Προς το περιεχόμενο

peavey valveking 100-boss gt8


themis_1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

γτ οταν συνδεω την gt8 στο fx loop της κεφαλης (4cw) παρατηρω οτι πεφτουν τα γκαζια και η ενταση του ενισχυτη?δηλαδη ενω με σκετη την κιθαρα στο ινπουτ του ενισχυτη εχω το volume στο 2-3 και γινεται κολαση στο στουντιο ενω οταν κουμπωνω την gt8 για να δωσει ιδια ενταση ο ενισχυτης πρεπει να τον βαλω στο 4-5...κ με επιφυλαξη παρατηρω οτι καπως χανεται κ η ποιοτητα τοο ηχου της προενισχυσης της κεφαλης..

να προσθεσω οτι χρησιμοποιω την gt8 μονο για τηα εφε της οχι τα OD/DS ουτε τα COSM PREAMPS γτ μου αρεσουν τοσο ο καθαρος οσο και ο βρωμικος ηχος της valveking.ακομη δε ξερω αν παιζει ρολο το οτι το fx loop της valveking ειναι σειριακο(δε ξερω αν παιζει ρολο απλα το παραθετω)

κανω κατι λαθος και εχω αυτη την μειωση στην ενταση?τι μπορω να κανω για να εχω το βελτιστο αποτελεσμα σε αυτο τον εξοπλισμο?(peavey valveking 100-boss gt8)

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μάλλον στο δημιουργεί το output level της πεταλιέρας σου(ρυθμίζεται αρχικά απ το ποτενσιόμετρο στην πλάτη της gt-8). Θέλεις περισσότερη ένταση απ την πεταλιέρα για να μη χάνεις σε ένταση και gain. Επειδή ακριβώς είναι σειριακό το λουπ, θα έχεις κάποια αλλαγή στον ήχο όταν συνδέσεις πεταλιέρα επάνω. Θέλει πειραματισμό με τις ρυθμίσεις της.

Έχεις ρυθμίσει σωστά την πεταλιέρα, τις εντάσεις της κλπ για να δεις αν βελτιώνεται το φαινόμενο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μάλλον στο δημιουργεί το output level της πεταλιέρας σου(ρυθμίζεται αρχικά απ το ποτενσιόμετρο στην πλάτη της gt-8). Θέλεις περισσότερη ένταση απ την πεταλιέρα για να μη χάνεις σε ένταση και gain. Επειδή ακριβώς είναι σειριακό το λουπ, θα έχεις κάποια αλλαγή στον ήχο όταν συνδέσεις πεταλιέρα επάνω. Θέλει πειραματισμό με τις ρυθμίσεις της.

Έχεις ρυθμίσει σωστά την πεταλιέρα, τις εντάσεις της κλπ για να δεις αν βελτιώνεται το φαινόμενο?

 

ισως τι να πω δε ξερω..θα τα ξανακοιταξω τα level..αν και εκανα κ την εξης δοκιμη.εβαλα στο fx loop μονο ενα digital delay κ παλι ειχα το ιδιο θεμα...μηπως εαν χρησιμοποιησω αναλογικα delays κτλ δε θα εχω τοσο προβλημα?μηπως δλδ αυτα ειναι αποτελεσματα χρησης ψηφιακου εξοπλισμου?αυτο σκεφτομαι τις τελευταιες μερες αλλα δεν ειμαι σιγουρος αμα ισχυει οποτε μην επενδυσω χωρις λογο σε αναλογικα πεταλια..ξερει κανεις τι παιζει με τα αναλογικα πεταλια κ σε τι διαφερει η επεξεργασια του σηματος της κιθαρας με ψηφιακο κ με αναλογικο τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς την πεταλιέρα μόνο για τα εφφέ, καταρχήν κακώς χρησιμοποιείς το 4CM(εκτός αν δουλεύεις τον κομπρέσορα). Η πρώτη σκέψη είναι πως δεν είναι καλά ρυθμισμένα τα levels. Παίξε λίγο με το loop gain και το master level της πεταλιέρας. Μια άλλη λύση που δούλεψε πολύ καλα σε μένα, είναι αν δεν χρειάζεσαι τα drive, να συνδέσεις την πεταλιέρα με 2 καλώδια στο fxloop αλλά με έξοδο όχι αυτή του output της πεταλιέρας, αλλα το fx send και να βάλεις το loop στο τελος της αλυσίδας του patch. Έτσι γλυτώνεις 2 signal conversions καθώς και το πολύ κακό για μένα output της πεταλιέρας. Από εκεί το σήμα σου θα βγαίνει 100% σε ένταση όσο το input.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα....

 

p.s. Για την ποιότητα του ήχου που νιώθεις πως αλλάζει, 90% φταίνε τα καλώδια. Δοκίμασε κάποιο άλλο και ίσως δεις διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O vagx69 τα λέει καλά. Δε νομίζω να είναι θέμα analog και modelling pedal αλλά καθαρά θέμα τρόπου σύνδεσης και level. Γενικά, τα buffer των πεταλιών/pedalboards αλλάζουν τη συμπεριφορά του ενισχυτή και γι αυτό θέλει πολύ ψάξιμο για να τα ταιριάξεις όλα.

Επίσης, τα πολύ φθηνά ή φθαρμένα καλώδια πράγματι αλλοιώνουν το αποτέλεσμα(και πάλι όμως πρέπει να δεις τις συνδέσεις εφφέ-ενισχυτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς την πεταλιέρα μόνο για τα εφφέ, καταρχήν κακώς χρησιμοποιείς το 4CM(εκτός αν δουλεύεις τον κομπρέσορα). Η πρώτη σκέψη είναι πως δεν είναι καλά ρυθμισμένα τα levels. Παίξε λίγο με το loop gain και το master level της πεταλιέρας. Μια άλλη λύση που δούλεψε πολύ καλα σε μένα, είναι αν δεν χρειάζεσαι τα drive, να συνδέσεις την πεταλιέρα με 2 καλώδια στο fxloop αλλά με έξοδο όχι αυτή του output της πεταλιέρας, αλλα το fx send και να βάλεις το loop στο τελος της αλυσίδας του patch. Έτσι γλυτώνεις 2 signal conversions καθώς και το πολύ κακό για μένα output της πεταλιέρας. Από εκεί το σήμα σου θα βγαίνει 100% σε ένταση όσο το input.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα....

 

p.s. Για την ποιότητα του ήχου που νιώθεις πως αλλάζει, 90% φταίνε τα καλώδια. Δοκίμασε κάποιο άλλο και ίσως δεις διαφορα.

λιγο με μπερδεψες.λοιπον για εξηγησε μου λιγο καλυτερα τον 2ο τροπο που προτεινεις..εκει σε εχασα..καταρχην συνδεω την κιθαρα κατευθειαν καρφι στον ενισχυτη κ μετα πως πανε οι συνδεσεις?δε καταλαβα καλα αυτο που θες να πεις,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1/ Έτσι γλυτώνεις 2 signal conversions καθώς

2/ και το πολύ κακό για μένα output της πεταλιέρας.

3/ Από εκεί το σήμα σου θα βγαίνει 100% σε ένταση όσο το input.

 

Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να πάρω τη GT8 και να τη χρησιμοποιήσω στη λούπα του ενισχυτή μου μόνο για εφφέ,μπορείς  ν'αναλύσεις λίγο περισσότερο αυτά που περιγράφεις πιο πρίν,δηλ

1/ Πώς γλυτώνεις 2 signal conversions ?

2/ Τι εννοείς όταν λές ότι είναι πολύ κακό το output της πεταλιέρας?

3/ Γιατί, το σήμα  θα βγαίνει 100% σε ένταση όσο το input απ' το send της λούπας, και δεν μπορεί να βγεί έτσι στο output της πεταλιέρας?

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να πάρω τη GT8 και να τη χρησιμοποιήσω στη λούπα του ενισχυτή μου μόνο για εφφέ,μπορείς  ν'αναλύσεις λίγο περισσότερο αυτά που περιγράφεις πιο πρίν,δηλ

1/ Πώς γλυτώνεις 2 signal conversions ?

2/ Τι εννοείς όταν λές ότι είναι πολύ κακό το output της πεταλιέρας?

3/ Γιατί, το σήμα  θα βγαίνει 100% σε ένταση όσο το input απ' το send της λούπας, και δεν μπορεί να βγεί έτσι στο output της πεταλιέρας?

Ευχαριστώ.

 

1) Χρησιμοποιείς 2 λιγότερα καλώδια, 2 λιγότερα in/out συνεπώς και δύο μετατροπες του σήματός σου από analog σε digital.

2-3) H GT8 έχει ένα trimmer στο πίσω μέρος που ορίζει την ένταση του σήματος στην έξοδο το οποίο από την εμπειρία μου, δείχνει να καταστρέφει αρκετά το σήμα. Βγάζοντας το τελικό σου σήμα από το fx send, παρακάμπτεις αυτή την έξοδο και (τουλάχιστον στα αυτιά μου) έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

λιγο με μπερδεψες.λοιπον για εξηγησε μου λιγο καλυτερα τον 2ο τροπο που προτεινεις..εκει σε εχασα..καταρχην συνδεω την κιθαρα κατευθειαν καρφι στον ενισχυτη κ μετα πως πανε οι συνδεσεις?δε καταλαβα καλα αυτο που θες να πεις,...

 

Κιθάρα ---> Input Peavey

Peavey send ---> GT8 Input

Gt8 FX send ---> Peavey Return

 

Απλά φροντίζει σε όλα τα patches, να έχεις το loop τελευταίο στο fx chain. ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ πως έχεις απενεργοποιημένα Amps, Drives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου