Προς το περιεχόμενο

Ride ή Crash/Ride;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια που λεμε για pampers είχα βρεθεί στο US  και σε ενα τεράστιο μουσικό πολυκατάστημα δοκίμασα στημένα τα Paiste Twenty που είχαν όλα χαρακτήρα crash ride σε 20-22 in :D μου είπαν δε οτι ειναι πολύ της μόδας και οτι ο μισός Αμερικάνικος νότος παίζει μ αυτά ;D

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προς θεού δε ζήτησα σε καμία περίπτωση να πάει κανείς σε μαγαζιά για να δοκιμάσει πιατίνια για πάρτη μου :P Απλά ζήτησα μια γνώμη απο κάποιον πιο ψαγμένο. 18 χρονών ειμαι δείξτε έλεος. Σαφώς και η επιλογή πιατινιού είναι θέμα προσωπικό. Όμως όπως και να το κάνουμε τα μαγαζιά στην Ελλάδα δε φημίζονται για τη μεγαλη ποικιλία τους σε πιατίνια...

χαχαχαχα μόλις 470 ευρω λεει! Πάντως μάλλον θα καταλήξω σε ride, 20αρι. Η σειρά Classics της Meinl λέει τίποτα; Εχω πάει σε 2-3 μαγαζιά αλλά δε βρήκα.

I'm gonna laugh when I'm burried alive...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk & Περικλής: "Κακάκια", "πριτς", "πάμπερς"; Ρε έχετε πάρει χαμπάρι ότι είσαστε γέροι άνθρωπες; ;D

 

@ChosenOne: Η επιλογή του ride είναι είναι η πιο δύσκολη και προσωπική από όλα τα πιατίνια, γι' αυτό ακολούθησε τη συμβουλή του Περικλή, πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και άκου ότι βρεις. Μπορεί να μην  υπάρχει η μάρκα ή η σειρά που θέλεις (ή νομίζεις ότι θέλεις), αλλά υπάρχει αρκετά μεγάλη ποικιλία.   

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chosenone.Γι'αυτο σου βαλα χερι γιατι εισαι 18 χρονων.Για να μην κακομαθεις  ;D ;D

Σοβαρα τωρα καλυτερα να πας με εναν που ξερει αλλα το αυτι ειναι δικο σου καθως και η επιλογη.Ολοι την εχουμε πατησει σε καποια αγορα μας (πχ.εγω πηρα ακριβο σκαμνι για ντραμς και δεν με βολεψε ποτε .)Ο haris αγορασε ενα ταμπουροι ludwig και δεν του αρεσει θελει το δικο μου που ειναι TAMA  ???...δηλαδη βρασε ορυζα!!!!

Καλως ηρθες στο Drum&percussion .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την επιλογή που ειναι δεδομένο οτι πρέπει να βασιστεί στο δικό σου αυτί, σκέψου το λίγο και από την άλλη πλευρά που πολλοί σου πρότειναν. Ένα ride και ένα crash-able ride. Ένα καλό ''καθαρό'' ride και ένα πιο ''βρώμικο'' ride πάλι με crash δυνατότητες. Εμένα σχεδόν πάντα μου χρησιμεύουν πολύ περισσότερο δύο τέτοιοι ήχοι ride. Το σε ποιά κατηγορία θα ανήκει το δεύτερο,...άβυσσος οι επιλογές!

Στο αναφέρω γιατί εγώ παίζω με δύο ride συν κάποιο-α crashes και όλα ''σκάνε'' ωραιότατα, ανάλογα με το τί μουσική παίζεις βέβαια.

(Όλα αυτά μιας και ανέφερες οτι σκεφτόσουν και για δύο ίσως πιατίνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης καλο ειναι να ξερεις οτι ολα σχεδον τα ΕΛΑΦΡΙΑ rides ειναι crashable.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Classics είναι καλή σειρά γενικότερα αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν κυκλοφορεί πλέον. Νομίζω η Meinl τα αντικατέστησε με μια άλλη σειρά. Όπως και να χει, Meinl, στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, εγώ όταν έψαχνα δεν βρήκα.

 

Αφού υπάρχει το θέμα να ρωτήσω και εγώ, και με αφορμή το απο πάνω. Υπάρχουν medium έστω level crashable rides? Istanbul?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα istanbul θα βρεις πολυ καλα crashable rides ή crash/rides σε καλες τιμες..εγω αγορασα ενα Istanbul Turk crash ride 17αρι(90 ευρω απο αγγελιες του νοιζ αλλα ουσιαστικα σαν καινουργιο) το οποιο με εχει ενθουσιασει..επισης,αγορασα ενα Istanbul Nostalgia 50's ride 22αρι(επισης απο τις αγγελιες του νοιζ)..γενικοτερα αυτο το ''πακετο'' σε συνδυασμο με καποια dark hi-hats που ψαχνω,ειναι -τουλαχιστον κατα τη γνωμη μου-ο,τι πρεπει για jazz φαση...

κοιταξε π.χ. istanbul legend,istanbul turk,istanbul sultan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολλές επιλογές στα istanbul, απλώς είναι κακή εποχή για αγορά καινούριου στην Ελλάδα.

Οι αντιπρόσωποι και των 2 (Agop και Mehmet) κάνουν από μικρές εως ανύπαρκτες εισαγωγές τελευταία λόγω κρίσης. Δες και τα Bosporus για light. Με εχουν εντυπωσιάσει τελευταία σε ελαφριά ειδικά πιατίνια..

Πάντως για τα χρήματα τους τα Mehmet είναι εξαιρετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τα Bosporus για light. Με εχουν εντυπωσιάσει τελευταία σε ελαφριά ειδικά πιατίνια..

Πάντως για τα χρήματα τους τα Mehmet είναι εξαιρετικά.

Εχω τη σειρα Traditional της Bosphorus, το  Ride ειναι medium-thin και φυσικά κάνει και τις δύο δουλειές που θέλεις :D

 

Ολα τα Τούρκικα ειναι της φιλοσοφίας Crash-Ride εκτος κάποιες ειδικές σειρές Heavy, Bell κτλ.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου