Προς το περιεχόμενο

my rockinger strat project...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιτελους εφτασε και το πολυποθητο σωμα...αν και με ζορισε λιγακι και ειμαι και τυπος που δεν εχω και πολυ υπομονη το ενωσα...το απιθανο ειναι οτι οταν το εβαζα χωρις τις βιδες δεν ταιριαζε καλα...η 1 με 6η χορδη απειχαν απ την ακρη του μπρατσου οσο γουσταρε η καθε μια...μετα απο πολυ κοπο και σπασιμο νευρων και λιμαρισμα το και καποια ψιλοατυχηματα σε ενα σημειο της μπογιας του σωματος αμελητες σημασιας τα καταφερα...πρωτο project ηταν..βασικα επειδη δεν αντεχα αλλο τα τριψιματα και τις ιστοριες λεω θα το βαλω και οπως κατσει..ειπαμε δεν ειμαι υπομονετικος...και δεν ξερω πως αλλα εκατσε τελεια...και οι χορδες απεχουν ακριβως οσο χρειαζεται...μαλλον η ροκινγκερ εχει προβλεψει να ταιριαζουν σχεδον απολυτα...

 

αυτο που λειπει τωρα ειναι τα ηλεκτρικα και οι μαγνητες...και ενα ασυρματο καλωδιο γιατι με εχετε φοβησει με τα περι ηλεκτροπληξιας...:):)

 

το μονο κακο θα ελεγα οτι το σωμα δεν ειναι σκαμμενο για τρεμολο κανονικο αλλα για hardtail...κακως πολυ κακως....

 

μια φωτο εδω... http://www.noiz.gr/modules.php?op=modload&name=4nAlbum&file=index&do=showpic&pid=159&orderby=dateD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό αγόρι μπράβο για την προσπάθεια ;) Στείλε κι άλλες photos από το Project!!!

 

Αλήθεια, πώς έβαλες το tremolo σε σώμα που ήταν για hardtail??

 

Επίσης, έτσι που είναι τραβηγμένη η photo φαίνεται λες και το σώμα δεν είναι σκαμένο στα σημεία που μπαίνουν οι μαγνήτες... :roll:

 

Τι κλειδιά (tuners) είναι αυτά που έβαλες?

 

ΥΓ: Αυτή η Rockinger δε λέει να καταλάβει ότι είτε χρυσαφί ήταν ασημί είναι το τρέμολο, το καπάκι πρέπει να είναι ΑΣΠΡΟ!!! :evil: :evil: (είχα αγοράσει κι εγώ παλιότερα ένα και μου το έστειλαν με μαύρο καπάκι ) :twisted: :twisted:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Αυτή η Rockinger δε λέει να καταλάβει ότι είτε χρυσαφί ήταν ασημί είναι το τρέμολο' date=' το καπάκι πρέπει να είναι ΑΣΠΡΟ!!! :evil: :evil: (είχα αγοράσει κι εγώ παλιότερα ένα και μου το έστειλαν με μαύρο καπάκι ) :twisted: :twisted:[/quote']

 

Κι'όμως εδώ θα ταίριαζε μαύρο πλαστικό, σε καπάκια και ποτενσιόμετρα, πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Αυτή η Rockinger δε λέει να καταλάβει ότι είτε χρυσαφί ήταν ασημί είναι το τρέμολο' date=' το καπάκι πρέπει να είναι ΑΣΠΡΟ!!! :evil: :evil: (είχα αγοράσει κι εγώ παλιότερα ένα και μου το έστειλαν με μαύρο καπάκι ) :twisted: :twisted:[/quote']

 

Κι'όμως εδώ θα ταίριαζε μαύρο πλαστικό, σε καπάκια και ποτενσιόμετρα, πιστεύω.

 

 

μπα δεν το μπορω το μαυρο...θα το αλλαξω..πραγματικα προσωπικα πιστευω οτι το μαυρο το χαλαει πολυ...ειναι σκαμενο το σωμα παιδες για μαγνητες εννοειται...

 

περι τρεμολου..λετε να εχω κανει εγω την πατατα και να σας λεω βλακειες.???

 

μου φαινεται οτι λειτουργει σαν hardtail γιατι πολυ απλα δεν εχει χωρο να παει μεσα στο σωμα οταν το ζοριζεις και το τεντωνεις...παει ελαχιστα χιλιοστα δηλαδη που το εχω σηκωσει εγω ισα ισα για να τραβαει την νοτα εστω και λιγο....τα κλειδια ειναι kluson schaller style gold

 

σε σχεση με φεντερ που ειχα με τρεμολο αυτην την αισθηση μου δινει...

παρτε κι αλλη μια φωτο

 

http://s11.photobucket.com/albums/a162/treloagori/?action=view&current=15-12-06_1935.jpg

 

με αλλα λογια ηθελα να την κανω σαν αυτην

 

http://s11.photobucket.com/albums/a162/treloagori/?action=view&current=Fender_startocaster205th20goldCusto.jpg

 

και προς το παρον το εχω καταφερει...

 

αντε να βαλω και τα ηλεκτρικα και decal και να παω για επομενο project...

 

αλλο ενα αναγκαιο κακο,το βερνικι πανω στα ταστα...αλλα βγαινει σιγα σιγα με το παιξιμο...

 

και κατι αλλο...τρεμω την ωρα που θα πρεπει να ξεβιδωσω για να ασχοληθω με την βεργα...φοβαμαι μην το βιδωσω εστω και λιγα χιλιοστα πιο στραβα...μαλλον ετσι θα τ αφησω απ το να τρεχω και να μην φτανω..μια χαρα μου ακουγεται και μια χαρα μου φαινεται και στο χερι...

 

κατι τελευταιο...μου φαινεται οτι η κιθαρα ακουγεται πολυ δυνατα σε σχεση με αλλες που εχω οταν παιζω ετσι...και σε σχεση με φεντερ που ειχα...λετε να ειναι η ιδεα μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι τρεμολου..λετε να εχω κανει εγω την πατατα και να σας λεω βλακειες.???

 

μου φαινεται οτι λειτουργει σαν hardtail γιατι πολυ απλα δεν εχει χωρο να παει μεσα στο σωμα οταν το ζοριζεις και το τεντωνεις...παει ελαχιστα χιλιοστα δηλαδη που το εχω σηκωσει εγω ισα ισα για να τραβαει την νοτα εστω και λιγο....

 

Hardtail = non tremolo κιθάρα. Δεν έχει σκάψιμο στο σώμα για να χωρέσει το τρέμολο μέσα. Αυτό εννοείς; Τα ελατήρια που μπήκαν;

 

Αν κατάλαβα καλά...και το σώμα και το μπράτσο είναι rockinger, έτσι; Και δεν τάιριαζαν καλά; :roll:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hardtail = non tremolo κιθάρα. Δεν έχει σκάψιμο στο σώμα για να χωρέσει το τρέμολο μέσα. Αυτό εννοείς; Τα ελατήρια που μπήκαν;

 

Βρε συ treloagori' date=' ξαναείδα το site της Rockinger και δεν βρήκα σώμα για hardtail....!!!

 

Αν κατάλαβα καλά...και το σώμα και το μπράτσο είναι rockinger, έτσι; Και δεν τάιριαζαν καλά; :roll:

 

Μπορεί να συμβαίνει αυτό και να θέλει λίγο λιμάρισμα η υποδοχή του σώματος, εκεί που βιδώνει το μπράτσο, έτσι ώστε να κεντραριστούν οι 2 ΜΙ.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι τρεμολου..λετε να εχω κανει εγω την πατατα και να σας λεω βλακειες.???

 

μου φαινεται οτι λειτουργει σαν hardtail γιατι πολυ απλα δεν εχει χωρο να παει μεσα στο σωμα οταν το ζοριζεις και το τεντωνεις...παει ελαχιστα χιλιοστα δηλαδη που το εχω σηκωσει εγω ισα ισα για να τραβαει την νοτα εστω και λιγο....

 

Hardtail = non tremolo κιθάρα. Δεν έχει σκάψιμο στο σώμα για να χωρέσει το τρέμολο μέσα. Αυτό εννοείς; Τα ελατήρια που μπήκαν;

 

Αν κατάλαβα καλά...και το σώμα και το μπράτσο είναι rockinger' date=' έτσι; Και δεν τάιριαζαν καλά; :roll:[/quote']

 

 

αρα ειναι για τρεμολο...ειναι σκαμμενη απλα δεν μου φαινεται πολυ ευχρηστο....

 

τεσπα...

 

ναι ειναι ροκινγκερ και τα 2 αλλα ποτε δεν ξερεις,,παντα πρεπει να ελεγχεις...ηθελε και λιγο τριψιμο γιατι δεν εμπαινε στο νεκ ποκετ...δεν χωραγε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα vintage τρεμολο, καταρχήν δεν προβλεπόταν bend up, άσε που δεν έχει και πολύ να δώσει.

 

Αυτά περί 'δεν έχει χώρο για να μπαίνει το τρέμολο στο σώμα' με ανατρίχιασαν ελαφρώς... δεν είναι Floyd! :wink:

 

Μπορεί πάντως να σεταριστεί ώστε να είναι floating, φυσικά η σταθερότητα στο κούρδισμα πάει περίπατο, αλλά έτσι είναι αυτά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι ειναι floyd,απλα σε φεντερ που ειχα αμερικανα 2,κι ολας και τις εδωσα ο μαπας,ειχε καλυτερη αισθηση,σαν να ηταν πιο σκαμμενο καπως ετσι...

 

μην με φατε ρε παιδια...ενα λαθος εκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου