Προς το περιεχόμενο

Ultimate Album - AC/DC - Back In Black


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι και το πρώτο album μετά το θάνατο του Bon Scott. Το κοινό ανέμενε να ακούσει τον καινούριο τραγουδιστή, ενώ μερικοί απαισιόδοξοι είχαν ήδη αρχίσει να θρηνούν το τέλος της μπάντας.

 

Μετά, απλώς ακούστηκε η φωνή του Johnson και μας πήρε ο διάλος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βασικός λόγος ήταν ότι ήμουν τρομερά προκατειλημμένος με τους φανς των AC/DC. Έβλεπα το όνομα σε μπλούζες, τσάντες, παπούτσια, τοίχους, συνήθως συνοδευόμενο από την αντίστοιχη Gate της κάθε ποδοσφαιρικής ομάδας ενώ και τα άτομα που φαινόντουσαν ως οπαδοί τους ήταν οι Τεραστιοκάνγκουροι Rex της κάθε παρέας που ήταν επίσης φανατικοί του Ψάλτη και του Αδαμαντίδη (ή του αντίστοιχου σκυλά - δεν θυμάμαι ποιος μεσουρανούσε τότε).

 

 

Καθώς είμαι της τότε εποχής ηλικιακά, να επιβεβαιώσω πως γράφονταν παντού σχεδόν οι ac/dc μαζί με άλλα group της εποχής που άκουγαν οι metalfans όπως dio,maiden,scorpions,black sabbath κλπ.(τότε και γκρουπ όπως οι scorpions και οι ac/dc συμπεριλαμβάνονταν στο metal).

Συνήθως έγραφαν και την θύρα των φανατικών της ομάδας τους.

Με τίποτα όμως δεν ήταν φανατικοί του Ψάλτη και του Αδαμαντίδη...το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray έχει κάποιο περιορισμό αυτή η λίστα που αναφέρεις, στη δεύτερη παράγραφο λέει ακριβώς τι είναι αυτός ο περιορισμός με αποτέλεσμα να ξεγράφει κάποια άλμπουμ και μέσα σε αυτά το BiB. Ούτα. :)

 

Αν προσέξεις λίγο παραπάνω θα δεις ότι μιλάει για το "Back TO Black" (http://en.wikipedia.org/wiki/Back_to_Black) και όχι για το "Back IN Black" που το έχει παρακάτω στη λίστα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο ινφο μας εδωσες Ray !!!

Τρελλαμενος με το γκρουπ απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου να ακουει μουσικη....Εννοειται οτι υπαρχουν απαντα...Και σε οριτζιναλ κασσετες εποχης χεεχεχεχε !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις λίγο παραπάνω θα δεις ότι μιλάει για το "Back TO Black" (http://en.wikipedia.org/wiki/Back_to_Black) και όχι για το "Back IN Black" που το έχει παρακάτω στη λίστα.

 

Ωπ σωστός δεν το είχα προσέξει! :-X

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεραστιο συγκροτημα και μια απο τις καλυτερες συναυλιες που εχω παει.Δεν θα μπορουσαν να βρουν καταλληλοτερο αντικαταστατη στου Bon Scott!!!

 

Με αφορμη αυτο το ντοκυμαντερ,σκεφτομουν ποσες συγκυριες και ποσες συμπτωσεις πρεπει να συμβουν,ωστε να διαπρεψει ενα συγκροτημα (περα απο την τεραστια αξια των μουσικων βεβαιως βεβαιως)!Ποσοι μεγαλοι μουσικοι υπαρχουν,που ισως να μη βρεθηκαν στο καταλληλο μερος,την καταλληλη στιγμη και ετσι ποτε δεν απεκτησαν τη φημη των πολυ μεγαλων συγκροτηματων!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν το 1979 στη Γερμανία, όταν πρωτοάνοιξαν τα αυτιά μου και ανιτλήφθηκα τον ήχο και τη μουσική. Και το πρώτο που άκουσα ήταν το Highway to Hell. Ε, αυτό ήταν.

 

Το δυσκολότερο για μένα ήταν να εκφράσω το θαυμασμό μου για αυτά τα τραγούδια, μιας και στην Ελλάδα δεν ήταν ακόμα γνωστό το συγκρότημα (επαρχία λέμε) και τα σχόλια ήταν “Σαν γατιά ακούγονται”. Άσε που τόνιζαν το όνομα του συγκροτήματος διαρκώς λάθος. Ποτέ δεν μπόρεσα να φορέσω μπλούζα συγκροτήματος ή επώνυμου αθλητή. Αισθανόμουν ότι θα τους προσέβαλα. Αντί αυτού “σφυρίζω” τα τραγούδια τους στο μυαλό μου.

 

Τώρα στα 45 μου είμαι το ίδιο τρελαμένος. Βέβαια η έλλειψη του Bon Scott δεν αναπληρώνεται με τίποτα.

 

Τον Μάιο του 2009, που ήρθαν για συναυλία στην Ελλάδα δεν κατάφερα να τους δω και… μαράθηκα! Μα ημέρα Πέμπτη; Πώς να αφήσω την δουλειά μου (Βόρεια Ελλάδα) και να κατέβω; Χάθηκε μια σχόλη;  >:(

 

Δυνατός ρυθμός, ύπαρξη μελωδίας, ακόμα και στίχος έχει κάτι να πει. Ακούγεται από όλες τις ηλικίες.  Μπράβο παλικάρι μου RayDTutto για το post.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη αυτο το ντοκυμαντερ,σκεφτομουν ποσες συγκυριες και ποσες συμπτωσεις πρεπει να συμβουν,ωστε να διαπρεψει ενα συγκροτημα (περα απο την τεραστια αξια των μουσικων βεβαιως βεβαιως)!

Και πόση προσπάθεια, δουλειά, επιμονή και υπομονή!

Το είπαν και οι ίδιοι "It's a long way to the top, if you wanna rock 'n' roll". ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου