Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση studio monitors σε UPS?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα line interactive UPS για υπολογιστή και οθόνη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε περίπτωση διακοπής ρευματος και θα φροντίσω να έχει και σταθεροποιητή τάσης για να είναι ασφαλείς και οι δύο συσκευές από αυξομειώσεις τάσης!

 

Το ερώτημα είναι το έξης...Έχει νόημα να συνδέσω και τα monitors πάνω στο συγκεκριμένο UPS?Ή απλά με έναν καλό σταθεροποιητή τάσης θα είμαι εντάξει;

 

Η απορία δημιουργήθηκε από μία αναζήτηση που έκανα εδώ στο φόρουμ και διάβασα ότι ένα line interactive UPS δίνει στην έξοδο τετραγωνικό παλμό(τα online δίνουν ημίτονο αν δεν κάνω λάθος)...Αυτό όμως συμβαίνει μόνο όταν λειτουργεί το UPS ή καθ' όλη τη διάρκεια που είναι συνδεδεμένο κάτι πάνω του;

 

Και ένα άλλο ερώτημα αφορά τον θόρυβο!Να υποθέσω ότι η μόνη περίπτωση να λειτουργεί κάποιο ανεμιστηράκι ή γενικώς να παράγεται κάποιος ήχος από το UPS θα είναι μόνο σε περίπτωση διακοπής;

 

Αυτό που θέλω κυρίως είναι να μπορώ να αποθηκεύσω την δουλειά που έχω κάνει και να έχω λίγο χρόνο να κλείσω τις συσκευές με σωστή σειρά και ασφάλεια!Δεν σκοπεύω δηλαδή να δουλεύω και κατα τη διακοπή του ρεύματος!

 

Για UPS σκέφτομαι κάτι από APC ή Cyberpower;Ποια η γνώμη σας για την δεύτερη εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά.. δεν νομίζω ότι έχει νόημα να βάλεις Ups στα Monitors... αν γίνει κάποια διακοπή και σβήσουν, αυτό δεν επηρεάζει την σωστή σειρά που σβήνουν τα μηχανήματα, γιατί έτσι κι αλλιώς οι ενισχυτές (monitor) σβήνουν πρώτα.. εσύ θέλεις να μην χάσεις τη δουλειά σου, οπότε βάζεις ups στον υπολογισή , την οθόνη και την κάρτα ήχου και κάνεις το save σου κανονικά αν τύχει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy έχεις δίκιο!Το ξανασκέφτηκα κι εγώ και όντως δεν έχει κάποιο νόημα...Είχα στο μυαλό μου πολυ μικρής διάρκειας διακοπές, οι οποιές οφείλονται κατα κύριο λόγο σε πτώση τάσης!Οπότε η λύση για να monitors(και τους ενισχυτές) είναι ένας σταθεροποιητής τάσης!

Για το θέμα του θορύβου από το UPS έχεις κάποια εμπειρία;Έχω ένα πραγματικά αθόρυβο ΡC και δεν θα ήθελα να την πάθω από το UΡS!

Αν χρησιμοποιείς κάποιο UΡS στο studio, αν δεν βαριέσαι πες ποιο είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα του θορύβου από το UPS έχεις κάποια εμπειρία;Έχω ένα πραγματικά αθόρυβο ΡC και δεν θα ήθελα να την πάθω από το UΡS!

Αν χρησιμοποιείς κάποιο UΡS στο studio, αν δεν βαριέσαι πες ποιο είναι!

Τα UPS, τουλαχιστον τα Line Interactive που ειχα_και εχω_κατα καιρους, ειναι αθορυβα.

Τι θορυβο να κανει μια μπαταρια? Ανεμιστηρακι δεν υπαρχει.

Πες μας ομως και τι pc εχεις, κυριως ποσα watt ειναι το τροφοδοτικο, ποσες οθονες δουλευεις κλπ. Για να παρεις μια ιδεα, εγω εχω ενα Nilox UPS Business 1400 (700 Watts / 1400 VA) και εχω συνδεσει πανω το pc με 600αρι τροφοδοτικο, τρεις 22ρες οθονες και το μοντεμ. Και δεν καταλαβαινει τιποτα.

Highly recommended. 8)

 

Παρακατω ενα λινκ για να υπολογισεις τι UPS χρειαζεσαι συμφωνα με το συστημα σου:

http://www.csgnetwork.com/upssizecalc.html

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα UPS, τουλαχιστον τα Line Interactive που ειχα_και εχω_κατα καιρους, ειναι αθορυβα.

Τι θορυβο να κανει μια μπαταρια? Ανεμιστηρακι δεν υπαρχει.

Απλώς νόμιζα ότι έχoυν ανεμιστηράκι, το οποίο λειτουργεί είτε κατα την φόρτιση είτε κατα τη λειτουργία του UPS!Τέλος πάντων, αφού δεν υφίσταται τέτοιο θέμα δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε άλλο...  :)

 

Τώρα για τα VA τα έχω υπολογίσει...Δεν έχω τίποτα τρελό!Το PSU είναι 450W και έχω και μία 20άρα οθόνη Samsung!Σκοπεύω να πάρω ένα 1000VA για να είμαι σίγουρος και σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό στο μέλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου