Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για παλαίωση.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εμένα πάντως αν μου είχε πάρει ο παππούς μου μια κιθάρα...

... και μου την εμφάνιζε τώρα...

...και δεν έγραφε Fender ή Gibson ή κάτι αντίστοιχο...

...

...

...

... :-\ :-\ :-\...

...

...βέβαια θα μπορούσε να είναι και μαμώ τα όργανα αλλά.....

 

ε ναι.....μισές δουλειές θα έκαμνε έτσι ο παππούς... ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Lakis listen to me.  :)

Όπως διεξοδικά αναφέρθηκε είναι πολύ δύσκολο να προβλεφθεί αν κάποια κιθάρα λογικής αξίας σημερινής παραγωγής θα γίνει κάποτε "συλλεκτική" και μεγάλης αξίας.

Δεδομένου όμως ότι το εμπορικό κόστος είναι δευτερεύον (αν καταλαβαίνω καλά) και το βασικό ζητούμενο είναι η εν λόγω κιθάρα να αποτελέσει ΤΗΝ κιθάρα σου για πολλά χρόνια ανάμεσα ενδεχομένως σε άλλες που θα έρχονται και θα παρέρχονται και που θα είναι ""trademark" του LK  ;D τότε η κιθάρα πρέπει να συγκεντρώνει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

1. Να είναι η κιθάρα με την οποία θα ηχογραφήσεις πολλά κομμάτια.

2. Να είναι η κιθάρα την οποία θα πιάνεις για να αξιολογήσεις μια ιδέα ή/και για να γράψεις ένα κομμάτι.

3. Να είναι εμφανισιακά ιδιαίτερη ελαχιστοποιώντας την πιθανότητα η ιδιαιτερότητα αυτή να είναι "κιτς" ύστερα από 20 χρόνια.

 

Με βάση τα ανωτέρω πρέπει να είναι tele (καλές οι strat για να γουστάρουμε  ;D αλλά τα tracks με την tele είναι αυτά που κρατάμε στο mix - κι ας μην το 'μολογάμε).

Αυτό που εγώ θα έκανα, θα ήταν να φτιάξω μια tele warmoth όπου θα ζητούσα κάποιο κάπως "σπάνιο" χρώμα (solid -όχι να φαίνονται τα κσύλα κλπ) αλλά κατά τα άλλα θα ήταν συμβατική με το καλύτερο hardware και μαγνήτες.

(nitro για να παλιώσει όμορφα)

 

Για να μιλήσουμε με χειροπιαστά παραδείγματα, μη βλέπεις τη warmoth σαν υποκατάστατο της fender. Δες την σαν να πηγαίνεις σε έναν καλό ράφτη για το επόμενο κουστούμι σου αντί να αγοράσεις ένα boss ή armani. Τα ίδια θα πληρώσεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Lakis listen to me.  :)

 

 

Για να μιλήσουμε με χειροπιαστά παραδείγματα, μη βλέπεις τη warmoth σαν υποκατάστατο της fender. Δες την σαν να πηγαίνεις σε έναν καλό ράφτη για το επόμενο κουστούμι σου αντί να αγοράσεις ένα boss ή armani. Τα ίδια θα πληρώσεις.

 

 

 

 

Με αρέζει που μιλάς «με δικούς μου» όρους.

Είσαι του Bespoke λεπόν!!! ;D ;D ;D

Μπά συνήθως βγαίνει ακριβότερο…..τουλάχιστον εδώ…

 

;D ;D ;D ;D  μα και εγώ για tele μιλούσα... ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οχι όχι. Αυτός που έβαλες είναι το custom shop της fender.  ;D

Η warmoth είναι σαν να πας στον δικό μου (τον κ. Γιώργο) όπου πληρώνεις 650 + το ύφασμα  ;D. (Πάλι πολύ καλύτερη "ποιότητα κατασκευής" από το "ετοιματζίδικο" ίδιου κόστους. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οχι όχι. Αυτός που έβαλες είναι το custom shop της fender.  ;D

Η warmoth είναι σαν να πας στον δικό μου (τον κ. Γιώργο) όπου πληρώνεις 650 + το ύφασμα  ;D. (Πάλι πολύ καλύτερη "ποιότητα κατασκευής" από το "ετοιματζίδικο" ίδιου κόστους. )

Α!!!

Ωραία!

Δώκε μου link.

Όχι ρε της warmoth...του κυρ Γιώργου. ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α!!!

Ωραία!

Δώκε μου link.

Όχι ρε της warmoth...του κυρ Γιώργου. ;D ;D ;D ;D

Πάει πήρε σύνταξη ο Γιώργος. Αν θέλεις σου πουλάω ένα κουστουμάκι στα 1200 (είναι συλλεκτικά τα "Giorgos" πλέον) να το πας να στο μαζέψουν. :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ανωτέρω πρόταση έχει φυσικά το καλύτερο value for money για ένα όργανο tailor made μέχρι την τελευταία... βίδα. Όσον αφορά όμως το θέμα της aftersale αξίας όπως ζητήθηκε από την αρχή του θρεντ, όπως γνωρίζουμε αυτή θα είναι μηδενική. Με άλλα λόγια το όργανο θα είναι σίγουρα πολύ playable, αλλά σε αυτό θα επενδυθούν - και θα αποδώσουν - μόνο συναισθήματα και όχι χρήματα (με την στείρα έννοια του κέρδους).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάει πήρε σύνταξη ο Γιώργος. Αν θέλεις σου πουλάω ένα κουστουμάκι στα 1200 (είναι συλλεκτικά τα "Giorgos" πλέον) να το πας να στο μαζέψουν. :D

 

 

Αν το μαζέψω , θα ήταν σαν να κάμνω modification, και μετά χωρίς τα «original parts», δεν θα μπορώ να το μεταπωλήσω ως vintage… ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α!!!

Ωραία!

Δώκε μου link.

Όχι ρε της warmoth...του κυρ Γιώργου. ;D ;D ;D ;D

Παίζει και η Carvin.

Όλα τα "κοστούμια" (είναι έτσι δομημένη, για custom-ιές) σε πολύ καλές τιμές και με φοβερή ποιότητα κατασκευής.

 

Πάρε φωτό από τις Tele του .... Γρηγόρη. ;D ;D ;D

Απίστευτες κιθάρες αλλά πανάκριβες.

Καμιά 250αριά ευρώ. :D

 

1293521414_141532431_1-Pictures-of--My-Guitar-Samick-Greg-Bennett-GUITARFormula-Series-FA2.jpg

 

width=336 height=600http://i.ebayimg.com/t/New-Samick-Greg-Bennett-FA-2-Formula-Lipstick-Single-Coils-Coil-Split-Humbucker-/00/s/MTYwMFg4OTg=/$(KGrHqZ,!roE+mh2UUrqBQG,yOHL-!~~60_57.JPG[/img]

 

095423604_0952493383c2828e8b7da83873934352e3e559762c4124ff2.jpg

 

_11_180.jpg

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάρε φωτό από τις Tele του .... Γρηγόρη. ;D ;D ;D

Απίστευτες κιθάρες αλλά πανάκριβες.

Καμιά 250αριά ευρώ. :D

 

Μας άρχισες τα "Zara" βλέπω  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου