Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για παλαίωση.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Ritchie77 με αρέζει πολύ το MN Blonde , δεν το πειράζω :D

@ audiokostas…περιορίσου σε μια επιλογη σε παρακαλώ :P ;D ;D

Πας ολοταχώς για αποποίηση κληρονομιάς έτσι  :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P

 

;D ;D ;D  ;D  Υγεία να υπάρχει....ο άνθρωπος ζει και με ένα νεφρό.... ;D ;D ;D ;D ;D

 

Βγήκε μια used από δαύτες στο ebay πριν από 2 μήνες στα $1500 (ζήτημα αν βγαίνουν 2-3 το χρόνο) και διακτινίστηκε σε χρόνο dt....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα με ενδιέφερε όμως να ακούσω και τις προτιμήσεις σας (Τι θα κάνατε για εσάς).

 

Προσωπικά είμαι εναντίον της συνειδητής vintageοποίησης καθότι πιστεύω ότι ακόμη και οι πιο ακριβές και σπάνιες κιθάρες είναι φτιαγμένες για να παίζονται (έστω μόνο για ηχογραφήσεις).

 

Παρόλα αυτά, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, κάποιο επετειακό ή/και custom shop, limited run μοντέλο υποθέτω ότι θα είχε τις καλύτερες πιθανότητες.

 

Α και μια που μιλήσαμε για Fender, δε νομίζω ότι με made in mexico κάνεις δουλειά. ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε μια used από δαύτες στο ebay πριν από 2 μήνες στα $1500 (ζήτημα αν βγαίνουν 2-3 το χρόνο) και διακτινίστηκε σε χρόνο dt....

 

Με τιμή στα 1160 ευρώ ενώ η κανονική πωλείται 2150 ήταν απολύτως φυσικό. Αλλά πού βασίζεις την εκτίμηση ότι θα γίνει συλλεκτική?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά  ;D ;D

 

Ίσως λόγω της σπανιότητας, και λόγω του οτι είναι μια εξόχως καλοφτιαγμένη κιθάρα που κάνει/παίζει τα πάντα καλά...

Για τα (απολύτως προσωπικά) γούστα μου πάντως, με αυτήν την κιθάρα καλύπτομαι παικτικά/μουσικά/αισθητικά till the end...και απαρνούμαι τις άλλες 6 που έχω αυτή τη στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω διαβαστε την αποψη μου με χιουμοριστικη διαθεση:

 

Θα παρεις την κιθαρα θα την φυλαξεις στο ειδικο χωρο που θα εχεις φτιαξει μακρια απο υγρασιες κλπ κλπ - θα το κανεις σιγουρα, αφου μπηκες στην διαδικασια να κανεις τετοια επενδυση- θα πεθανεις (σορρυ δεν το αποφευγουμε), θα εχεις εγγονια και δυσεγγονα, κανενα δεν θα παιζει μουσικο οργανο (σε 50-100 χρονια απο τωρα) και τσουπ θα δεις ενα θεμα στο νοιζ "βρηκα μια παλια κιθαρα ποσο πιανει?" και καποιος θα την αγορασει τοτε για 100ευρω..(σε μελλοντικες τιμες παντα, σε σημερινες ειναι 1,23ευρω).

 

Και ερχομαι και σας ρωταω ποια η πιθανοτητα να τα "τσεπωσει" η επομενη γενια απο μια γαματη πωληση και ποια η πιθανοτητα να γινει το δικο μου σεναριο πραγματικοτητα?

 

(το ξερω σκεφτηκατε τις πιθανοτητες και ειστε υπερ του πρωτου)

 

Κοιταξτε ομως γυρω σας την νεολαια, παρτε και ενα δειγμα απο τους μικρους που γραφουν εδω και ελατε ξαναπειτε που κατα ποσο αξιζει μια τετοια επενδυση!  ;D ;D ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Chris: ποια σπανιότητα? Από ότι καταλαβαίνω βγαίνει κανονικά... (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ audiokostas…περιορίσου σε μια επιλογη σε παρακαλώ :P ;D ;D

ή ένα τέτοιο Jazz original ή custom shop

P%20&%20J%20Bass.jpg

 

ή ένα τέτοιο p-bass original ή custom shop

marcus%20p%20bass%20restored.jpg

 

Προσοχή !!

Μόνο στο concept που συζητάς.

Δεν εννοώ ότι αυτά θέλω σαν μοναδικό μπάσο (που τότε μάλλον θα πήγαινα προς εδώ)

status-vintage-gp-411435.jpg ή σε κάποιο custom medium scale (πολλά τα σχέδια στο μυαλό, λίγα τα λεφτά στη τσέπη)

 

Για εξάχορδα δεν ξέρω, Δεν το χω πολυψάξει.....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Chris: ποια σπανιότητα? Από ότι καταλαβαίνω βγαίνει κανονικά... (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

 

Όχι, δεν κάνεις λάθος.

Η κιθάρα παράγεται/πωλείται κανονικότατα.

Όσον αφορά στη σπανιότητα, στην Ελλάδα αμφιβάλλω ζωηρότατα αν υπάρχει έστω και μία...http://smart.noiz.gr/details.php?id=92396...ούτε φωνή ούτε ακρόαση... :)

Προφανώς αυτοί που έχουν να διαθέσουν το διχίλιαρο (και βάλε) ακολουθούν την πεπατημένη (fender, gibson, prs etc) και καλά κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , κατι δεν καταλαβα.

Την αγοραζεις και την στελνεις στο κελαρι  ή

την αγοραζεις και την χρησιμοποιεις (εστω και λιγο) ?

 

Αν ισχυει το πρωτο μαλλον δεν θα εμπαινα στον κοπο! Κι ας μου περισσευανε 8)

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Desclaimer:την κιθάρα την χρησιμοποιώ κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου