Προς το περιεχόμενο

SOS Fantomάδες (G)...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φτιάξει ένα song στο seq του οργάνου μόνο με midi κανάλια (midi phrases)

κ θέλω να ρωτίσω εάν μπορώ να μετατονίσω ΟΛΟΚΛΗΡΟ το song. Σαν αποτέλεσμα θέλω να έχω και τα 2 διαφορετικού τόνου songs όμως.

Σκέφτομαι οτι θα σώσω ξανά το song στο όργανο, κ κάνωντας duplicate τα phrases θα τα μετατονίσω ένα ένα, έτσι ώστε να έχω το αποτέλεσμα που θέλω.

Υπάρχει πιο γρήγορος τρόπος ;;;

Ο χρόνος που έχω στη διάθεσή μου είναι το πολύ μια ώρα ακόμα!!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, βεβαίως βεβαίως!

 

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο γρήγορο απ' αυτό θα ήταν να το σώσεις σαν SMF (type 1), ώστε να καταλήξει με 16 το πολύ tracks, με ένα MIDI phrase ανά track. Έτσι θα μετατονίσεις όσα tracks έχεις, χωρίς να σε νοιάζει πόσα phrases περιέχει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι έχεις απόλυτο δίκιο!!!

4 tracks θα έχω συνολικά!

Μπορείς να μου πείς πως ακριβώς θα το κάνω ή έστω που θα βρω οδηγίες ;

Αν είναι κόπος πολύς, προφανώς μην ασχοληθείς περεταίρω...θα το καταφέρω!

Ευχαριστώ πολύ, όπως κ να 'χει!  ;)

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πιο γρήγορο απ' αυτό θα ήταν να το σώσεις σαν SMF (type 1), ώστε να καταλήξει με 16 το πολύ tracks, με ένα MIDI phrase ανά track. Έτσι θα μετατονίσεις όσα tracks έχεις, χωρίς να σε νοιάζει πόσα phrases περιέχει. ;)

+1

Εύκολος, γρήγορος και αποτελεσματικός.  :)

 

Άλλος τρόπος είναι να κρατήσεις το κομμάτι ως έχει και από τις ρυθμίσεις του LIVE, να αλλάξεις τα transpose των (όποιων) part του LIVE που χρησιμοποιείς.

 

Άλλος τρόπος είναι να αποθηκεύσεις το κομμάτι με διαφορετική ονομασία (π.χ. mysong2) και μετά να προσθέσεις ένα RPS στην αρχή του κομματιού που θα ορίζει στο sound module το transpose, π.χ. +1 κλπ. Προσοχή όμως διότι πρέπει να κάνεις το ίδιο και στο αρχικό κομμάτι (π.χ. mysong), δηλαδή να προσθέσεις ένα RPS στην αρχή του κομματιού που θα ορίζει στο sound module το transpose στο 0 (μηδέν).

Με αυτό τον τρόπο έχεις αποθηκευμένο το κομμάτι δύο φορές σε δύο διαφορετικές τονικότητες.

 

Άλλος τρόπος είναι να κρατήσεις το κομμάτι ως έχει και να φτιάξεις κάποια RPS που θα αλλάζουν την τονικότητα στα parts (εσωτερικά) του sound module (*). Φτιάχνεις διάφορα π.χ. για transpose από -5 έως +5 για παράδειγμα και τα κάνεις assign (ανάθεση) στα pads για να κάνεις σε πραγματικό χρόνο transpose και σε όποιο σημείο(α) του κομματιού θες ενώ παίζει, με ένα κλικ πατώντας το ανάλογο pad. Αυτά τα RPS αφού τους δώσεις σχετική ονομασία, τα αποθηκεύεις στο ίδιο project μαζί με το κομμάτι, για το συγκεκριμένο κομμάτι αλλά και για μελλοντική χρήση (copy σε άλλο project).

 

(*)

Υπάρχουν δύο τρόποι, α) global, που αφορά όλο το μηχάνημα και β) individual, που αφορά μόνο τα parts που εσύ θες να επιλέξεις.

 

EDIT

Όπου RPS = phrase

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος τρόπος είναι να κρατήσεις το κομμάτι ως έχει και από τις ρυθμίσεις του LIVE, να αλλάξεις τα transpose των (όποιων) part του LIVE που χρησιμοποιείς.

 

Το δοκίμασα αυτό Μανώλη, αλλά δεν έγινε κάποια αλλαγή. Άλλαζε μεν το part όταν το έπαιζα λάιβ, αλλά το RPS έμενε στον προηγούμενο τόνο.

 

Φαντάζομαι ότι κ οι 2 επόμενοι τρόποι που προτείνεις, αφου δεν "λειτουργεί" στο όργανό μου ο πρώτος, κατά συνέπεια δεν θα λειτουργούν ούτε αυτοί.

Βέβαια, πιθανόν να μην κατάλαβα τι ακριβώς λες να κάνω!!!

Θα δοκιμάσω κ θα αναφέρω αργότερα πάντως.

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το δοκίμασα αυτό Μανώλη, αλλά δεν έγινε κάποια αλλαγή. Άλλαζε μεν το part όταν το έπαιζα λάιβ, αλλά το RPS έμενε στον προηγούμενο τόνο.

Ή εγώ δεν το έγραψα σωστά ή εσύ κάτι διαφορετικό έκανες π.χ. κάποια λάθος ρύθμιση. Για την ώρα όμως ας κρατήσουμε ότι εγώ δεν τον έγραψα σωστά. Έστω ότι εγώ φταίω. Για την ώρα άσε αυτή την περίπτωση.

 

Φαντάζομαι ότι κ οι 2 επόμενοι τρόποι που προτείνεις, αφου δεν "λειτουργεί" στο όργανό μου ο πρώτος, κατά συνέπεια δεν θα λειτουργούν ούτε αυτοί.

Όχι, αυτοί οι τρόποι δουλεύουν σίγουρα, αφού επιδρούν κατευθείαν στο sound module και είναι δοκιμασμένοι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου