Προς το περιεχόμενο

2box


Mueg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχομεν και λεμε.Τον τελευταιο καιρο εχω μπει στον πειρασμο να παρω ενα καλο ηλεκτρονικο σετ. Εχω το αθανατο alesis dm-5 , ενω για καποιο διαστημα δουλευα με τα td-12 ενος φιλου. Απωτερος σκοπος ηταν τα τδ-20 που ειναι και σαμπλερ αλλα οπως ναναι 6000 ειναι πολλα.

Ετσι ειμαι μεταξυ τδ-12

http://www.dv247.com/drums-and-percussion/roland-td-12kv-v-drums-v-stage-electronic-v-drum-kit--52989

 

και

http://www.2box.se  (1969ευρω μπαρμπα-θωμας)

 

Πριν καμια εβδομαδα δοκιμασα τα 2box και προβληματιστικα (+vs-) για τους εξης λογους

1.Το ρακ ειναι απο πλαστικο (η κατι παρομοιο) και δεν και το πιο σταθερο...

αλλα εχει το θετικο οτι το παντ της μποτας ειναι ''σταθερο'' και ''δεμενο'' στον σωληνα του ρακ

2.Τα παντ γενικα ειναι πολυ καλα σε θεμα rebound με δυνατοτητα λειτουργειας με σιτα και μεμβρανη.Η ευαισθησια ηταν κακη  (ελπιζω απλα το συγκεκριμενο τεστ-σετ να μην ηταν ρυθμισμενο!!)

3.Τα πιατινια εχουν την δυνατοτητα σιγασης αλλα πρεπει να τα κρατησεις δυνατα  και σε συγκεκριμενο σημειο

4.ο εγκεφαλος τωρα εχει USB-OUT (μαγεια)- ισως το μεγιστο plus- και αρκετα καλα σετακια (τομ μποτες μια χαρα) αλλα τα hi-hat και τα πιατινια οχι πολυ καλα..μετρονομοι και play along songs για ολα τα γουστα

5. η εταιρεια δινει μεσω site samples και updates του εγκεφαλου

6.εξοδοι για καθε καναλι ξεχωριστα οχι μονο RL

7.ενω εχω την εντυπωση πως εχει και μια εισοδο να σου στελνει απο κονσολα μιξη ο ηχοληπτης  των υπολοιπων οργανων  στα αυτια σου για να φτιαχνεις τις εντασεις οπως θες (μιξης ορχηστρας/μπαντας-τυμπανων)

8.Τωρα με το usb-out απλα μαλλον κανεις παπαδες...

9.Ρωτησα αν μπορω να παραγγειλω επιπλεον ενα βαθυ και ενα πιατινι και μου ειπαν οτι βγαινει μονο 5αρι..Ισως αργοτερα :(

 

(ολα τα παραπανω ειναι συμπερασματα(?) που εβγαλα απο μια δοκιμη με σετ στο μαγαζι οργανων με οτι ρυθμισεις αυτο ειχε)

Τελικα τι γινεται με αυτο το σετ?

Ανταγωνιζεται το τδ-9 η το τδ-12

μπορει οποιος το εχει η το εχει δοκιμασει να δωσει περαιτερω πληροφοριες?

Ποια κινηση αγορας θα κανατε ?

 

(Απο τη μια ρολανδ εγγυηση-μονοπωλιο απο την αλλη κατι καινουργιο με γερο παρελθον (2box = σουηδικα = clavia))

 

ευχαριστω

2box.jpg.7e392eb1fa27cff4472814f5ce6c8792.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω θα σου έλεγα Roland γιατί πού απλά:

 

1) Το ρακ ΔΕΝ είναι πλαστικό (το έχω βασικα), είναι μεταλλικό ελαφρύ επίσης είναι περιποιημένο με όλα τα καλώδια να περνάνε από μέσα με αποτελεσμα να μην εχεις ενα ρακ μπ#$%λο. Κοιτα να βρεις το TD-12 με το παλιό rack (δες φωτο παλιού και καινούργιου για να καταλάβεις τη διαφορά). Επίσης αν θες να το πάρεις για Live ή για να πας στο φίλο σου να τζαμάρετε απλά βγάζεις τα πιάτινια και τα boom arms (λόγω ύψους) το διπλώνεις, αλλάζεις και την θεση των pads, το βαζει στο αμάξι σου προσεκτικά και έφυγες! Όσον αφορά τη μπότα που λες εγω βρίσκω μείον να ειναι ''κολλημενη'' στο rack φαντάσου να έχεις ένα rack σε φυσικα τυμπανα που θα εμποδίζει την μετακίνηση της κάσας (πχ να την γύρεις λίγο δεξια που το κάνουμε πολλοι...)

 

2) Τα pad της Roland δεν εχουν κακη ευαισθησία και όταν κανεις με mesh heads λιγο-πολυ σε όλες τις εταιρίες το rebound ειναι το ίδιο, τουλάχιστον πήγαινε και τέσταρε το module της 2box

 

3) Τα πιατινια που παίρνεις με το TD-12 σπέρνουνε - απο προσωπική εμπειρία έχω TD-6V με VH-11 Hi-Hat και CY-15 Ride. Τα crash που εχω ειναι τα CY-8 και δεν θελουν ιδιαίτερη πίεση για να γίνει το choke.

 

4) Το USB τί να το κάνεις...? υπάρχει το midi...; όσον αφορά τα πιατίνια το TD-12 σου δίνει τρελλές δυνατότες σα module αλλά και πάλι καμία εταιρια δεν τα έχει καταφέρει σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό με τα ηλεκτρονικα πιατίνια, για το 2box δεν εχω ιδέα...

 

5) Updates εγκεφαλου δινει και η Roland απο το site της μόνο που το κάνεις με midi και κάποιο sequencer που μπορεις να κατεβάσεις ενα που προτείνει η ιδια η Roland απο το site της και πρέπει να ακολουθήσεις προσεκτικά της οδηγίες για να μην ''καψεις'' το module.

 

6) Δεν καταλαβα τί εννοεις...? υπαρχει το midi

 

7) ο TD-12 εχει μια ενσωματωμενη ''κονσολίτσα'' για τις εντασεις της κάσσας, τομ και πιατινιών, εισοδους παρόμοιες νομίζω εχει και ο TD-12

 

8) Γιατί παπάδες...? τί σε εχει πιάσει με το USB...? είπαμε....MIDI!

 

9) Δε χρειάζεται καν να ρωτήσεις πας στο drumstore και θα έχει στοκ πολύ στοκ...(τουλαχιστον όταν ειχα πάρει εγω τα TD-6V γινοταν πανικός απο e-pads, e-cymbals κτλ) και αν δεν εχει κανεις παραγγελία και σε 3 μέρες θα το έχεις

 

2box = σουηδικα = clavia ναι ε? και γιατί η clavia σταμάτησε την ddrum clavia...μάλλον η Roland την ξετίναξε

 

To συμπέρασμα βγαλτο μόνο σου για να μη σε μπερδεψω εγω...αν και με τις απαντήσεις μου νομίζω ότι είναι ολοφάνερο ποιος κυριαρχει στα e-drums. Εγω εχω Roland και ειμαι ψιλοικανοποιημένος. Μη σου πω κιόλας ότι μου έφυγε η πόρωση για τα e-drums. Αξίζουν μόνο για home recording και practice σε ώρες κοινης ησυχιας. Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ να πλησιάσουν τα φυσικά drums και δε πα ναχεις και TD-1.000.000 Απλά η Roland τουλαχιστον σαυτόν τον τομεα είναι κορυφη.

Αν είναι να δώσεις 2.000 +- και δε βιάζεσαι περίμενε και για τα Pearl e-pro Live να τα δεις απο κοντά. Αν και απο τα Reviews που εχω διαβάσει δεν ανταπεξέρχονται στις προσδοκίες μας...αλλά αν τα δούμε απο κοντά ίσως να αλλάξει αυτό

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαράκο είχα τα ρόλαντ td-12 και τωρα έχω μια 2box συγκριτικά οσον αφορά τον εγκέφαλο θα σου έλεγα 2box με κλειστά τα μάτια,οσον αφορά τα pads θα σου έλεγα και πάλι 2box λόγο διαστάσεων,ευαισθησίας και φασαρίας με λίγα λόγια αγαπητέ το 2box υπερτερεί σε όλα εκτος του rack που ειναι και το αδύναμο σημείο του,όμως μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα εγώ να πάρεις ενα rack της roland και να τα βάλεις τα pad 2 box πανω,βλέπε  photos...

DSC00048.thumb.JPG.cb7385f93c5ffb02e14f83a9f3bc24d4.JPG

DSC00049.thumb.JPG.7398e587b45b404532b6608e952a695a.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε Mueg,

Το TD-20 δεν είναι sampler. Ποιός σου έδωσε αυτή την πληροφορία;

Εάν φόρτωνε ήχους, μαζί με τις δυνατότητες (edit) που έχει, θα είχε τελειώσει η υπόθεση. Μακάρι να φόρτωνε ήχους  ;)

 

Τώρα,

1. Το USB το θες διότι στο 2box φορτώνεις τους ήχους μέσω USB. Οπότε, δικαίως και πολύ σωστά υπάρχει. Στην TD-20 όπως σου είπε ο φίλος πιό πάνω έχεις το MIDI. Όμως, εκτός από το MIDI έχει και είσοδο για CFC (Compact Flash Card) για μεταφορά δεδομένων (Patch Data). Όχι samples (δείγματα). Θα δούμε...

 

2. Μην συγκρίνεις τα ένα με το άλλο. Η κάθε μία έχει τις διαφορές της. Διαφορές επίσης έχει και η Pearl με το πάρα πολύ πρόσφατο κόκκινο συνολάκι της. Όπως μπορείς να δεις, κάθε μία έχει τα δυνατά της σημεία και κάτι ιδιαίτερο να προσφέρει στον κάτοχό της. Μιλάμε πάντοτε σ'αυτή την κατηγορία.

 

Κάθε e-drums έχει τον δικό της χαρακτήρα. Αυτό το εννοώ. Θα το καταλάβεις όταν κάνεις edit σε κάποια setup (patches) και δεις τις δυνατότητες.Μιλάω για την TD-20. Σε αυτά τα επίπεδα, δεν υπάρχει καλή κακή. Οι διαφορές είναι στα σημεία και στο τι ζητάει ο καθένας.

 

Μην ξεχνάμε ότι και τα τρία πιό πάνω ονόματα θεωρούνται κορυφές.

 

Τέλος, είναι και το θέμα της εγγύησης. Τουλάχιστον στην Ελλάδα. Η Roland έχει την μεγαλύτερη σε διάρκεια εγγύηση. Είναι και αυτό ένα σημείο  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαράκο είχα τα ρόλαντ td-12 και τωρα έχω μια 2box συγκριτικά οσον αφορά τον εγκέφαλο θα σου έλεγα 2box με κλειστά τα μάτια,οσον αφορά τα pads θα σου έλεγα και πάλι 2box λόγο διαστάσεων,ευαισθησίας και φασαρίας με λίγα λόγια αγαπητέ το 2box υπερτερεί σε όλα εκτος του rack που ειναι και το αδύναμο σημείο του,όμως μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα εγώ να πάρεις ενα rack της roland και να τα βάλεις τα pad 2 box πανω,βλέπε  photos...

 

Απότι βλέπεις οι απόψεις διίστανται και ο καθένας χρησιμοποιεί τα ''επιχειρήματά΄΄του. Άλλα αρέσουν σε εμένα και άλλα του φίλτατου drummer81...ο καθένας για τους λόγους του.

 

Εγώ σου είπα τη γνωμη μου βάσει των ερωτημάτων - αποριών σου (1-9). Από εκει και πέρα και το 2box σίγουρα καπου θα υπερτερεί. Το θέμα ειναι οι δικές σου ανάγκες...

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην Θενκς για την παραθεση αποψεων...Ας τα παρουμε ενα ενα

@drummer 81

φιλαράκο είχα τα ρόλαντ td-12 και τωρα έχω μια 2box

 

Εμ αμ ειχα προλαβει να παρω το τδ12 σου απο τισ αγγελιες (κλαψ  :() δεν θα ειχα μπει καν στο διλλημα...Τεσπα μπορεις λιγο να μου πεις σε θεμα εγκεφαλου διαφορες και που υπερτερει ο drummit5?

 

@beeros05

 

Έγω θα σου έλεγα Roland γιατί πού απλά:

 

1) Το ρακ ΔΕΝ είναι πλαστικό (το έχω βασικα), είναι μεταλλικό ελαφρύ επίσης είναι περιποιημένο με όλα τα καλώδια να περνάνε από μέσα με αποτελεσμα να μην εχεις ενα ρακ μπ#$%λο. ..........

 

Όσον αφορά τη μπότα που λες εγω βρίσκω μείον να ειναι ''κολλημενη'' στο rack φαντάσου να έχεις ένα rack σε φυσικα τυμπανα που θα εμποδίζει την μετακίνηση της κάσας (πχ να την γύρεις λίγο δεξια που το κάνουμε πολλοι...)

 

 

 

εννουσα το ρακ του 2box ειναι πλαστικουρα.Του 12 ειναι σουπερ το ξερω..Οσο για την μποτα εχιες ενα δικιο

 

 

3) Τα πιατινια που παίρνεις με το TD-12 σπέρνουνε - απο προσωπική εμπειρία έχω TD-6V με VH-11 Hi-Hat και CY-15 Ride. Τα crash που εχω ειναι τα CY-8 και δεν θελουν ιδιαίτερη πίεση για να γίνει το choke.

 

 

Μισο...Tα cy8 τα ειχα και δεν ειχαν choke...Tα cy15 μαλιστα!!!Σπερνουν! αλλα πανε μαζι με τον 20 οχι το τδ12...

 

 

 

6) Δεν καταλαβα τί εννοεις...? υπαρχει το midi

 

 

 

Εννοω οτι εχει εξοδο LR..Δηλαδη πας π.χ να παιξεις λαιβ και στελνεις στον ηχοληπτη στερεοφωνικα ολο το σετ...Ενω με τα 2βοχ στελνεις σηματα απο καθε παντ ξεχωριστα...σαν να χεις φυσικα τυμπανα και μικροφωνα σε αυτα...

 

 

Τωρα οσο για το midi και το usb εχεις δικιο .Νομιζω ο μανωλης παρακατω τα συνοψισε

 

Φίλε Mueg,

Το TD-20 δεν είναι sampler. Ποιός σου έδωσε αυτή την πληροφορία;

Εάν φόρτωνε ήχους, μαζί με τις δυνατότητες (edit) που έχει, θα είχε τελειώσει η υπόθεση. Μακάρι να φόρτωνε ήχους  ;)

 

Τώρα,

1. Το USB το θες διότι στο 2box φορτώνεις τους ήχους μέσω USB. Οπότε, δικαίως και πολύ σωστά υπάρχει. Στην TD-20 όπως σου είπε ο φίλος πιό πάνω έχεις το MIDI. Όμως, εκτός από το MIDI έχει και είσοδο για CFC (Compact Flash Card) για μεταφορά δεδομένων (Patch Data). Όχι samples (δείγματα). Θα δούμε...

 

 

 

 

 

Κάθε e-drums έχει τον δικό της χαρακτήρα. Αυτό το εννοώ. Θα το καταλάβεις όταν κάνεις edit σε κάποια setup (patches) και δεις τις δυνατότητες.Μιλάω για την TD-20. Σε αυτά τα επίπεδα, δεν υπάρχει καλή κακή. Οι διαφορές είναι στα σημεία και στο τι ζητάει ο καθένας.

 

 

 

Τωρα αυτο σηκωνει πολυ κουβεντα οταν μιλαμε για τετοιες διαφορες στην τιμη. Μεταξυ τδ12 και 2box ισως να μιλαμε για σημεια (που και παλι μιλαμε για εναν εγκεφαλο που υπαρχει καποια χρονια σε σχεση με μια καινουργια προσπαθεια οπως τα 2box)

Το τδ 20 κανει οσο ενα αυτοκινητο...(η μαλλον 2 σετ dw ελαφρως ματαχειρισμενα να το πω και στην γλωσσα μας ;))...Αν η διαφορα ηταν στα σημεια, τοτε η διαφορα στην τιμη ειναι μονο θεμα υπερτιμολογησης και μονοπωλιου....(λεω εγω τωρα)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην Θενκς για την παραθεση αποψεων...Ας τα παρουμε ενα ενα

 

@beeros05

1) εννουσα το ρακ του 2box ειναι πλαστικουρα.Του 12 ειναι σουπερ το ξερω..Οσο για την μποτα εχιες ενα δικιο

 

2) Μισο...Tα cy8 τα ειχα και δεν ειχαν choke...Tα cy15 μαλιστα!!!Σπερνουν! αλλα πανε μαζι με τον 20 οχι το τδ12...

 

3) Εννοω οτι εχει εξοδο LR..Δηλαδη πας π.χ να παιξεις λαιβ και στελνεις στον ηχοληπτη στερεοφωνικα ολο το σετ...Ενω με τα 2βοχ στελνεις σηματα απο καθε παντ ξεχωριστα...σαν να χεις φυσικα τυμπανα και μικροφωνα σε αυτα...

 

 

1) Και εγώ εννοούσα ότι το rack του TD-12 δεν είναι πλαστικό (το τόνισα σαν πλεονεκτημα απέναντι στο 2box)

 

2) Εγώ γιατί έχω CY-8 με TD-6V και κάνω choke...? επίσης με TD-6V πήρα και CY-15 δεν το αξιοποιει πλήρως το module αλλα σα dual zone δουλευει...επισης το αγοράζεις ξεχωριστά όποτε θες

 

3) Στο TD-6V που έχω το ρυθμίζεις από τον εγκέφαλο...αλλα ρε φίλε μη τρελλαθουμε τωρα live με ηλεκτρονικά...έλεος...και όπως είχα διαβασει από κάποιον άλλο εδώ άλλο το σεξ και άλλο ο αυνανισμός... ;D και μη γυρίσεις να μου πείς αν πετύχει η μ(#$%^ια τύφλα ναχει το γ#$%&ι... :P

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

3) Στο TD-6V που έχω το ρυθμίζεις από τον εγκέφαλο...αλλα ρε φίλε μη τρελλαθουμε τωρα live με ηλεκτρονικά...έλεος...και όπως είχα διαβασει από κάποιον άλλο εδώ άλλο το σεξ και άλλο ο αυνανισμός... ;D και μη γυρίσεις να μου πείς αν πετύχει η μ(#$%^ια τύφλα ναχει το γ#$%&ι... :P

 

αχαχαχα θεος ;D  ;D  ;D .... Α ολα κι ολα οταν (με το καλο) παρεις τα pearl e live , εγω ο ιδιος θα σου στειλω 'υγρα μαντιλακια'.... :P

Οταν λεω  live ενοοω σε μαγαζι (δουλεια), ειτε μονα τους τα ηλεκτρονικα ειτε στο ιδο ρακ με τα φυσικα!

Tα cy8 δεν  κανουν choke με το td12! Ειναι μονο double trigger (dual zone)!Μηπως ειναι τα cy12_?H εχεις κανει καποια μαγκια και γινεται choke?

Οταν λεω LR εννοω εξοδους...Απο τις οποιες φευγουν καρφια...Εσυ πως το ρυθμιζεις απο τον εγκεφαλο_?

Mηπως εννοεις balance LR ?

 

Εχεις τα Τδ6 kv?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τωρα αυτο σηκωνει πολυ κουβεντα οταν μιλαμε για τετοιες διαφορες στην τιμη. Μεταξυ τδ12 και 2box ισως να μιλαμε για σημεια (που και παλι μιλαμε για εναν εγκεφαλο που υπαρχει καποια χρονια σε σχεση με μια καινουργια προσπαθεια οπως τα 2box)

Το τδ 20 κανει οσο ενα αυτοκινητο...(η μαλλον 2 σετ dw ελαφρως ματαχειρισμενα να το πω και στην γλωσσα μας ;))...Αν η διαφορα ηταν στα σημεια, τοτε η διαφορα στην τιμη ειναι μονο θεμα υπερτιμολογησης και μονοπωλιου....(λεω εγω τωρα)

Όπως το δει ο καθένας. Η άποψη του καθενός είναι σεβαστή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαχα θεος ;D  ;D  ;D .... Α ολα κι ολα οταν (με το καλο) παρεις τα pearl e live , εγω ο ιδιος θα σου στειλω 'υγρα μαντιλακια'.... :P

Οταν λεω  live ενοοω σε μαγαζι (δουλεια), ειτε μονα τους τα ηλεκτρονικα ειτε στο ιδο ρακ με τα φυσικα!

Tα cy8 δεν  κανουν choke με το td12! Ειναι μονο double trigger (dual zone)!Μηπως ειναι τα cy12_?H εχεις κανει καποια μαγκια και γινεται choke?

Οταν λεω LR εννοω εξοδους...Απο τις οποιες φευγουν καρφια...Εσυ πως το ρυθμιζεις απο τον εγκεφαλο_?

Mηπως εννοεις balance LR ?

 

Εχεις τα Τδ6 kv?

 

 

 

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κανω choke με το TD-6V και να μην κανεις με το TD-12 το choke είναι μερος των δυνατοτήτων που σου δίνει το dual zone pad. καποια κοτσανα έχεις κάνει και θα σου πω και τί εχεις κανει...δεν έχεις ρυθμίσει στον εγκεφαλο το ''type'' του e-cymbal, σε μενα ειναι CY type στο TD-12 τα εχει πιο συγκεκριμένα νομίζω...δεν εχω κανει καμια μαγκια...ΕΙΜΑΙ ΜΑΓΚΑΣ! (και καλα)

Ναι αυτό που εκανα ουσιαστικά είναι balancing αλλα δες και τα specs:

 

TD-6V Connectors: Trigger Input Jacks: 9 (11 Inputs), Hi-Hat Control Jack, Output Jacks (L/MONO, R), Phones Jack (stereo miniature phone type), Mix in Jack (stereo miniature phone type), MIDI Connectors (IN, OUT/THRU)

 

TD-12 Connectors: Trigger Input Jack x 12, Hi-Hat Control Jack (for VH-12, VH-11 and FD-8), Master Output Jacks (L/MONO, R): 1/4 inch phone type, Direct Output Jacks (1, 2): 1/4 inch phone type, Headphones Jack: Stereo 1/4 inch phone type, Mix in Jack: Stereo 1/4 inch phone type

MIDI Connectors (IN, OUT/THRU), AC Inlet

TD-6V_Back.thumb.jpg.5e05aea0c4c6e77fb90aadd9e6d86c61.jpg

TD-12_Back.jpg.f8eb6add7053475742f311d959f54b03.jpg

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου