Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για ενίσχυτη metal εως 400€.


MetalMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Blacstar ειναι καλη επιλογη αν ειναι να πάω προς τα εκει θα παρω τον HT-5R για το reverb.

Για τον Peavey Winsdor Studio τι γνωμη έχετε, δεν ειναι τόσο για μετάλ αλλα με 2 πέταλακια ;)

 

Καμία σχεση οι 2 ενισχυτες. Αν παιζεις μεταλ παρε blackstar με κλειστα τα ματια. Μόλις ακούσεις τα γκάζια του θα ξεχάσεις όλα τα άλλα...εγώ τον έδωσα γιατί εκλανε το ηχειο που ήταν 8ρι, πήρα ένα bugera v55 head (γιατί έχει φοβερά καθαρά), τον έβαλα σε μια marshal καμπίνα 12ρα (για ενταση και headroom) και δοκιμάζω πεταλάκια εδω και ενα μήνα και δεν μπορώ να αντικαταστήσω τον ήχο του blackstar με τίποτα και τώρα πάω για το dist πετάλι της εταιρίας μπας και το μαζέψω...με όοοοολα αυτά που έδωσα ή θα δώσω όχι τον 5ρη θα είχα πάρει αλλά τον 20ρη....... :-[

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχεση οι 2 ενισχυτες. Αν παιζεις μεταλ παρε blackstar με κλειστα τα ματια. Μόλις ακούσεις τα γκάζια του θα ξεχάσεις όλα τα άλλα...εγώ τον έδωσα γιατί εκλανε το ηχειο που ήταν 8ρι, πήρα ένα bugera v55 head (γιατί έχει φοβερά καθαρά), τον έβαλα σε μια marshal καμπίνα 12ρα (για ενταση και headroom) και δοκιμάζω πεταλάκια εδω και ενα μήνα και δεν μπορώ να αντικαταστήσω τον ήχο του blackstar με τίποτα και τώρα πάω για το dist πετάλι της εταιρίας μπας και το μαζέψω...με όοοοολα αυτά που έδωσα ή θα δώσω όχι τον 5ρη θα είχα πάρει αλλά τον 20ρη....... :-[

 

Τι εννοείς έκλανε το ηχείο;

 

Είμαι ανάμεσα σε 2 ή HT-5 HEAD με καμπίνα και ένα gain πεταλάκι ή Line 6 Spider IV 150 COMBO που δεν ειναι λαμπατος και ξεπερνά το budget. Τι λετε?

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς έκλανε το ηχείο;

 

Είμαι ανάμεσα σε 2 ή HT-5 HEAD με καμπίνα και ένα gain πεταλάκι ή Line 6 Spider IV 150 COMBO που δεν ειναι λαμπατος και ξεπερνά το budget. Τι λετε?

Εννοει οτι ενα μικρο ηχειο,στα πολλα μπασα μπουκωνει...γενικα ενα 12αρι ειναι ιδανικο!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω εψαχνα κατι παρομοιο σε αυτην την κατηγορια. Θελω αρκετη παραμορφωση με ογκο κατευθειαν απτον ενισχυτη.

 

Αποτι εχω δει υπαρχουν οι Bugera που ειναι περισοτερα βεβαια βατ αποτι χρειαζεσαι αλλα αμφιβαλλω αν οι μικροι μπορουν να βγαλουν μεταλ ηχο που να τους πλησιαζει... Βεβαια θαχεις την ενταση στο 0.3 αλλα κ παλι ισως αξιζει...

 

Απτην αλλη εχω δει και καποιους μικρους που φαινονται ναχουν ενδιαφερον οπως ο ENGL Gigmaster κ ο H&K Tubemeister...

 

Επισης εχω ακουσει και τον Dark Terror ο οποιος ναι μεν καλος αλλα εχει μια πιο ζεστη παραμορφωση οχι αυτο το high gain στυλ mesa

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είμαι ανάμεσα σε 2 ή HT-5 HEAD με καμπίνα και ένα gain πεταλάκι ή Line 6 Spider IV 150 COMBO που δεν ειναι λαμπατος και ξεπερνά το budget. Τι λετε?

 

Λέμε ότι άν πάς για blackstar ΔΕΝ χρειάζεσαι κανένα πετάλι για παραμόρφωση. Όχι απλά τσάμπα λεφτά άλλα ΕΓΚΛΗΜΑ να παραγκωνίσεις το βρώμικο του για ενα ψηφιακό πεταλάκι της σειράς. Εκτος να δεν κατάλαβα καλα τι εννοεις με το "gain" πεταλάκι. Μήπως εννοείς booster?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είμαι ανάμεσα σε 2 ή HT-5 HEAD με καμπίνα και ένα gain πεταλάκι ή Line 6 Spider IV 150 COMBO που δεν ειναι λαμπατος και ξεπερνά το budget. Τι λετε?

 

 

Λέμε ότι άν πάς για blackstar ΔΕΝ χρειάζεσαι κανένα πετάλι για παραμόρφωση. Όχι απλά τσάμπα λεφτά άλλα ΕΓΚΛΗΜΑ να παραγκωνίσεις το βρώμικο του για ενα ψηφιακό πεταλάκι της σειράς. Εκτος να δεν κατάλαβα καλα τι εννοεις με το "gain" πεταλάκι. Μήπως εννοείς booster?

Για gain μιλάω. Αν λέτε ότι δεν χρειάζεστε κατι θα ξέρετε.

Υπάρχει ένα δίλημμα. Αν παρω τον combo θα μου έχει 1x2 ηχείο αλλα αν παρω την κεφαλή θα μπορω να βάλω ένα 2x12 και θα έχω καλυτερο ήχο. Όμως έτσι μπαίνει στην μέση και το H&H Tubemaister 18 Head επειδη ανεβαίνει η τιμή. Άρα HT-5R, Spider Iv 70-120-150 ή Tubemaister 18?

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωσή σου χτύπα καλύτερα έναν bugera V22 combo ή ένα V55 κεφάλι με μια φθηνή 2χ12 καμπίνα και κότσαρε του ένα blackstar ΗΤ-DistX ή ένα HT-Metal να βρεις την υγειά σου.

 

 

ΥΓ. Ιδέες τύπου line6 είναι για κλωτσες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο spider IV είναι οκ για μεταλιές και practice αλλά μη δώσεις τόσα χρήματα όταν υπάρχουν tube amps στο ίδιο κόστος...

Μια πολύ καλή metal λύση κι εργαλείο για studio/live κλπ είναι ο Peavey Vypyr Tube 60 στα 400ευρώ.

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gitarren/E-Gitarren-Verstaerker/Peavey-Vypyr-Tube-60-Combo-/art-GIT0013567-000

 

 

Γενικά πάντως, για metal sounds, να ξέρεις πως η καλύτερη λύση είναι να συνδυάσεις λυχνίες με ss/digital πετάλια/preamp. Αυτό κάνουν οι περισσότεροι metal players είτε βάζοντας tube amp + πετάλια είτε έχοντας SS preamp + tube power amp κλπ.

Ένα καλό παράδειγμα είναι οι Blackstar HT-1 και ΗΤ-5 καθώς και οι tube meister 5 και 18. Oι εν λόγω ενισχυτές έχουν όλοι ενσωματωμένο πετάλι metal distortion αλλιώς ΔΕΝ θα μπορούσαν να βγάλουν τέτοιο gain από 1 ή 2 λυχνίες 12ΑΧ7 του προενισχυτή. Με 2 λαμπίτσες όπως του HT-5 θα έπαιζες μέχρι blues χωρίς τη βοήθεια του SS pedal που έχει μέσα...

  Να πω πως αυτά τα γνωρίζω ως ηλεκτρονικός έχοντας ανοίξει blackstar ht-1 και ht-5 που θέλαμε να τους ψιλο-αναβαθμίσουμε(δες φωτό).

Ο vypyr είναι παρόμοια περίπτωση με ενσωματωμένα πετάλια od και ό,τι preamp φανταστείς και έχει 60W με δυο 6L6 λυχνίες για us metal ήχους (σε φάση boogie, fender κλπ).

HTmod.JPG.2641f875c7690171607680018c726bf1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πρότεινα πιο πάνω αλλά δεν έδωσε κανείς σημασία :P Θυμάμαι που είχε το thomann σε τρελή τιμή την 120ρα αντίστοιχη κεφαλή...πλέον δεν τη βλέπω πουθενά...

 

3:28 και μετά...σοκ...

 

Gear Tour/ Vypyr head and Avatar cab Demo (biglu30)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου