Προς το περιεχόμενο

αγορά cort x1 - για αρχάριο - προβλήματα στο κούρδισμα?


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρά,

θέλει φίλος μου αρχάριος να πάρει ηλεκτρική κιθάρα, έχει αρχίσει να μαθαίνει πράγματα

σκέφτομαι μήπως δεν μην πάει σε λύση τύπου yamaha, strato άσπρο pickguard κλπ γιατί δεν θα του κάνει click και αυτό μετράει

 

είδαμε από κοντά αυτήν εδώ:

http://www.thomann.de/gr/cort_x110_bk.htm

από εμφάνιση πιστεύω θα είναι υπερκαλυμμένος, θέλει γενικό σετάρισμα, τάστα, λαιμοί φαίνονται ok με μια ματιά και με δώρο ένα καλό μαγνήτη από μενα πιστεύω κάτι γίνεται

το sustain ήταν για κλάματα imo αλλά η κιθάρα κάνει 140 ευρώ και λογικά θα βοηθήσει ένας νέος μαγνήτης

 

so where is the catch? θα έχει πρόβλημα με κουρδίσματα λόγω κακού tremolo/ nut/ κουρδιστηρίων?

είναι το πρώτο που μου ρχεται στο μυαλό που μπορεί να την πατήσουμε μιας και δεν είχα ποτέ τόσο φθηνές κιθάρες

ποια προβλήματα θα μας βγουν για να ξέρω αν είναι κάτι που μπορώ να λύσω εγώ με ένα γερό setup ή αν πρέπει να του πω να ξεγράψει την αγορά γιατί θα πάνε τσάμπα τα λεφτά

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

γεια σου φιλε μου!!! κατεχω μια ibanez rg350ex κ μια cort x1!!!! ανετα τις συγκρινω αν υποθεσεις πως το τρεμολο στην ibanez δεν υπαρχει. εχω την Cort κανα 4μηνο περιπου κ παιζω μονο με αυτην ολη μερα!!! στα live κ στις προβες μονο αυτη χρησιμοποιω!!! η κιθαρα ειναι απιστευτη για τα λεφτα της!!! πες το φιλαρακι σου να την αγορασει με κλειστα ματια!!! το μονο που χρειαζεται αρχικα με την αγορα ειναι λιγο λαδακι στην ταστιερα κ τιποτα αλλο!!! αργοτερα κανα μαγνητακι θα την κανει super!!! δεν ξεκουρδιζεται ευκολα, ειναι μια παναλαφρη κ πανεμορφη τζαμπατζου!!! ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ!!! εξαλλου σχεδον τζαμπα την παιρνεις!!! μην το σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινω την rg370dx διοτι ειναι αξιοπρεπεστατη κιθαρα για τα λεφτα και θα σε βολεψει παντου.δεν εχει κανενα προβλημα διοτι την εχω 1,5 χρονο,και μονο το input jack θα χρειαστει να αλλαξεις.

 

 

BTW,στην θα την βρεις φθηνοτερα απ'οτι στο thomann,και αν ενδιαφερεσαι κοιτα και rg350ex rg320fm και γενικα οποια ibanez εχει τους INF3&INF4 μαγνητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου