιρό, το οποίο έχω χρησιμοποιήσει studio και live αρκετές φορές με διάφορους ενισχυτές. Εντυπώσεις... τι να πώ...τα άλλα cab sim που είχα και έχω ήταν απλά οκ, αυτό είναι the real deal για ήχο σε full range συστήματα,απλά απίστευτο.

Τα cab sim που έχω αυτ'η τη στιγμή,είναι: (μιλάω για hardware)

Palmer PDI 03

Palmer PDI 09

H&K Red box PRO

H&K Red box CLASSIC

Torpedo Live

Torpedo CAB

ενώ μέχρι πρίν μερικούς μήνες είχα το Transducer της SPL, και πριν κάποια χρόνια το ADA microcab.

Επίσης έχω χρησιμοποιήσει σαν cab sim το Axe Fx II και το Kemper, με εξαιρετικά αποτελέσματα με το  2o ηχητικά να είναι στα επίπεδα του Torpedo.

Επίσης έχω το Studiotone, ένα ενισχυτάκι το οποίο εκτιμώ πάρα πολύ, το cab sim που έχει,είναι όπως ειπώθηκε σε καλό επίπεδο,συγκρίνοντάς το με αυτά που έχω είναι στο επίπεδο του H&K Red box PRO.

Συνοπτικά λοιπόν η γνώμη μου:

1/ Torpedo,Kemper

2/ Axe Fx II

3/ Palmer pdi 03

4/ SPL Transducer

5/ H&K Red box PRO

6/ Palmer PDI 09

7/ H&K Red box CLASSIC

8/ ADA Microcab

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου