Προς το περιεχόμενο

H tele μπορεί να ακουστεί σαν Gretsch;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Odis: ενδιαφέρον... Εν τω μεταξύ πράγματι η μαμά Fender θα μπορούσε να τους βάλει χέρι και να βελτιώσει το QC για την φτηνή σειρά - βλέπε Squier.

@KostasP: όντως (για την Thinline)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H μεση λυση αναμεσα σε Gretsch και Tele ειναι η Thinline μιας και την εχουν σκαψει οσο δεν παει αλλο...

 

thinline.jpg

 

Σε unplugged παιξιμο ακουγεται το κουφιο σωμα, οταν παιζω χωρις ενισχυτη την προτιμω.

Δεν εχω recording εξοπλισμο.

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι αν είναι να πλησιάζει τη Gretsch σε ήχο η τέλε καλό θα είναι εκτός από τους μαγνήτες να είναι thinline και να έχει εκείνο το vibrato που έβγαζε η ίδια η Bigsby για τις τέλε που έδινε μαζί και ειδικό neck shim για να κάνεις και γωνία. Eκεί νομίζω πλέον θα ήταν κοντά.

 

 

 

@bloody-sunday Εχεις δικιο.... αν και πρότεινα στη γυναικα μου να παιξουμε τυφλομυγα και να μου δινει κιθαρες στο χερι, αλλα βαριότανε  :P

 

 

Λοιπόν τα κλιπάκια είναι τα ακόλουθα ,περιλαμβανουν Gretsch Esquire και Cabronita

παιζω στην αρχη λίγο rockabilly μετά ανοικτές συγχορδίες μετά μπαρε και στο τέλος τις έβαλα όλες στον Marshall για λίγο κακοπαιγμένο Malcolm

 

Νομίζω ότι όντως κάνουν μπαμ αλλά ας παίξουμε λίγο. Ποιο είναι τι? Δεν πειραξα στον ενισχυτή τίποτα όταν άλλαζα κιθάρες και το MXR Carbon Copy (salpback με modulation) είναι ON μόνο στο πρώτο μέρος από τα τρία.

sygkritiko_1.mp3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δόκτωρ αυτό δεν είναι test (μάντεψε ποιό είναι τι), αυτό είναι σαν να κλέβεις εκκλησία....δεν συμματάσχω....  :P :P :P  ;D ;D ;D ;D

 

Είναι όντως so obvious.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε μαν δεν τελειωσε

 

 

τριτο...

 

Δηλαδή Λάκις είσαι τόσο σκληρός που βρήκες και τις τρεις με την εις άτοπον από τα δύο πρώτα κλιπς???!!!    ;D ;D ;D  Υποκλίνομαι !!  8) 8)

 

εδιτ δε συμμετειχες οποτε ΑΚΥΡΟ το προηγούμενον σχόλιον

συγκριτικο_3.mp3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Δηλαδή Λάκις είσαι τόσο σκληρός που βρήκες και τις τρεις με την εις άτοπον από τα δύο πρώτα κλιπς???!!!    ;D ;D ;D  Υποκλίνομαι !!  8) 8)

 

Φυσικά....δια της ατόπου....χαχαχχα αλά Τσακ Νόρις.. ;D ;D ;D

 

Μια electromatic gretsch που έπεσε στα χέρια μου δια τις ανάγκες ένος video…ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρουσα κιθαρίτσα…..αλλά ήθελε set-up , και δεν την φχαριστήθηκα.

Δεν της έδωσα όσο προσοχή θα ήθελα, μπορεί να την ξανα-πιάσω κάποια στιγμή

 

edit:

 

Άσε Αργύρη…εγώ άλλωστε είμαι ευλογημένος…. ;D ;D ;D ;D ;D

Κάποτε ο Φρηροκς….βαρούσε snare και εγώ του έλεγα τι κάλτσες φορούσε στο καθένα……

;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το προηγουμενο δεν ηταν πρακτικο τα χωρισα ολα σε μερη και τα εβαλα σε ενα κλιπ

 

 

ΑΡΑ παιζουν πρωτα η πρωτη μετα η δευτερη μετα η τριτη κιθαρα τα διαφορετικα μερη που ειναι ροκαμπιλυ ανοικτες συγχορδιες μπαρε συγχορδιες και drive

συγκριτικο.mp3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elavd έβγαλες καμιά άκρη?

 

μπόρεσες να βρεις καμια ομοιότητα της cabro με τη Γρετς?

 

στα κλιπάκια....

η πρώτη είναι η esquire (ξυράει) η δευτερη ειναι η Cabronita και η τελευταια και λιγο πιο αδυναμη η γιαγια Gretsch που όμοως twangaρει πολυ ωραια και στρόγγυλα

 

δεν είναι και DeArmond αλλά the twang is there

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Αργύρη για τα clips!

Ήταν όντως διαφωτιστικά!

 

Οι διαφορές υπήρχαν αλλά έχω την εξής απορία: πόσοι από εμάς θα αναγνώριζαν με τι κιθάρα παίζει ο κιθαρίστας στην μπάντα αν δε τον βλέπανε;

 

Εννοώ ότι οι διαφορές δεν ήταν και ΤΟΣΟ μεγάλες ώστε να είναι απολύτως ευδιάκριτα τα ηχοχρώματα της κάθε κιθάρας, με αποτέλεσμα στη μίξη να χάνονται...

 

Είναι η ιδέα μου; Μήπως κουφάθηκα;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνω αλλα με την εξης παρατηρηση - μεχρι και το 2010 (περιπου) ακουγοντουσαν αρκετα κακα για αυτες τις κιθαρες. Πολυ μετριοι μαγνητες και ηλεκτρικα, συχνα κακη ταστοδουλεια και παει λεγοντας. Οσες ειχα παιξει επιβεβαιωναν το σχολιο αυτο.

 

Επαιξα πριν απο μερικους μηνες με μια Pro Jet καινουριας παραγωγης παντως και ειδα διαφορα. Δεν υπηρχαν προβληματα με την κιθαρα ουτε στα ταστα ουτε στο φινιρισμα, πολυ καλυτερο overall επιπεδο απο οσες ειχα δοκιμασει παλαιοτερα. Δεν ηταν the bees knees αλλα υπηρχε μια εμφανης διαφορα, προς το καλυτερο.

 

Επειδη βεβαια απο μια κιθαρα δε μπορεις να κρινεις σιγουρα - ισως ηταν one-off - κρατω τις επιφυλαξεις μου αλλα παραμενω με την εντυπωση οτι τον τελευταιο χρονο εσφιξε λιγο το QC στις Electromatic.

 

Θα επιβεβαιώσω το πρώτο σκέλος.

Πριν από λίγα χρόνια (πριν το 2010) είχα περιεργαστεί κάποιες από εκείνες τις φτηνές Gretsch σε μαγαζί στο εξωτερικό. Ο ήχος πράγματι προσέγγιζε αυτό που φανταζόμαστε όταν λέμε "Gretsch" αλλά η ποιότητα κατασκευής με είχε απογοητεύσει (φινίρισμα, bibding και κυρίως τα τάστα). Για τα περίπου 600 δολάρια που ήθελαν είχα αισθανθεί ότι δεν είναι καλό deal.

Θα επιβεβαιώσω και το uninspiring του μπλάντη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου