Προς το περιεχόμενο

Ποιότητα ήχου στο P.C.


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω έιναι οτι δεν εχω βρεί ακόμα τα κατάλληλα ηχελια ώστε να μπορώ να έχω καλή ποιότητα ήχου. Έχω δοκιμάσει 3 ηχοσυσυστήματα.......αλλά τίποτα ! ! ! Ο ήχος μου θυμίζει "τενεκέ".

Απο τις λίγες γνώσεις που έχω πάνω στο θέμα, ξέρω οτι παίζει μεγάλο ρόλο το πόσο σκληρό είναι το ηχείο, τα db κλπ.

μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια ηχεία ώστε να μπορώ να ακούω ακριβώς αυτό που βγάζει η κάρτα ήχου? Έχω την SB audigy platinum ex

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. Δεν έχω ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνιστούσα μια βόλτα στην Αθήνα με τα αγαπημένα σου CD’s ώστε να ακούσεις και να συγκρίνεις διάφορα αυτοενισχυόμενα ηχεία monitors. Παρόλο που το setup σου είναι τελείως ερασιτεχνικό θεώρησε τα monitor ηχεία σαν μια επένδυση που θα σε συνοδεύει σε βάθος χρόνου και αν κάνεις κάποια ποιοτική επιλογή θα σε βοηθήσει να μάθεις να κρίνεις και να ακούς σωστά συγκρίνοντας μίξεις αναφοράς με τις δικές σου. Οι σοβαρές επιλογές ξεκινάνε από 1500 - 2000 ευρώ … χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορείς να βρεις κάτι φτηνότερο για να κάνεις τη δουλειά σου με ορισμένους ηχητικούς συμβιβασμούς. Για κάτι σχετικά οικονομικό και καλό θα μπορούσες να ακούσεις μοντέλα με γούφερ 6.5 ιντσών των εταιριών Alesis , Event , Mackie , Genelec και ανάλογα με την οικονομική σου δυνατότητα να επιλέξεις τη καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δοκίμασε οπωσδήποτε τα αυτοενισχυόμενα monitors της Behringer, και της M audio. Κοστίζουν από 200-450 ευρώ,(το ζευγάρι) ανάλογα το μοντέλο ,την διάσταση και την ισχύ, και για τα χρηματά τους είναι πραγματι ευκαιρία.

makam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου