Προς το περιεχόμενο

Jimmy Thackery's strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι το συγκεκριμένο είδος και αυτός ο ήχος δεν είναι και πολύ δημοφιλή στο φόρουμ αλλά ανεβάζω το παρόν θέμα για λόγο σοβαρό.

 

Ο τεράστιος Jimmy Thackery παίζει εδώ και πολλές δεκαετίες πια με μια σαραβαλιασμένη στρατ του 1964 την οποία είχε αγοράσει στα 70s. Στην εν λόγω στρατ έχει βάλει floyd rose, locking nut και noiseless, blade μαγνήτες του Joe Barden (υποθέτω κάποιο custom μοντέλο που δεν κυκλοφόρησε ποτέ στο εμπόριο) ενώ σε κάποια φάση άλλαξε και το μπράτσο με κάποιο σχετικά καινούριο γιατί το παλιό απλά "έλιωσε" από τη χρήση.

 

Όλες αυτές οι ιεροσυλίες για τους πουρίστες, είχαν σαν αποτέλεσμα έναν από τους ωραιότερους (για μένα πάντα) strat ήχους που έχουν ποτέ ηχογραφηθεί. Και είναι εκεί για να μας υπενθυμίζει ότι όλο το ατελείωτο gear, τα εξαρτήματα και τα ματζούνια με τους κανόνες και περιορισμούς που τα ακολουθούν στον κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας, δεν είναι τίποτε άλλο από απλά εργαλεία που κάνουν πιο εύκολη τη δουλειά του μουσικού που θέλει να βγάλει έξω τη μουσική που έχει μες στο κεφάλι του.

 

 

 

 

  • Like 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

και noiseless, blade μαγνήτες του Joe Barden (υποθέτω κάποιο custom μοντέλο που δεν κυκλοφόρησε ποτέ στο εμπόριο)

 

 

Εμένα  μου φαίνονται όλοι σαν διπλοί σε μέγεθος μονού.

Twin blade δηλαδή.

Γι' αυτό είναι και noiseless.

  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jimmy Thack μόνο εδώ:

 

 

Εχω αρχίσει να αναρρωτιέμαι αν ήθελες λες πωλ μικρός αλλά κάπως λοξοδρόμησες

Επεξεργασμένο από shelter
  • Like 1
  • Χαχα 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Twin blade δηλαδή.

Γι' αυτό είναι και noiseless.

Ναι τέτοιοι είναι, το "noiseless" το αναφέρω γιατί εκείνος ουσιαστικά ήθελε να ξεφορτωθεί το hum, χωρίς να τον πολυενδιαφέρει ο τύπος του μαγνήτη.

7 λεπτά πριν, shelter είπε

Εχω αρχίσει να αναρρωτιέμαι αν ήθελες λες πωλ μικρός αλλά κάπως λοξοδρόμησες

 

Η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μια Epiphone SG. Την έχω ακόμα και θέλω κάποια στιγμή να την επαναφέρω στη ζωή γιατί αυτή τη στιγμή είναι διαλυμένα τα ηλεκτρικά της και δεν παίζει τίποτα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μια Epiphone SG. Την έχω ακόμα και θέλω κάποια στιγμή να την επαναφέρω στη ζωή γιατί αυτή τη στιγμή είναι διαλυμένα τα ηλεκτρικά της και δεν παίζει τίποτα.

Βάλε Swan

  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μια Epiphone SG. Την έχω ακόμα και θέλω κάποια στιγμή να την επαναφέρω στη ζωή γιατί αυτή τη στιγμή είναι διαλυμένα τα ηλεκτρικά της και δεν παίζει τίποτα.

 

Με την ευχή μου τέκνον μου.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν τον είχα δει πριν χρόνια λάιβ έπαιζε μια νορμάλ στρατ. Οι ανάγκες και οι επιθυμίες αλλάζουν βέβαια και καλά κάνουν, πολύ σωστά το θέτεις περί εργαλείων, σαφώς όμως δεν είναι ίδια όλα, οι Bardens ας πούμε, αποτελούν καταφύγιο πολλών επώνυμων που θέλουν να κόψουν φασαρία στο πάλκο (πχ Springsteen) αλλά είναι και η ακριβότερη επιλογή (ή απο τις ακριβότερες). Όταν κουβαλάς εμπειρία και γνώση δεκαετιών, εύκολα ή δύσκολα καταλήγεις στα τι, πότε, που και γιατί, άλλωστε η μουσική είναι πάντα το ζητούμενο και τα εξασκημένα χέρια και αυτιά θα πουν την ιστορία όπως της αξίζει.

Συμπαθώ εν γένει αυτούς τους "βέβηλους πιουρίστες", αντίστοιχη σχετικά περίπτωση είναι και ο "Χεντριξιακός" Scott Finch που -ιδιαίτερα με τους Gypsy- έχει κυκλοφορήσει μικρά αριστουργήματα.

 

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μια Epiphone SG

Mine too.

Και θέλω κάποια στιγμή να κάτσω να της κάνω ό,τι (σε γενικές γραμμές) έκανε ο μάστορας που αναφέρεις στο thread.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου