Προς το περιεχόμενο

roland v pads


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας επανέρχομαι στό θέμα καί νά πώ ότι άλλαξα εγκέφαλο καί έχω τόν TD3.

Ή ερώτηση μου πάλι είναι ή ίδια τί snare μέ mesh οικονομικό μοντέλο  νά πάρω ώστε νά λειτουργεί τό rim;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

1. Ρωτάς το κατάστημα απ'όπου το αγόρασες.

2. Αν το πήρες μεταχειρισμένο, η επίσημη ιστοσελίδα του προϊόντος έχει σχετικές πληροφορίες.

3. Κοιτάς εδώ και εδώ.

4. Αν είναι κάτι που δεν καταλαβαίνεις ρωτάς τον επίσημο εισαγωγέα.

 

Αφού το TD-4 που είχες υποστήριζε rim στο pad του snare, γιατί πήρες το TD-3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ρωτάς το κατάστημα απ'όπου το αγόρασες.

2. Αν το πήρες μεταχειρισμένο, η επίσημη ιστοσελίδα του προϊόντος έχει σχετικές πληροφορίες.

3. Κοιτάς εδώ και εδώ.

4. Αν είναι κάτι που δεν καταλαβαίνεις ρωτάς τον επίσημο εισαγωγέα.

 

Αφού το TD-4 που είχες υποστήριζε rim στο pad του snare, γιατί πήρες το TD-3 ?

 

Πήρα τό td3 γιατί έχει midi in καί μέ βολεύει , τό td4 δέν έχει.

Χρήσιμοι οί σύνδεσμοι πού μού έδωσες ευχαριστώ.Ρωτησα για snare επειδή υπάρχουν διάφορα μοντέλα μέ mesh,  πού μπορεί νά βρώ ίσως κάποιο παλιότερο μοντέλο εκτός τό pdx8.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πήρα τό td3 γιατί έχει midi in καί μέ βολεύει , τό td4 δέν έχει.

Δηλαδή το θες και σαν sound module.

 

Χρήσιμοι οί σύνδεσμοι πού μού έδωσες ευχαριστώ.Ρωτησα για snare επειδή υπάρχουν διάφορα μοντέλα μέ mesh,  πού μπορεί νά βρώ ίσως κάποιο παλιότερο μοντέλο εκτός τό pdx8.

Δες τη λίστα που σου παρέθεσα πιο πάνω για το κατάλληλο pad (dual trigger). Ανάλογα το μοντέλο ψάχνεις σε μαγαζί που το έχει σε stock, διαφορετικά κοιτάς για μεταχειρισμένο.

Το PDX-8 θα σου κοστίσει φθηνότερα από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το θες και σαν sound module.

Δες τη λίστα που σου παρέθεσα πιο πάνω για το κατάλληλο pad (dual trigger). Ανάλογα το μοντέλο ψάχνεις σε μαγαζί που το έχει σε stock, διαφορετικά κοιτάς για μεταχειρισμένο.

Το PDX-8 θα σου κοστίσει φθηνότερα από Ελλάδα.

 

Ναί σαν sound module αλλά κυρίως γιά νά διορθώνω αυτά πού παίζω , γιά αυτό είναι χρήσιμο τό midi in κάτι πού δέν θά κόστιζε πολλά νομίζω τήν εταιρεία νά τό έχει σέ όλα τά μοντέλα.ΟΚ θά δώ τήν λίστα καί θά πράξω, ευχαριστώ καί πάλι. 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Νά μαι πάλι καλή χρονιά.

Που λές Μανώλη  ;D πήρα τελικά τό pad pd85 άν καί μικρότερο αλλά τήν δουλειά τήν κάνει.Επίσης πήρα τό pedal ,hihad controler FD8 αλλά εδώ έχω ένα πρόβλημα όταν τό πατάω γιά νά παίξει ανοιχτό (χωρίς χτύπημα μέ μπαγκέτα) δέν ακούγεται, μόνο όταν ανοίγω σχεδόν τέρμα τά ηχεία ακούγεται κάτι.Κοίταξα στό μάνιουαλ καί πείραξα τό level καί τήν ευσθησία αλλά δέν βρήκα άκρη, τί μπορεί νά φταίει:Κατα τά άλλα όταν παίζω μέ μπαγκέτα λειτουργεί κανονικά κλειστό καί ανοιχτό.  ???

 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Το FD-8 είναι καινούργιο ή μεταχειρισμένο;

 

2. Χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, έχω την εντύπωση πως το TD-3 δεν διαθέτει αυτή τη λειτουργία (splash).

Με άλλα λόγια, το TD-3 "διαβάζει" το FD-8 μόνο σαν απλό controller (open/close). Επαναλαμβάνω χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος.

 

Ενώ στο TD-4 υπάρχει αυτή τη λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεταχειρισμένο αλλά τό παιδί πού μού τό πούλησε μού είπε ότι έπαιζε κανονικά στό TD6.Λογικα ή λειτουργία αυτή  υπάρχει  αφού ακούγεται τό σπλας αλλά πολύ χαμηλά.

Υποθέτω κάποια ρύθμιση θέλει από τόν εγκέφαλο αλλά ποιά.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι μεταχειρισμένο αλλά τό παιδί πού μού τό πούλησε μού είπε ότι έπαιζε κανονικά στό TD6.Λογικα ή λειτουργία αυτή  υπάρχει  αφού ακούγεται τό σπλας αλλά πολύ χαμηλά.

Υποθέτω κάποια ρύθμιση θέλει από τόν εγκέφαλο αλλά ποιά.

Έχω την εντύπωση πως το TD-6 (όπως και το TD-3 που σου έγραψα πιο πάνω) δεν "διαβάζει" splash. Όπως σου ξαναείπα πιο πάνω, δεν είμαι απόλυτα βέβαιος γι'αυτό αλλά αυτή την εντύπωση έχω, μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Σχετικά με το FD-8, επειδή τα ακούμε(ω) συχνά-πυκνά.

Το ότι σου είπε ο φίλος σου πως έπαιζε κανονικά το FD-8 στο TD-6, δεν ξέρω τι και πως μπορεί να το εννοεί. Για έναν απλό χρήστη, μπορεί το απλό open/close που κάνει το πεντάλ να το θεωρεί - εννοεί κανονικά (ως λειτουργία) για τα δικά του δεδομένα.

Άλλωστε, εάν ο εγκέφαλός του (TD-6) δεν "διαβάζει" splash, πως ξέρει - είναι σίγουρος ότι το FD-8 λειτουργούσε κανονικά - σωστά;

Για ρώτησέ τον εάν λειτουργούσε το splash στο δικό του TD6. Όχι το open/close αλλά το splash. Να καταλάβει ακριβώς τι τον ρωτάς.

 

Σχετικά με το δικό σου TD-3.

Επίσημα τουλάχιστον δεν έχω να σου προτείνω κάτι, αφού αυτό που συζητάμε είναι καθαρά θέμα πολλών συναρτήσεων για να υπάρχει το σωστό ηχητικό αποτέλεσμα. Με απλά λόγια είναι θέμα εγκεφάλου.

Παρ'όλα αυτά, προσπάθησε να ξε-ρυθμίσεις την ευαισθησία του Hi-Hat, μήπως και πλησιάσεις κάτι, χωρίς όμως να περιμένεις εντυπωσιακά πράγματα τύπου real-splash όπως στο TD-4 ή στα νεότερης τεχνολογίας TD. Μπορεί να μην γίνει και απολύτως τίποτα. Για μένα είναι καθαρά θέμα τεχνολογίας εγκεφάλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για να μην μπερδευτούμε, άλλο το half open (3) και άλλο το splash (5).

Εσύ μιλάς για splash (5) εάν κατάλαβα σωστά.

 

Εξηγώ τα πολύ βασικά για την συγκεκριμένη περίπτωση.


Με χτύπημα

1. Open Hi-Hat

Χτύπημα του Hi-Hat χωρίς πάτημα στο πεντάλ.

 

2. Closed Hi-Hat

Χτύπημα του Hi-Hat με πατημένο το πεντάλ στο τέρμα της διαδρομής.

 

3. Half Open Hi-Hat

Χτύπημα του Hi-Hat με πατημένο το πεντάλ στο μέσο περίπου της διαδρομής.

 

Χωρίς χτύπημα

4. Foot Closed

Κλείσιμο του πεντάλ.

 

5. Foot Splash

Γρήγορο κλείσιμο - άνοιγμα του πεντάλ.


  • Τα 1-2 πρέπει να λειτουργούν στο TD-3, διαφορετικά υπάρχει πρόβλημα στο TD-3 ή στο καλώδιο ή στο πεντάλ.
     
  • Το 3 πρέπει να λειτουργεί στο TD-3, διαφορετικά υπάρχει πρόβλημα στο πεντάλ, κατά πάσα πιθανότητα.
     
  • Το 4 πρέπει να λειτουργεί στο TD-3, διαφορετικά έχουν πρόβλημα οι ρυθμίσεις του TD-3 ή πρόβλημα το πεντάλ κατά πάσα πιθανότητα.
     
  • Το 5 υποθέτω πως δεν πρέπει να λειτουργεί στο TD-3, άποψή μου μπορεί να κάνω και λάθος.


Έλεγξε με τη σειρά που σου έγραψα πιο πάνω και δες σε ποιο σημείο έχεις το πρόβλημα.

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου