Προς το περιεχόμενο

Σύγχυση για εναλλακτικά κουρδίσματα κιθάρας.


jks4050

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το σκεπτικο μου ειναι οτι τα ακκορντα τα πιανω οπως πριν σε Ε κουρδισμα ή αλλαζω ή μεταφερω το πατημα πιο κατω στην ταστιερα.

 

Εξαρτάται από το σε τι τονικότητα θες να παίξεις. Αν θες να παίξεις σε Ε, έχοντας κουρδίσει ημιτόνιο κάτω, θα παίζεις όλα τα ακόρντα, ένα τάστο πιο ψηλά (εννοόντας προς την κατεύθυνση της γέφυρας).

 

Βέβαια όταν ρίχνουμε το κούρδισμα, δεν το κάνουμε για να συνεχίσουμε να παίζουμε στις τονικότητες που παίζαμε πριν. Δεν είναι πρακτικό και δεν έχει νόημα.

 

Άκου τις ηχογραφήσεις του SRV μαζί με την κιθάρα σου και προσπάθησε να βρεις την τονικότητα του κάθε κομματιού. Θα δεις ότι είναι σχεδόν πάντα Eb, Gb, Ab, Db κλπ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά τα λέει ο φίλος από πάνω.

1)Αν ΟΛΕΣ οι χορδές είναι κουρδισμένες 1 ή 2 ή 3 (ή παρακάτω) ημιτόνια κάτω, τότε τα πιασίματα στις συγχορδίες είναι ίδια με το standard tunning δεν αλλάζει κάτι.

 

οκ ολα καλα μεχρι εδω εφοσον αυτο που ειχα στο μυαλο μου - μου το επιβεβαιώνεται  ;D

 

Το κολλημα μου παραμενει οχι πλεον στο τι ειναι το drop tune αλλα αν το ανω ισχυει και σε αυτο  ??? ??? ???

 

Και τελος  

 

Να προσθεσω οτι τα Εb, D, DB ειναι ολες οι χορδες μισο, ενα ή εναμιση τονο  κατω απο το EADGBe, σε ενα κουρδισμα G open DGDGBg τι κανεις   ???

 

θελω να πω οτι ολα τα κουρδισματα ειναι συνεχεια προς τα κατω:

Ε (E,A,D,G,B,e)

οποτε Εb ολες ενα ημιτονιο κατω

 >>   D   ολες ενα τονο κατω κτλ

 

νομιζω αυτα λεγονται standart κουρδισματα, διορθώστε με  αν κανω λαθος...

 

Κολλαω στο Open G που χρησιμοποιείτε στην delta blues - πως στο καλο ξερεις που να πατησεις  ??? ??? ???

Παιζεις μονο με ταμπλατουρες ???

 

Οσο για το σεταρισμα που αναφερθηκε πιο πριν ενας φιλος επειδη αλλαζω πολλα σετ χορδες με το να καταληξω, ναι κανω ψιλο ρυθμίσεις, και οταν καταλήξω θα κατω ενα ελενχο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ολα καλα μεχρι εδω εφοσον αυτο που ειχα στο μυαλο μου - μου το επιβεβαιώνεται  ;D

 

Το κολλημα μου παραμενει οχι πλεον στο τι ειναι το drop tune αλλα αν το ανω ισχυει και σε αυτο  ??? ??? ???

Όχι δεν ισχύει. Αλλάζουν τα πιασίματα εκεί.

Π.χ. Ας πούμε ότι θέλουμε να παίξουμε D5 (ΡΕ πέμπτη).

Σε standard tuning θα παίζαμε: 6η χορδή - 10ο τάστο, 5η χορδή - 12ο τάστο και 4η χορδή - 12ο τάστο.

Ή εναλλακτικά 5η χορδή - 5ο τάστο, 4η χορδή - 7ο τάστο και 3η χορδή - 7 τάστο.

Τώρα ας υποθέσουμε ότι είμαστε κουρδισμένοι σε D drop tuning. Η συγχορδία μας πλέον (D5) θα παίζεται ως εξής: 6η χορδή - 1ο τάστο, 5η χορδή - 1ο τάστο και 4η χορδή - 1 τάστο.

 

Ελπίζω να βοήθησα και όχι να μπέρδεψα παραπάνω.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κολλημα μου παραμενει οχι πλεον στο τι ειναι το drop tune αλλα αν το ανω ισχυει και σε αυτο  ??? ??? ???

 

όχι, δεν ισχύει, εκτός αν πιάνεις τα μπαρέ από τη 2 χορδή, αφήνοντας τη μπάσα ανέπαφη.

 

νομιζω αυτα λεγονται standart κουρδισματα, διορθώστε με  αν κανω λαθος...

 

ναι, απλά στην ταμπλατούρα θα γράφει πιο (standard) κούρδισμα είναι, πχ E-standard.

 

edit:με πρόλαβε ο από πάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παει και αυτο  ;D ;D ;D

 

οποτε μενει η απορια μου

Κολλαω στο Open G που χρησιμοποιείτε στην delta blues - πως στο καλο ξερεις που να πατησεις  Huh? Huh? Huh?

Παιζεις μονο με ταμπλατουρες Huh?

 

Ρε μήπως ειναι μυθος οτι παζουνε με open G & open A  ;D ;D ;D ;D

Κανεις ομως...

 

ακουστε και ενα ωραιο κομματάκι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει open g κομμάτιι του almeida και ήταν μια χαρά. Τα δάχτυλα είναι πραγματικά λες και πάνε μόνα τους...Πολύ εύκολο και απλά (όταν μάθεις το κομμάτι ^_^)

 

Επίσης αν δεν στο έχει πει κάποιος άλλος: το open g κούρδισμα τελειώνει σε D όχι σε g  :P

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε μενει η απορια μου

 

μια λύση είναι να μάθεις τις νοτες της ταστιέρας, όντας κουρδισμένος σε ανοικτό κούρδισμα και μετά να πιάσεις τις αντίστοιχες συγχορδίες (1-3-5 για ματζόρε, 1-b3-5 για μινόρε κ.ο.κ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει open g κομμάτιι του almeida και ήταν μια χαρά. Τα δάχτυλα είναι πραγματικά λες και πάνε μόνα τους...Πολύ εύκολο και απλά (όταν μάθεις το κομμάτι ^_^)

 

με ταμπλατουρα  ???

 

Επίσης αν δεν στο έχει πει κάποιος άλλος: το open g κούρδισμα τελειώνει σε D όχι σε g  :P

 

Εχεις δικιο, αν μπορει να το διορθώσει και καποιος στην πρωτη σελιδα.

 

open G  (D, G, D, G, B, d)

open A  (E, A, E, A, Db, e)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mustafank δεν καταλαβα καν τι μου λες  ::) ::) ::)

εννοώ, ότι αν ξερεις ποια νότα είναι σε ποιο τάστο, θα μπορέσεις να "κτίσεις" μόνος σου τη συγχορδια, που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου